Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

K pramenům Amazonky za zapomenutým krajanem

  8:45aktualizováno  8:45
"Samuel Fritz? A kde má pas?," zeptal se v květnu brazilský pohraničník čtyř českých dobrodruhů, kteří se vypravili po stopách záhadného misionáře. Pohraničník nepochopil oficiální dopis, ve kterém byla jména čtyř Čechů s datumy narození a čísly cestovních pasů. Samuel Fritz byl v dopise zmíněn jako předmět jejich bádání. "Fritz. Ten je skoro tři sta let mrtvý," dodali svorně členové expedice.

Dobrodruha a fotografa Vláďu Šimka před časem rozčílilo, že  v žádné světové encyklopedii se nehovoří o tom, kdo první zmapoval nejdelší řeku světa. "O Samueli Fritzovi tam není ani slovo. Přitom je tam uvedeno, že Amazonka pramení v jezeře Lauricocha v peruánských Andách. To je přitom Fritzův mylný závěr, ke kterému dospěl před třemi sty lety. Dodnes se však s tímto údajem operuje," říká Šimek, který již několik měsíců pobývá v Peru, aby zde putoval po stopách někdejšího českého misionáře. "Od Karibiku na jih, v nejzapadlejších vesnicích Ekvádoru a Peru Fritze znají a v Čechách? V Trutnově, v místě svého rodiště má ulici, myslíte, že někdo ví, kdo byl Fritz? Ne. Chci ho Čechům přiblížit," tvrdí dobrodruh, jehož životním krédem je: Chci české veřejnosti představovat zapomenuté kouty světa, které jim Fischer nenabídne.

Šimek navštívil vloni Peru s úspěšnou českou expedicí Hatun Mayu 99, která zmapovala nejhořejší tok Amazonky a jako první na světě přesně zaměřila skutečný pramen Amazonky. Letos tyto údaje definitivně potvrdila druhá výprava českých a peruánských vědců.

Šimek se svými kolegy se rozhodli alespoň české veřejnosti osobu pátera Fritze přiblížit. Rodák z Trutnova přišel do jižní Ameriky na konci sedmnáctého století. Po studiích na Univerzitě Karlově a v olomouckém semináři se nechal zapsat jako jeden z prvních misionářů do služeb španělského krále a odjel přes Francii, Karibik, Ekvádor, Brazílii, Kolumbii až do Peru. Svého úkolu se ujal na řece Maraňon, která po soutoku s Ucayali vytváří Amazonku.

Fritz na břehu nejdelší řeky světa založil několik misií. V té době ve stejné oblasti pobýval i druhý krajan Jindřich Václav Richter, kterého však zajali a zabili indiáni. Fritz měl štěstí a umřel až přirozenou smrtí v jednasemdesáti letech. Za svého života se mu podařilo s pouhým úhloměrem jako prvnímu člověku zakreslit Amazonku a určit její prameny. Byl navíc jedním z prvních Evropanů, který splul celý tok řeky až k ústí do Atlantiku.

"Fritz, původem z Čech jako první zaznamenal prameny Amazonky. A jiní Češi dnes jeho údaj opravují," říká Šimek o svém poslání. Sám dovezl do Amazonie kopii původní Fritzovy mapy, kterou koupil v Paříži. "Našla se ve vesnici Lagunas, kterou Fritz založil, byla odvezena do Paříže a dnes se vrací zpět," dodává Šimek.

Na lodích, které plují na Amazonce se spí jedině v sítích. Je to nejlevnější způsob dopravy do vzdálenějších míst ukrytých hluboko v peruánském pralese.

Peruánský indián při cestě do ztracených částí Amazonky

Kamila, životní družka Vládi Šimka. Druhý pilíř expedice po stopách Samuela Fritze.

Flóra a fauna patří v Amazonském pralese k nejméně probádaným na světě. Kromě krásných kytek zde žije například nejméně sto padesát druhů motýlů, které ještě nikdo na světě nepojmenoval.

Letištní budova ve vesnici Jeberos, ve které Samuel Fritz před 275 lety zemřel.

Záhlaví původní mapy Samuela Fritze z roku 1689

Ve vesnici Lagunas byla mapa Samuela Fritze objevena.

Ara araraouna, jeden z největších papoušků na světě.

V Amazonii se příliš vozů rychlé záchranné služby neužívá, naopak plovoucí nemocnice patří k poměrně častým dopravním prostředkům mezi jednotlivými indiánskými vesnicemi.

Dobrodruh, fotograf, novinář a kameraman Vláďa Šimek.

Soutok řek Maraňon a Ucayali. Od tohoto místa má nejdelší řeka na světě (přes 7000 kilometrů) jméno Amazonka.

Jeberos - místo, kde zemřel Samuel Fritz. Typický pohled na vesnici v Amazonském bazénu.

Vesnice Sao Paolo de Olivencia na hranici mezi Peru a Brazílií.

Vesnice Belém, jedno ze zapomenutých míst v Amazonii.

Vesnice na řece Maraňon.

Každodení život se v povodí Amazonky odbývá většinou na řece.

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Drsné klima a pohnutá historie. Irové i přesto překvapí svou vstřícností

Irské puby jsou součástí irské identity a zrcadlem irské duše. Tady najdete...

Nikde není tráva zelenější. Irsko je země šťavnatých pastvin, mystických katedrál, olověné oblohy i bělostných pláží. A...

Králi se nesměje a dětem nesahá na hlavu. Na co dávat pozor v Thajsku

Thajsko se stává oblíbenou zimní destinací. Dávejte si však pozor, abyste...

Přibývá lidí, kteří si krátké evropské dny a studenou zimu jedou zpříjemnit do exotických destinací. K nejoblíbenějším...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Najdete na iDNES.cz