Kalifornie hlásí mimořádný stav

Pohaslá města, nefungující dopravní světla, zablokované výtahy, paralyzované obchody, nemocnice jedoucí na nouzové generátory. Milion lidí bez proudu. Od druhé světové války Kalifornie, nejbohatší a nejlidnatější stát USA, něco takového nezažila. Guvernér státu Gray Davis musel včera kvůli vážné energetické krizi, kdy je k dispozici jen 55 procent potřebné energie, vyhlásit v Kalifornii mimořádný stav. Příčinou této situace, která postihla rozsáhlé oblasti zejména severní a střední Kalifornie, však není úder mezinárodních teroristů ani vážná technická havárie, ale "jen" nezdařená liberalizace místní energetiky.

"Je naší povinností poskytovat elektřinu rodinám a podnikům," prohlásil včera v naléhavém televizním poselství ke 33 milionům obyvatel státu jeho guvernér. Bohužel mnoho lidí zejména kolem San Franciska a San Jose projev vůbec nemohlo zaznamenat, protože jejich televize zčernala.

Obyvatelé postižených oblastí Kalifornie reagovali na šokující výpadek energie ještě relativně klidně a pokoušeli se přizpůsobit výjimečné situaci. V půjčovně kol "Blazing Saddles" na ulici Pier číslo 41 v San Jose musel prodavač Ted Schlater jednoduše přejít na ruční přepočítávání. "Je to jen o trochu víc práce ke konci dne," říkal včera. Jinde však muselo mnoho obchodníků své obchody zavřít. Nemalé problémy způsobily i náhlé výpadky dopravních světel.

"Právě když jsme šli po přechodu, světla z ničeho nic vypadla a mého kolegu při tom málem přejelo auto," citovalo on-linové zpravodajství BBC jednoho muže ze San Jose. Na jiném místě byli lidé nuceni vylézat šachtami ze zablokovaných výtahů. "Lidi jsou už z toho trochu zoufalí," řekl zpravodaj BBC z Los Angeles Peter Bowes. Právě toto největší kalifornské město, kde žije na 15 milionů lidí, však zůstalo krize ušetřeno. Los Angeles totiž nezavedlo liberalizaci a má uzavřeny dlouhodobé smlouvy s dodavateli energie, čímž zůstalo uchráněno od zvedání cen.

V jiných částech Kalifornie byl však trh s energií v roce 1996 otevřen konkurenci. Distributoři mohou uzavírat jen krátkodobé smlouvy. Tím se začali dostávat do platební neschopnosti, když dodavatelé začali zvyšovat ceny, protože nemohli ihned naúčtovat toto zvýšení spotřebitelům.