Juliina vyhlídka pod Ralskem

Téměř každý zná Rychlé šípy, téměř každý chtěl v mládí zažít to, co oni. A v dospělosti mnozí přemýšlejí, kde se která příhoda kreslené pětice vzorných kamarádů odehrála. Je totiž známo, že sám spisovatel Jaroslav Foglar alias skaut Jestřáb nikdy neprozradil, kde čerpal inspiraci. Jedna z imaginárních příhod se odehrává na tak zvané Hlídkové skále, která má na temeni ukrývat ideální tábornickou plošinu. Jaroslav Foglar i ilustrátor Jan Fischer v jejím případě zcela nepokrytě okopírovali Juliinu vyhlídku poblíž Mimoně v severních Čechách.

Není divu, vždyť do kraje pod Ralskem Jestřáb se svojí družinou nejednou vyrážel v zimě i v létě. 

Jak se k Juliině vyhlídce dostat dnes? Pokud máte čas na celodenní výlet s rodinou, nechejte auto v Mimoni nebo do ní dojeďte vlakem či autobusem. Starou zámeckou alejí se vydejte po červené turistické značce do Vranova. Od rozcestí pod pískovcovou věží Džbán – poznáte ji podle toho, že stojí místním obyvatelům na zahrádce – už značka míří po okraji lesa přímo na vyhlídku. Pokud vám zbývá jen pár hodin času, lze pod Džbánem zaparkovat kolo nebo auto.

"Hodím vám lano, škrábal jsem se sem skoro půl hodiny," varuje sice Jindra Hojer v Rychlých šípech své kamarády, ale vy nic takového nepotřebujete. Do skály je totiž proražená brána, široké schodiště a nahoře je vyhlídková plošina opatřena zábradlím.  Upravené temeno skalního masivu bylo dříve doplněno ještě o dřevěný přístřešek, který si ovšem vzal čas a přírodní živly. Celá práce byla provedena na počest kněžny Julie, která na  okolních panstvích přebývala přes několikery prázdniny.  

Z plošiny není výhled nijak impozantní, ale kontrastují v něm roviny polí a luk s prudkými svahy hory Ralsko. Výlet si lze prodloužit o několik hodin vystoupáním ke zřícenině hradu na jeho vrcholu.