Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kaliforňané si zvykají na nedostatek elektřiny

  16:44aktualizováno  16:44
Kaliforňané už přivykli katastrofám - zemětřesením, vedrům, přecpaným dálnicím. S dávkou otrlosti a cynismu se nyní přizpůsobují další pohromě - nedostatku elektrické energie. "Nálada je jako před válečnou mobilizací," poznamenal americký tisk ke všeobecnému šetření elektřinou, která je drahá a navíc nedostatková, a to v nejbohatším americkém státě se šestou nejsilnější ekonomikou světa. Před hrozícími výpadky elektrické energie se snaží chránit všichni, ale příkladně si počínají především úřady poté, co guvernér Gray Davis nařídil snížení spotřeby o pět procent.

Uklízeči dostali proto efektivnější rozpisy pohybu po státních budovách, kanceláře budou o stupeň chladnější, v činnosti smějí být jen potřebné počítače a kancelářská zařízení. Na světelných křižovatkách se vyměňují dosavadní ostré žárovky za úspornější. Obyvatelé jsou s hrozbou tmy a chladu srozuměni.

"Už jsme vycvičeni, ale nečekali jsme, že to bude zrovna tenhle důvod," naráží na přírodní pohromy Cara Greenová z La Canada Flintridge, předměstí Los Angeles, které odebírá elektrický proud od krachující společnosti Southern California Edison. Když se doslechla, že hrozí vypínání proudu, nakoupila svíčky a baterky a dceři slíbila, že jí obvyklý víkendový koláč upeče nad krbovým ohněm.

Sarah Clineová má bistro u studentských kolejí Kalifornské univerzity. Kávu a řízky může vařit a smažit na plynovém grilu, ale zákazníkům se může stát, že si na nich budou pochutnávat ve tmě nebo romanticky při svíčkách. "Samozřejmě to zvrtala vláda, myslím, že to je jasné všem," prohlašuje. Nikdo neváhá ani na chvíli a ze zmatků ve větší či menší míře obviňuje vládu. "Zavinila to deregulace," konstatuje počítačový programátor Glen Jackson z El Cerrito poblíž San Franciska.

O deregulaci rozhodl v roce 1996 kalifornský parlament. Zákonem oddělil výrobce elektrického proudu a jeho dodavatele v naději, že mezi dodavateli se rozpoutá soutěž o co nejnižší ceny. Zklamali však výrobci, kteří na zvýšenou poptávku zareagovali prudkým, za rok až desetinásobným zvýšením cen místo budováním nových kapacit. Zákon ovšem nedovolil dodavatelům promítnout takové zvýšení do cen pro maloodběratele a výsledkem jsou dvě krachující organizace. Jen dvě velká města se k deregulaci nepřipojila - Los Angeles a Pasadena - a ta se proto nyní těší klidu a dokonce vypomáhají sousedním okresům. Průzkum veřejného mínění, jehož výsledky zveřejnil Los Angeles Times, ukázal, že více než polovina lidí nevěří, že jde skutečně o nedostatek elektrické energie, nýbrž spíše o spekulaci nebo o nekompetentnost.
 

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Bulharské UFO. Na chloubu komunistů přispěly i děti ze školky

V mlze vypadá celý památník snad ještě pompézněji.

Památník Buzludža vlastně stavělo celé Bulharsko. Měla to být velká sláva a také byla. Avšak dlouho nevydržel. Po...

Najdete na iDNES.cz