Jste mladí? Pak hurá levně do světa!

aktualizováno 
Pryč jsou doby, kdy cestování bylo výsadou bohatých. I mladí, kteří mají hluboko do kapsy, mají dnes možnost podívat se za pár korun nejen po Česku, ale i za hranice. Spousta různých agentur se doslova předhání, která nabídne mladým lidem levnější jízdenky, letenky a další slevy a výhody. Naše tipy - v článku.

Slevové karty
Poměrně výrazné slevy je dnes možné pořídit se slevovými kartami. U nás se v současnosti používají tři základní.

Zřejmě nejrozšířenější slevová karta pro studenty je ISIC, kterou si můžete - pokud jste studenty - pořídit v kterékoli pobočce GTS za 250 korun. Karty EURO 26 a GO 25 si můžete pořídit mimo jiné v kterémkoli studentském informačním centru a poskytují řadu zajímavých slev jak na dopravu, tak na ostatní aktivity spojené s cestováním.

"O slevových kartách dnes již ví skoro každý student. Některé vysoké školy jim kartu ISIC vydávají zdarma místo univerzitních kartiček," říká Petr Heinzl z informačního centra pro mládež při organizaci YMCA.

Výrazné slevy na dopravu čekají studenty i ve vlacích, autobusech nebo na palubách letadel.

Slevy ve vlaku
Vlaky Českých drah nabízejí pro studenty takzvaný Junior pas. Ten je možné pořídit pro držitele karty ISIC za sto korun a pro ty, kteří ji nevlastní a je jim 15 až 26 let, za 700 korun. Tento doklad platí rok a jeho držitel má nárok na 30% slevu ze zákaznického jízdného při cestování druhou třídou po území České republiky. Zajímavou slevu nabízí i skupinám, v nichž je minimálně šest lidí ve věku 15 až 26 let.

V oblasti mezinárodních slev mají České dráhy mnoho nabídek. Speciálně pro mladé lidi je určena nabídka Wasteels 26/BIJ, která platí pro cestování do vybraných evropských zemí.

Nejezděte sami, ušetříte!
V poslední době se do centra zájmu mladých dostalo Centrum pro spolujízdu. To nabízí zprostředkování spolujízdy s některým z řidičů, kteří cestují po Evropě a hledají někoho, kdo by se s nimi podílel na nákladech na cestování. Tímto způsobem se dají ušetřit oproti vlaku nebo autobusu řádově stovky korun.

Slevy v autobuse
Se zajímavými nabídkami na cestování po Evropě přichází i řada autobusových společností.

"Na cestu do Londýna nabízí společnost Capital Expres třísetkorunovou slevu pro lidi do 26 let. S velkou slevou můžete cestovat i s Kings cord expressem. Pokud zakoupíte jízdenku prvních sedm dní v měsíci, tak můžete do Londýna cestovat o šest set korun laciněji. Společnost Eurolines nabízí mladým lidem desetiprocentní slevu z ceny jízdenky," říká o slevách pro studenty Jiřina Zemanová, referentka Čebusu.

Levně letadlem
Pozadu se slevami nezůstávají ani České aerolinie. "Výše slev pro mládé lidi do 25 let se liší podle zvoleného letu a rozdíl zlevněné letenky oproti normální lze zjistit na naší internetové stránce," říká mluvčí Českých aerolinií Dan Plovajko.

"Dnes je nejvýhodnější pořídit si jízdenku nebo letenku přes společnost GTS nebo přes Student Agency. Takto se dají ušetřit stovky korun," říká Petr Heinzl z Ymcateamu.

Využít se dá i slev dalších leteckých společností, které operují z pražské Ruzyně a nabízejí letenky často za velmi nízké ceny. Mezi nejznámější patří britská EasyJet, německá German Wings, slovenská SkyEurope, švédská SAS Snowflake nebo irská Ryanair. Od pondělí 23. června navíc přibude italská Volare Airlines (ta bude létat 4x týdně z Prahy do Benátek).

Tipy na levné cestování

SPOLUJÍZDA:
Zaregistrujete se na internetové stránce nebo si zavoláte přímo do Centra pro spolujízdu, nadiktujete, kdy a kam byste rádi odcestovali, kolik vás je, svou adresu a telefonní číslo a pak už jen čekáte, jestli někdo pojede vaším směrem. Takhle jednoduše funguje spolujízda.

Mnoho řidičů cestuje po Evropě a přijde jim vhod, když se s nimi někdo podílí na cestovních nákladech. Právě ti jsou zaregistrováni u Centra pro spolujízdu a čekají, kdo bude chtít svézt jejich směrem.

Spolujezdec se na cestě podílí tak, že řidiči platí přímo ve voze podíl na benzin a agentuře zaplatí zprostředkovatelský poplatek. Podíl na benzin je jedna koruna za osobu a kilometr při cestě do zahraničí a při cestování po České a Slovenské republice je to šedesát haléřů. Zprostředkovatelský poplatek se liší podle vzdálenosti, maximální výše je 350 korun. Jízda do evropských metropolí tak vyjde řádově o stokoruny laciněji než vlakem nebo autobusem.

UŽITEČNÉ KONTAKTY:
www.spolujizda.cz
- Centrum pro spolujízdu
www.student.finance.cz - zajímavé tipy na studentské slevy
www.gtsint.cz - mezinárodní studentská agentura GTS
www.studentagency.cz - agentura Student agency, která zajišťuje brigády i v cizině

LEVNÉ LETENKY:
www.volareweb.com
 
www.easyjet.com
www.ryanair.com
www.germanwings.com
www.dust.cz
www.gtsint.cz
www.italieonline.cz
www.letenky.cz
Na letenkách se dá ušetřit i několik tisíc korun, je ale nutné je rezervovat velmi brzy a zaplatit hned po objednání. Přečtěte si článek Superlevné letenky? Několik měsíců předem! 

 


 

Autoři: ,


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

OBRAZEM: Infračervená Evropa. Svět, který vidíme, ale nevnímáme

Pařížský fotograf Pierre-Louis Ferrer objevil kouzlo infračervené fotografie v...

Pařížský fotograf Pierre-Louis Ferrer objevil kouzlo infračervené fotografie v roce 2010 při studiích na vysoké škole....

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Ohně, středověk a úžasné masky. Slavnost trubačů v Alsasku vás uhrane

Nádherný svátek trubačů v Alsasku - Pfifferdaj

Mezi Porýnskou nížinou a pohořím Vogézy leží jeden z nejmenších, ale zato nejhezčích regionů Francie. Podzim je v...Najdete na iDNES.cz