Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

K moři s rodinou? Zkuste Pefkochori na poloostrově Chalkidiki

  0:01aktualizováno  0:01
Pefkochori na poloostrově Kassandra, jednom ze tří prstů Chalkidiki, je plné hotýlků, penzionů a apartmánových domů. Městečko je tak malé, že cesta na oblázkovo-písečnou pláž nezabere odnikud více než deset minut. Většina apartmánů je dokonce přímo u pláže, takže stačí v plavkách ujít deset či dvacet metrů a můžete se začít koupat.

Chalkidiki, Řecko | foto: Profimedia.cz

V moři, které má jasně modrou barvu a z něhož se dají vylovit báječné škeble, se dá příjemně plavat či potápět skutečně od června. Jeho teplota se totiž pohybuje kolem pětadvaceti stupňů. V červenci a v srpnu je samozřejmě ještě teplejší.

Zkuste i opuštěné pláže, od té centrální nejsou daleko
V Pefkochori najdete nejen pláže velmi živé, ale i kilometry naprosto opuštěných. Stačí poodejít pár set metrů od té centrální a budete sami. Pláže mají pozvolný vstup do vody, což je vhodné právě pro rodiny s dětmi. Navíc u mnoha penzionů je bazén se sladkou vodou, většinou i s dětským brouzdalištěm.

Ilustrační foto

Přímořskou promenádu v Pefkochori lemuje řada restaurací s mořskými pochoutkami, taveren, vináren, pizzerií, kavárniček i restaurací s rychlým občerstvením. Na snídani si zajděte do místních pekárniček. Nemusíte si odpírat ani zmrzlinu nebo nádherně zralé melouny, broskve, rajčata či meruňky. Nic tady nestojí přehnané peníze, ceny ovoce se těm českým velmi blíží, leccos je v sezoně i lacinější.


Chuť pak naprosto nesrovnatelná. Vlastně se dá říci, že je přímo škoda a chyba si na dovolenou v Řecku objednat polopenzi či plnou penzi. Je mnohem zajímavější, když může člověk ochutnat řecké speciality každý den v jiné hospůdce. Večeři pro dva včetně výtečného vína pořídíte přibližně za dvacet až pětadvacet eur.

Pak můžete uložit potomky a projít se večerním Pefkochori, zabrousit na molo s bývalým majákem nebo jen tak zabloudit na odlehlejší, prázdné pláže. Přes den i s dětmi navštivte lunapark s obří centrifugou nebo vyrazte na nákupy.

Chalkidiki, Řecko

Obchůdky s oblečením, upomínkovými předměty, šperky, restaurace a kavárny lemují i pěší kolonádu, vzdálenou jen asi sto metrů od té přímořské. Bankomaty, lékaři i zubař jsou v Pefkochori samozřejmostí.

Pokud se před zájezdem zdravotně pojistíte, nebude vás případné lékařské ošetření (například injekce na utišení sluneční alergie, která se citlivějším lidem může "přihodit") stát ani euro. Tamní lékaři a zdravotní sestry umějí alespoň pár slov česky, domluvíte se bez problémů.

Půjčte si automobil nebo motorový člun
Do Pefkochori míří i ti, kteří vyznávají spíše dovolenou aktivní. Místní podnikatelé - stejně jako tuzemské cestovní kanceláře - mají v nabídce kurzy potápění, dají se půjčit surfy, šlapadla i motorové čluny.

Chalkidiki, Řecko

V městečku je také řada půjčoven automobilů a motocyklů. Za čtyřicet eur dostanete automobil pro pětičlennou rodinu a můžete se třeba vydat do Soluně, kde čeká vodní svět se spoustou atrakcí, nebo projet Kassandru křížem krážem a "ochutnat" moře také v jiných zátokách a letoviscích.

Na dovolenou do Pefkochori nejpravděpodobněji poletíte. Letadlo z Česka přistává za necelé dvě hodiny právě v Soluni, ze které vás pohodlné, klimatizované autobusy za hodinu a půl přepraví přímo do Pefkochori. Cesta autobusem není vůbec nudná, protože nabízí pohled na pobřeží Kassandry. A vy budete mít dost času na první seznámení s Řeckem.

Chalkidiki, Řecko

Pefkochori, jež bylo založeno někdy v 18. století, se původně jmenovalo Kapsohora neboli spálené místo. Prý ho kdysi vypálili piráti.

Ačkoliv se i místní investoři snaží stále více zbavit městečko jeho koloritu a stavějí tam řadu moderních betonových hotelových komplexů (stavba v Řecku netrvá půl roku, klidně se vleče i několik let a místo stavby pak většinou právě vábně nevypadá), přesto tam stále najdete kouzelné úzké uličky lemované pavlačemi, na nichž řecké ženy věší prádlo, jejich muži kouří u domů a děti si hrají se spoustou psů na rozpáleném chodníku.

Autoři:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Apokalypsa v dinosvětě: Největší Jurský park minulosti postraší i pobaví

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad...

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad nimi spíš zaplakal. Podívejte se na fotky...

Naříznutý kámen a Kraví jeskyně. Nenápadné, ale skvělé atrakce v Kolumbii

Přírodní úkaz, kterému se říká jednoduše La Piedra - tedy Kámen.

Kolumbie přitahuje návštěvníky především díky plážím a koloniálním městům na karibském pobřeží nebo kávovníkovým...

Skotský hrad ovládl rozzuřený jezevec, turisté se do sklepení nedostanou

Skotský hrad Craignethan pochází ze 16. století.

Hrad Craignethan, ležící ve Skotsku, musel být částečně uzavřen pro veřejnost poté, co hradní sklepení ovládl zuřivý...

Najdete na iDNES.cz