Drogy (ilustrační foto)

Drogy (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Kam Češi jezdí za drogovou turistikou?

  • 8
Neexistují přesná oficiální čísla, kolik českých turistů směřuje do zahraničí v rámci drogové turistiky, odborníci však odhadují, že jich je ročně až několik set.

Přehled drogových destinací

Podle průzkumu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur vedou v oblíbenosti drogových destinací tyto země:

Thajsko − jedná se hlavně o marihuanu, což je nejdostupnější droga všude v Asii.

Kambodža a Laos − hlavně marihuana, následuje opium. Existují zde restaurace a bary, kde si lze přímo z jídelního lístku vybrat jídlo z marihuany (např. happy pizza). Vyhlášeným turistickým centrem neřesti je město Vang Vien v Laosu. Cena marihuany v Laosu se pohybuje na venkově kolem 5 USD za 10 g, ve městě stojí stejné množství dvojnásobek či více.

V Myanmaru (Barma) − jde o hlavně o opium.

Jižní Amerika je vyhlášená jako země, ze které hodně českých "turistů"- pašeráků vozí kokain do Evropy (figurují tak hlavně Chile, Kolumbie, Peru).

Severní Amerika − vede kokain, který se mnohde běžně nabízí přímo na ulici, třeba na hlavní promenádě.

Obchodování s drogami spolu s krádežemi a převaděčstvím je nejčastějším zločinem, jehož se Češi v zahraničí dopouštějí. Navzdory odstrašujícím příkladům, ke kterým patří čeští pašeráci drog z Thajska Emil Novotný a nedávno zesnulý Radek Hanykovics, Češi nadále riskují za drogy roky vězení i smrt. V posledních letech přibylo zejména pokusů o "kurýrní služby".

Jen v minulém roce potvrdil český Nejvyšší soud zápis do rejstříku trestů u osmnácti případů, při kterých soudy v zahraničí poslaly za obchod s drogami do vězení občany České republiky.

Stále více českých "turistů" funguje jako "muly", tedy dopravci drog z Jižní Ameriky do Evropy. Často jsou chyceni již při odletu. Z mediálně známých případů lze připomenout čtyřicetiletého Čecha, který byl v listopadu 2006 zadržen na letišti v peruánské metropoli Limě, když chtěl ve svých zavazadlech propašovat 10,5 kilogramu kokainu. Rovněž v Peru byl později zadržen i další Čech se čtyřmi kilogramy kokainu.

Možné tresty za držení drogy

Tresty za držení drogy jsou v mnoha zemích velmi drsné, přesto řada českých turistů riskuje roky vězení i smrt. 

Thajsko − za kokain je vězení několik desítek let, doživotí nebo trest smrti. Trest odnětí svobody hrozí i za vlastnictví marihuany.

Malajsie − pokud je někdo přistižen na venkově, je běžný trest smrti oběšením; to je nejspíš hlavní důvod, proč není v této destinaci užívání drog mezi turisty téměř vůbec rozšířeno.

Brunej − stejné tresty jako v Malajsii, už v letadle se turistům promítají hodně drsné a realistické filmy, jak je pověsí, když u nich úřady najdou drogy.

Laos − zde jsou úřady poněkud benevolentnější, některé úředníky lze uplatit − běžná částka je 500 USD, maximálně hrozí deportace ze země. Úplatní úředníci se soustředí hlavně na turistické lokality. 

Kambodža  i zde lze úředníky uplatit, úplatek se pohybuje kolem 1 000 USD, případně hrozí deportace.

Myanmar (Barma) − přístup k vlastnění by měl být podobně benevolentní stejně jako v Laosu a Kambodži.