Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

K nejvyššímu vodopádu Šumavy

aktualizováno 
Ačkoli Šumava patří k našim největším přírodním rezervacím, vodopádů tu moc nenajdete. Toto pohoří je totiž velmi staré a jeho převážně oblý, až plochý reliéf vodopádům příliš nepřeje. Dnes se vydáme za tím nejvyšším a nejkrásnějším - do Bílé strže.

Se svými třinácti metry je vodopád v Bílé strži nejvyšší na Šumavě. | foto: Martin JanoškaiDNES.cz


Zdroj: Mapy © PLANstudio

Do divoké rokle Bílá strž

Nejvyšší a zároveň nejhezčí vodopád v české části Šumavy je vysoký 13 metrů a objevuje se na řadě fotografií. Zdobí uzávěr tři kilometry dlouhé rokle Bílá strž, která tvoří osu stejnojmenné národní přírodní rezervace.

Částí rokle prochází žlutě značená turistická trasa, samotný vodopád však není přístupný, a můžete si ho tedy prohlédnout pouze s odstupem z vyhlídkové terasy, ke které vede krátká značená odbočka.

Túra po bývalé pohraniční cestě

Pokud se rozhodnete pro pěší pochod, pak svůj výstup začněte v osadě Hamry u silnice z Nýrska do Železné Rudy. Odtud se vydáte po modré značce směrem na Stateček a Ostrý (1 293 metrů), do oblasti někdejšího nepřístupného hraničního pásma.

Asi po dvou kilometrech příjemného stoupání kolem Bílého potoka se cesta prudce zalomí vpravo, dostane se na druhý břeh a nabírá výšku. Po kilometru prudšího stoupání narazíte na rozcestí Pod Statečkem a zde se vydáte po žluté vlevo.

Zhruba po kilometru, těsně před vyústěním na červeně značenou takzvanou Horizontálu (bývalá vojenská pohraniční cesta), narazíte na odbočku k vodopádu v Bílé strži.

Po Horizontále lze k rozcestí U Vodopádu přijet i na kole, a to nejsnáze od Černého jezera (respektive Špičáckého sedla).

Šumava, Černé jezero

Černé jezero

Vodopád obklopuje smrkový prales

Horninové podloží v širším okolí vodopádu v Bílé strži tvoří metamorfované krystalické břidlice. Jednotlivé desky dosahují v okolí vodopádu mocnosti 10 až 80 centimetrů a uklánějí se pod úhlem 60 až 70 stupňů k severu.

Právě obnažené a strmě ukloněné horninové plotny tvrdého kvarcitu tvoří základ třináctimetrového vodopádového stupně. Jeho detailnější rozčlenění a modelaci ovlivňují různě orientované systémy puklinových ploch.

Nad vodopádem i pod ním se v řečišti potoka vyskytují další menší skalní stupně, peřeje a vany vyvolané vířením vody. Okolní svahy pokrývá převážně smrkový pralesovitý porost ponechaný samovolnému vývoji.

Šumava, hora Ostrý nad vodopádem v rokli Bílá Strž

Hora Ostrý nad vodopádem v rokli Bílá strž

Může se hodit

Jak se tam dostat

Autem do Klatov, pak směr Nýrsko – Hojsova Stráž – Železná Ruda
K pěšímu výstupu je nejlepší východisko osada Hamry, kam se dostanete, když odbočíte z hlavní silnice v obci Zelená Hora.
Pojedete-li vlakem, vyrazte z Plzně či Klatov směrem na Železnou Rudu. Pěší vystoupí ve stanici Hamry-Hojsova Stráž, cyklisté ve stanici Špičák.

Itinerář trasy pro pěší Hamry-Hojsova Stráž, žel. st. – Hamry, silnice (2 km), modrá – Pod Statečkem (5 km), modrá – U Vodopádu (6 km), žlutá.
Itinerář trasy pro cyklisty Špičák, žel. st. – Špičácké sedlo (2 km) – Černé jezero (6 km) – Bílá strž, U Vodopádu (10 km).

Dopravní spojení - odkaz vede pryč z tohoto webu

Autoři:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Svatý Jan: krásný kultovní výlet kousek od Prahy

Srbsko leží na levém břehu Berounky a je známé výraznými vápencovými skalami a...

Zveme vás na hezký a nenáročný jarní výlet kousek od Prahy. Přestože se podíváme na Karlštejnsko, návštěvu jednoho z...

Vodácká pohoda. Malebný úsek Sázavy pro ty, co milují klid

Připlouváme do Českého Šternberka

Náš dnešní tip na pohodový výlet po Sázavě je určený pro vodáky všech kategorií. Sázava patří mezi naše nejhezčí řeky a...

Skromní a nezdolní. Fascinující život lidí ve vietnamských horách

Stařenu osvětlují šlehající plameny a kouř z ohniště volně stoupá střechou ven.

Na seznámení s tímto koutem Asie jsem si vyhradil celý měsíc, z toho dva týdny jsem hodlal strávit ve společnosti...

Najdete na iDNES.cz