Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kam chodili na záchod šlechtici. Unikátní výstava v Náměšti nad Oslavou

  7:00aktualizováno  7:00
Intimní zákulisí šlechtického života poodhalí v renesančním zámku v Náměšti nad Oslavou. Právě dnes zde začíná jedinečná výstava předmětů, které panstvo používalo k hygieně. "Jedná se o expozici vývoje osobní hygieny," informoval kastelán Marek Buš.

Výstava osobní hygieny na zámku v Náměšti nad Oslavou - Kastelán Marek Buš ukazuje jeden z exponátů | foto: Anna Vavríková, MF DNES

Návštěvníci si to mohou vyzkoušet. V kalhotách

Návštěvníci se podívají, kde vykonával potřebu třeba hrabě Haugwitz. A vězte, že to měl docela pohodlné. "K nejzajímavějším kouskům patří noční stolek s nočníkem z počátku devatenáctého století," uvedl Buš.

Noční stolek vypadá na první pohled jen jako kus pěkného pánského nábytku. Dole však má šuplík, v němž je nefalšovaný nočník.

"To aby pan hrabě nemusel v noci chodit někam na vzdálenou toaletu. Jednoduše vytáhl šufle a sedl si u postele na nočník. Jakmile si ulevil, přikryl nočník deskou a zasunul zpět do stolku," popsal kastelán, jenž vzkazuje: "Návštěvníci si mohou na nočník i sednout, ale jen v kalhotách."

Výstava osobní hygieny na zámku v Náměšti nad Oslavou

Kromě hraběcí toalety jsou vystaveny ještě desítky dalších předmětů. "Jsou to všechno exponáty, související s hygienou od 18. po 20. století," podotkl Buš. Expozice ozvláštní hraběcí salon. Lidé mohou porovnat, co používala šlechta na zámku se současností.

"Exponáty pocházejí z našeho depozitáře. Jsou z bronzu, keramiky a porcelánu, Je zde nábytek včetně mycích stolů, lavorů, džbánů, věder a také vodovodní baterie z doby, kdy byl zámek vybaven stálým vodovodním rozvodem," uvedl kastelán Buš.

Pokochat se lze flakonky na vonné esence i zdobenými pouzdry na zubní kartáčky. Všechny předměty jsou originály.

Výstava osobní hygieny na zámku v Náměšti nad Oslavou

Klystýry i rýžový kartáč

Návštěvníci se dozvědí, že panstvo používalo klystýry. Nádob na klystýr je tu k vidění několik. A nechybí ani toaletní štětka.

Výstava osobní hygieny na zámku v Náměšti nad Oslavou"Je to prastará zámecká dřevěná toaletní štětka s rýžovým kartáčem," prozradil Buš s tím, že výstava by mohla lidi hodně zaujmout.

"Vždyť toto jsou věci, které zná většina z nás a používá je. Kouzelné na tom je, že se jedná o předměty, které na zámku opravdu používali. Vystavenou toaletní štětkou skutečně čistili záchody," vysvětlil kastelán.

Zámek v Náměšti nad OslavouExpozice se poprvé otevře lidem na Den památek 18. dubna. Pak už zde zůstane minimálně po celou letošní sezonu.

Kdo se vydá o víkendu na náměšťský zámek, toho čeká ještě jedno překvapení. "O víkendu 18. a 19. dubna bude navíc mimořádně zpřístupněno i budoucí zámecké lapidárium ve staré hradní prostoře s originály barokních soch z náměšťského mostu," vypíchl kastelán Buš.

Může se hodit

Více informací o zámku včetně otevírací doby a vstupného ZDE.

Zdroj: Mapy © PLANstudio
Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Další z rubriky

Skromní a nezdolní. Fascinující život lidí ve vietnamských horách

Stařenu osvětlují šlehající plameny a kouř z ohniště volně stoupá střechou ven.

Na seznámení s tímto koutem Asie jsem si vyhradil celý měsíc, z toho dva týdny jsem hodlal strávit ve společnosti...

V Záhřebu zapaříte jako ve Stodolní. Výlet noční chorvatskou metropolí

Ulice Tkalčićeva je středobodem záhřebského kavárenského, hospodského i nočního...

Ta záhřebská ulička nemá na délku ani kilometr, bez jediné zastávky ji přejdete za zhruba 11 minut. Jako ulici Ivana...

Větrné mlýny a božský klid. Krásný výlet na Litenčickou pahorkatinu

Chvalkovický větrný mlýn

Žádné lidi zato stovky mravenišť a statisíce mravenců potkáte v lesích neznámé pahorkatiny uprostřed Moravy. Život tu...

Najdete na iDNES.cz