Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kam dítě potřebuje vlastní pas? Někdy i do Itálie a Španělska

  10:50aktualizováno  10:50
Do všech zemí v Evropské unii, jako je Španělsko, Itálie či Francie by vám měl k přejezdu hranic stačit jeden průkaz, a to občanský. Pokud s sebou berete děti, můžete ale narazit na potíže, i když je máte v občance zapsané.

V některých případech dítě potřebuje do zahraničí vlastní pas | foto: Profimedia.cz

"U dítěte zapsaného v občanském průkazu rodiče nelze prokázat jeho státní občanství ani datum narození, neboť do tohoto dokladu se zapisuje jen jméno a rodné číslo. A to může být pro cizí státní orgány nesrozumitelné," vysvětluje Zdeňka Tomášová z odboru správních činností ministerstva vnitra. Může se tedy stát, že zatímco rodiče do země pustí, dítě přes hranice nebude smět.

Jak to vyřešit? Pokud máte pas a děti, kterým ještě nebylo deset let, nechte si je zapsat do něj. Potomci, kterým je více, už musí mít svůj vlastní pas.

Zapsat dítě k rodiči do pasu je nejrychlejší způsob, jak na poslední chvíli tento problém vyřešit. Lhůta pro zápis není daná, ale většinou to úředníci zvládnou buď na počkání, nebo během několika dnů. Zaplatíte padesát korun. Dítě vám do pasu zapíší na obecním úřadě s rozšířenou působností v trvalém místě bydliště.

Je-li dítě starší deseti let nebo pojede do ciziny třeba s prarodiči, pak už musí mít vlastní cestovní pas. Česká republika rozlišuje dva druhy. Jednak nové s nosičem dat s biometrickými údaji a jednak pas, který tyto údaje nemá.

1. Cestovní pas s biometrickými údaji

Jde o pas, který obsahuje čip s digitalizovanými osobními údaji. Zažádat o něj může zákonný zástupce dítěte od narození do patnácti let. Fotografie se nepředkládá, ale dítě musíte vzít s sebou, protože si ho úředníci sami vyfotí. Od jeho 12 let si udělají i otisky jeho prstu. Nevyplňuje se žádný tiskopis. Lhůta na vydání je třicet dnů. Za pas zaplatíte sto korun, jeho platnost je pět let. Stejný pas pro dospělého stojí šest stovek a platí deset let.

Žádáte-li o pas, musíte předložit rodný list dítěte nebo občanský průkaz, kde ho máte zapsané. Pokud žádáte o pas pro dítě poprvé, musíte mít také osvědčení o státním občanství, které vydává matrika.

Kde se žádá: v krajích u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, v hlavním městě Praze u úřadů městských částí Praha 1 až 22, v Brně, Ostravě a Plzni na magistrátu, v jejichž správním obvodu je občan přihlášen k trvalému pobytu. Žádost nelze podat u těchto úřadů mimo místo trvalého pobytu nebo u matričního úřadu.

2. Cestovní pas bez biometrických údajů

Opět žádá zákonný zástupce dítěte ovšem již od narození až do patnácti let. Vyplníte tiskopis a přidáte dvě fotografie. Dítě s sebou vodit nemusíte. Kromě rodného listu budete potřebovat, stejně jako v prvním případě, osvědčení o státním občanství. Vydání pasu trvá patnáct dní. Nevýhodou je krátká doba platnosti, kterou nelze prodloužit - pouze půl roku. Zaplatíte tisíc korun, dospělý o pětistovku více.

Kde se žádá: stejně jako v bodě 1, ale žádost lze podat i mimo místo trvalého pobytu občana nebo u kteréhokoliv matričního úřadu.

Osvědčení o státním občanství

Žádost podáváte u krajského nebo u matričního úřadu podle místa trvalého bydliště dítěte. Lhůta pro vydání je maximálně šedesát dnů od podání žádosti. Ale v praxi to vypadá tak, že úředníci vám toto osvědčení vydají dříve, někde dokonce i na počkání. Zaplatíte za ně sto korun.

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...

Francouzský park povolal opeřené uklízeče, nedopalky zničí letka havranů

Ve francouzském zábavním parku budou sbírat odpadky havrani. Ilustrační snímek

V zábavním parku Puy du Fou na západě Francie bude o pořádek pečovat šestice havranů. Ptáci byli vycvičeni na sbírání...

Začíná Alka turnaj. Chorvaté si připomínají slavné vítězství proti Osmanům

Na město Sinj dohlíží z místa bývalé pevnosti Panna Marie.

Každý první srpnový víkend bývá v ulicích chorvatského města Sinj k vidění originální rytířský turnaj, který se pořádá...

Najdete na iDNES.cz