K moři s rodinou? Zkuste Pefkochori na poloostrově Chalkidiki

  0:01aktualizováno  0:01
Pefkochori na poloostrově Kassandra, jednom ze tří prstů Chalkidiki, je plné hotýlků, penzionů a apartmánových domů. Městečko je tak malé, že cesta na oblázkovo-písečnou pláž nezabere odnikud více než deset minut. Většina apartmánů je dokonce přímo u pláže, takže stačí v plavkách ujít deset či dvacet metrů a můžete se začít koupat.

Chalkidiki, Řecko | foto: Profimedia.cz

V moři, které má jasně modrou barvu a z něhož se dají vylovit báječné škeble, se dá příjemně plavat či potápět skutečně od června. Jeho teplota se totiž pohybuje kolem pětadvaceti stupňů. V červenci a v srpnu je samozřejmě ještě teplejší.

Zkuste i opuštěné pláže, od té centrální nejsou daleko
V Pefkochori najdete nejen pláže velmi živé, ale i kilometry naprosto opuštěných. Stačí poodejít pár set metrů od té centrální a budete sami. Pláže mají pozvolný vstup do vody, což je vhodné právě pro rodiny s dětmi. Navíc u mnoha penzionů je bazén se sladkou vodou, většinou i s dětským brouzdalištěm.

Ilustrační foto

Přímořskou promenádu v Pefkochori lemuje řada restaurací s mořskými pochoutkami, taveren, vináren, pizzerií, kavárniček i restaurací s rychlým občerstvením. Na snídani si zajděte do místních pekárniček. Nemusíte si odpírat ani zmrzlinu nebo nádherně zralé melouny, broskve, rajčata či meruňky. Nic tady nestojí přehnané peníze, ceny ovoce se těm českým velmi blíží, leccos je v sezoně i lacinější.


Chuť pak naprosto nesrovnatelná. Vlastně se dá říci, že je přímo škoda a chyba si na dovolenou v Řecku objednat polopenzi či plnou penzi. Je mnohem zajímavější, když může člověk ochutnat řecké speciality každý den v jiné hospůdce. Večeři pro dva včetně výtečného vína pořídíte přibližně za dvacet až pětadvacet eur.

Pak můžete uložit potomky a projít se večerním Pefkochori, zabrousit na molo s bývalým majákem nebo jen tak zabloudit na odlehlejší, prázdné pláže. Přes den i s dětmi navštivte lunapark s obří centrifugou nebo vyrazte na nákupy.

Chalkidiki, Řecko

Obchůdky s oblečením, upomínkovými předměty, šperky, restaurace a kavárny lemují i pěší kolonádu, vzdálenou jen asi sto metrů od té přímořské. Bankomaty, lékaři i zubař jsou v Pefkochori samozřejmostí.

Pokud se před zájezdem zdravotně pojistíte, nebude vás případné lékařské ošetření (například injekce na utišení sluneční alergie, která se citlivějším lidem může "přihodit") stát ani euro. Tamní lékaři a zdravotní sestry umějí alespoň pár slov česky, domluvíte se bez problémů.

Půjčte si automobil nebo motorový člun
Do Pefkochori míří i ti, kteří vyznávají spíše dovolenou aktivní. Místní podnikatelé - stejně jako tuzemské cestovní kanceláře - mají v nabídce kurzy potápění, dají se půjčit surfy, šlapadla i motorové čluny.

Chalkidiki, Řecko

V městečku je také řada půjčoven automobilů a motocyklů. Za čtyřicet eur dostanete automobil pro pětičlennou rodinu a můžete se třeba vydat do Soluně, kde čeká vodní svět se spoustou atrakcí, nebo projet Kassandru křížem krážem a "ochutnat" moře také v jiných zátokách a letoviscích.

Na dovolenou do Pefkochori nejpravděpodobněji poletíte. Letadlo z Česka přistává za necelé dvě hodiny právě v Soluni, ze které vás pohodlné, klimatizované autobusy za hodinu a půl přepraví přímo do Pefkochori. Cesta autobusem není vůbec nudná, protože nabízí pohled na pobřeží Kassandry. A vy budete mít dost času na první seznámení s Řeckem.

Chalkidiki, Řecko

Pefkochori, jež bylo založeno někdy v 18. století, se původně jmenovalo Kapsohora neboli spálené místo. Prý ho kdysi vypálili piráti.

Ačkoliv se i místní investoři snaží stále více zbavit městečko jeho koloritu a stavějí tam řadu moderních betonových hotelových komplexů (stavba v Řecku netrvá půl roku, klidně se vleče i několik let a místo stavby pak většinou právě vábně nevypadá), přesto tam stále najdete kouzelné úzké uličky lemované pavlačemi, na nichž řecké ženy věší prádlo, jejich muži kouří u domů a děti si hrají se spoustou psů na rozpáleném chodníku.

Autoři:

Nejčtenější

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Jeskyně i podzemní továrny. Výlet do zapomenutého Moravského Švýcarska

Františčina huť v Josefově

Nejenom nejhlubší, ale zřejmě i nejhezčí v celém Moravském krasu je údolí mezi Křtinami a Adamovem. Krása zdejší...

Od Kanárských ostrovů po Kuvajt. Prověřené tipy na zimní dovolenou u moře

Pláž Pearl Beach v centru izraelského Ejlatu

Podzimní plískanice a chladné prosincové dny vybízejí k „útěkům“ do teplejších krajin. Přinášíme prověřené tipy, kde...

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

Další z rubriky

Půl milionu letadel za pět dní. Letecký provoz o svátcích klidný nebude

Létání o Vánocích

Jestli někdo určitě nebude mít pohodové a klidné vánoce, tak jsou to letoví dispečeři a zaměstnanci na nejvíce...

Chipsy a energy drinky. Mniši v Thajsku tloustnou z moderních milodarů

Věnování jídla mnichům je v Thajsku považováno za příslib štěstí.

Tisíce buddhistických mnichů denně chodí po Thajsku a dostávají dary od věřících. Sladké nápoje a průmyslově vyráběné...

Marx a hákové kříže. Výstava ukazuje, jak si Němci zdobili vánoční stromky

Vánoční stromky se v minulosti zdobily všelijak, třeba i hákovými kříži. Takové...

Vánoční stromky se v minulosti zdobily všelijak, třeba i hákovými kříži. Takové ozdoby přitom kdysi bylo v Německu...

Najdete na iDNES.cz