K nejvyššímu vodopádu Šumavy

aktualizováno 
Ačkoli Šumava patří k našim největším přírodním rezervacím, vodopádů tu moc nenajdete. Toto pohoří je totiž velmi staré a jeho převážně oblý, až plochý reliéf vodopádům příliš nepřeje. Dnes se vydáme za tím nejvyšším a nejkrásnějším - do Bílé strže.

Se svými třinácti metry je vodopád v Bílé strži nejvyšší na Šumavě. | foto: Martin JanoškaiDNES.cz


Zdroj: Mapy © PLANstudio

Do divoké rokle Bílá strž

Nejvyšší a zároveň nejhezčí vodopád v české části Šumavy je vysoký 13 metrů a objevuje se na řadě fotografií. Zdobí uzávěr tři kilometry dlouhé rokle Bílá strž, která tvoří osu stejnojmenné národní přírodní rezervace.

Částí rokle prochází žlutě značená turistická trasa, samotný vodopád však není přístupný, a můžete si ho tedy prohlédnout pouze s odstupem z vyhlídkové terasy, ke které vede krátká značená odbočka.

Túra po bývalé pohraniční cestě

Pokud se rozhodnete pro pěší pochod, pak svůj výstup začněte v osadě Hamry u silnice z Nýrska do Železné Rudy. Odtud se vydáte po modré značce směrem na Stateček a Ostrý (1 293 metrů), do oblasti někdejšího nepřístupného hraničního pásma.

Asi po dvou kilometrech příjemného stoupání kolem Bílého potoka se cesta prudce zalomí vpravo, dostane se na druhý břeh a nabírá výšku. Po kilometru prudšího stoupání narazíte na rozcestí Pod Statečkem a zde se vydáte po žluté vlevo.

Zhruba po kilometru, těsně před vyústěním na červeně značenou takzvanou Horizontálu (bývalá vojenská pohraniční cesta), narazíte na odbočku k vodopádu v Bílé strži.

Po Horizontále lze k rozcestí U Vodopádu přijet i na kole, a to nejsnáze od Černého jezera (respektive Špičáckého sedla).

Šumava, Černé jezero

Černé jezero

Vodopád obklopuje smrkový prales

Horninové podloží v širším okolí vodopádu v Bílé strži tvoří metamorfované krystalické břidlice. Jednotlivé desky dosahují v okolí vodopádu mocnosti 10 až 80 centimetrů a uklánějí se pod úhlem 60 až 70 stupňů k severu.

Právě obnažené a strmě ukloněné horninové plotny tvrdého kvarcitu tvoří základ třináctimetrového vodopádového stupně. Jeho detailnější rozčlenění a modelaci ovlivňují různě orientované systémy puklinových ploch.

Nad vodopádem i pod ním se v řečišti potoka vyskytují další menší skalní stupně, peřeje a vany vyvolané vířením vody. Okolní svahy pokrývá převážně smrkový pralesovitý porost ponechaný samovolnému vývoji.

Šumava, hora Ostrý nad vodopádem v rokli Bílá Strž

Hora Ostrý nad vodopádem v rokli Bílá strž

Může se hodit

Jak se tam dostat

Autem do Klatov, pak směr Nýrsko – Hojsova Stráž – Železná Ruda
K pěšímu výstupu je nejlepší východisko osada Hamry, kam se dostanete, když odbočíte z hlavní silnice v obci Zelená Hora.
Pojedete-li vlakem, vyrazte z Plzně či Klatov směrem na Železnou Rudu. Pěší vystoupí ve stanici Hamry-Hojsova Stráž, cyklisté ve stanici Špičák.

Itinerář trasy pro pěší Hamry-Hojsova Stráž, žel. st. – Hamry, silnice (2 km), modrá – Pod Statečkem (5 km), modrá – U Vodopádu (6 km), žlutá.
Itinerář trasy pro cyklisty Špičák, žel. st. – Špičácké sedlo (2 km) – Černé jezero (6 km) – Bílá strž, U Vodopádu (10 km).

Dopravní spojení - odkaz vede pryč z tohoto webu

Autoři:


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Nejhezčí kout Vysočiny i parádní skály. Jarní výlet do Žďárských vrchů

Nejvyšší kóta Devíti skal

Roztodivná skaliska trčící ze země do úctyhodných výšek jsou pro Žďárské vrchy typické. Některá převyšují okolní stromy...

Vodácká pohoda. Malebný úsek Sázavy pro ty, co milují klid

Připlouváme do Českého Šternberka

Náš dnešní tip na pohodový výlet po Sázavě je určený pro vodáky všech kategorií. Sázava patří mezi naše nejhezčí řeky a...

Jak jsem zvracela v Peru. Léčba magickou ayahuascou očima čtenářky

Pohled na rozhlehlý pozemek sanatoria z mojí rákosové chatičky.

O amazonské ayahuasce, liáně duše, jsem toho spoustu četla a viděla. Od různých článků na internetu přes dokumentární...Najdete na iDNES.cz