Kábulským obchodníkům neutečete

  19:09aktualizováno  19:09
Když vás obchodníci v afghánském hlavním městě dostanou do svých spárů, neuniknete. Svojí neodbytností jsou proslulí hlavně majitelé obchůdků v kábulské Kuřecí uličce. Ke každému zboží vám předvedou velkolepou show. Neplatí na ně výmluvy, že si nákup rozmyslíte a kdyžtak se později vrátíte. Pokud s sebou nemáte šikovného průvodce, napálí vás.

Tři samovary mi opravdu 'sluší'
Vrazí vám do náruče samovar, pár kroků poodstoupí, aby vás mohli náležitě s tím krámem v ruce obdivovat, a pak začnou v paštštině vzrušeně vykřikovat cosi jako "Panebože, jak úžasně vám ten samovar sluší!" Než se vzpamatujete, už je váš. Tedy v mém případě tři, vypráví svůj osobní příběh kábulská zpravodajka BBC News Emma-Jane Kirbyová.

Právě tehdy jsem dospěla k závěru, že rozhodně nemohu v Afghánistánu nakupovat sama, a proto jsem požádala jednoho z řidičů BBC, aby mi dělal osobního nákupního asistenta. Přestože má jeho jméno Judge (Soudce) západní zvuk, je rodilý Kábulan.

V období před dobytím města Talibanem však Judge nebyl řidič, ale skutečný judge - předsedal soudu pro mladistvé, vysvětluje zpravodajka. Jak jsem se brzy při našich výpravách za nákupy přesvědčila,  Judge ze své právnické minulosti nic nezapomněl. "Obchodníci v Kuřecí uličce, to je banda mizernejch vydřiduchů, " prohlásil, když neochvějně bojoval za čestné stanovení cen a poctivé obchodování.  

Boje v obchodech
Judge mě vzal do malého obchůdku s koženými výrobky, kde jsem si vyhlédla kabelu. Byla to krásná práce skvělé kvality a za zjevně rozumnou cenu. Už, už jsem se chystala vyklopit dolary, když si Judge hlasitě pohrdavě odfrkl. Tento zvuk se posléze změnil v jakési zahýkání, po němž následovalo dlouhé pronikavé zaječení... a pak s přivřenýma očima přešel do záplavy paštunských nadávek, končících neklamnými slovy "ty mizernej vydřiduchu".

Obchodník okamžitě slevil o dvacet dolarů. "Řekl jsem mu, že jestli s tou zlodějnou nepřestane, posadím za mříže nejen jeho, ale i jeho syny a seberu mu obchod. Zapomněl, že už nejsem soudce," mnul si Judge spokojeně ruce před obchůdkem, sotva jsme vypadli ven."

Judge: Na prvním místě je Bůh, pak BBC
Stehný rituál proběhl i  obchodě s koberci. Neúnavný prodavač mi předváděl kobereček za koberečkem, předložku za předložkou, vzor za vzorem. Když se dozvěděl, že nežiju v Londýně, jak se domníval, ale ve Švýcarsku, hladce přešel z angličtiny do perfektní švýcarské němčiny a pak do francouzštiny.

"Zeptal se mě, kde je má loajalita," usmíval se Judge. "Říkal, že jako muslim bych mu měl pomoci ke zisku. Ale já mu na to, že jsem loajální především vůči Bohu a pak hned vůči BBC." 

Zírala jsem na něj s potěšeným obdivem, ale tiché odfrknutí v rohu mi napovědělo, že takové laciné parádičky na Judge neplatí. Hluboce se nadechl a spustil svůj nazkoušený projev. Po závěrečném "mizerném vydřiduchovi" začal ječet i prodavač. Ale marnil čas. O dvě minuty později jsme opouštěli obchod v podpaží s kobercem - o dvacet dolarů levnějším.

'Zatracenej vydřiduch' nebo 'zatracenej judge?'
Nákupní horečku jsem zakončila v klenotnictví. Řady stříbrných a lazuritových náhrdelníků, opasků, náušnic a náramků v umolousaných vitrínách a blyštící se oči stříbrotepce mi napověděly, že dychtí prodávat. Vybrala jsem si opasek a zeptala jsem se, za kolik je.

Myslím, že klenotník ani nestačil vyhrknout cenu, a už se ozvalo opovržlivé frkání, ale když došlo na "zatracenýho vydřiducha", už jsem věděla, že dvacka je moje - i když klenotník to ještě nevěděl. Takhle to dopadlo i u dalších šperků, které jsem si vybrala.

O třičtvrtě hodiny později jsme se ověšeni balíčky drali ze dveří. Třpyt v klenotníkových očích pohasl. Uklonil se mi, uchopil Judge za ruku a druhou si položil na srdce, aby stvrdil čestnost našeho obchodu.  Judge pyšně vypnul hruď, ramena pěkně dozadu, střed obdivu, král Kuřecí uličky. Je asi dobře, že se neohlédl, a nespatřil to co já.

Zatímco zlatník zamykal obchůdek a stahoval zrezivělou mříž, sledoval Judgeovu vzdalující se postavu přimhouřenýma očima. Zasunul dolary do kapsy, střelil po něm posledním nenávistným pohledem a trpce zamumlal: "Zatracenej Judge!

Mladí Afghánci se vozí na dřevěném ruském kole.

Autoři: ,

Nejčtenější

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Jeskyně i podzemní továrny. Výlet do zapomenutého Moravského Švýcarska

Františčina huť v Josefově

Nejenom nejhlubší, ale zřejmě i nejhezčí v celém Moravském krasu je údolí mezi Křtinami a Adamovem. Krása zdejší...

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Dráhou přes údolí a hřebeny Krušných hor

Motorový vůz M 131.1513 ve stanici Vejprty na trati 137

Dnes po železnici projedeme trať 137 z Vejprt do Chomutova. Čeká nás 58 kilometrů dlouhá jízda liduprázdnou krajinou,...

Další z rubriky

OBRAZEM: Deset nej pláží letošního roku. Vítězí Řecko, pak exotika

Ilustrační foto

Bílý písek jemný jako pudr, bujná zeleň, tyrkysová voda a z ní trčící dramatické skály. Není divu, že ty nejlepší pláže...

Půl milionu letadel za pět dní. Letecký provoz o svátcích klidný nebude

Létání o Vánocích

Jestli někdo určitě nebude mít pohodové a klidné vánoce, tak jsou to letoví dispečeři a zaměstnanci na nejvíce...

Vetřelci v křišťálové říši. Adrenalinový výlet po největším ledovci Evropy

Aletschský les je spolu s ledovcem a pohořím Jungfrau pod ochranou UNESCO.

Ledovce určily podobu dnešní Evropy. Žádná jiná síla neměla takovou energii jako ledový krunýř pokrývající před...

Najdete na iDNES.cz