Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsou zakázané, nebezpečné a moderní. Extrémní sporty v Krkonoších

  10:28aktualizováno  10:28
Pec pod Sněžkou - Letos se na horách rozmohl nový trend. Některým sjezdařům a snowboardistům už nestačí "obyčejná" jízda lavinovým svahem, a tak si ji opepřili padákem. Jezdí se tak třeba po svazích kolem Luční boudy v Krkonoších nebo kousek pod Sněžkou u Slaskiho domu. Ochranářům se ale tato zábava nelíbí.

Jak vlastně jízda na snowboardu nebo lyžích s padákem na zádech vypadá? Jezdec startuje na vrcholu kopce a chytá vhodné poryvy větru. Místy jede po sněhu či skále, místy se nadnáší a skáče.

"Při správném směru větru se projedete po hřebeni pět kilometrů tam, pět zpátky třeba za pět minut. Sjedete si kus svahu v prašanu, vytáhnete se nahoru do kopce a odfičíte o kus dál," popisuje zážitky jeden se snowkiterů s přezdívkou Skleenik na webových stránkách www.mushow.cz.

"Je to nebezpečné. Mohou se snadno zranit," varuje Miloš Růžička z Krkonošského národního parku. Podle něj se mnoho těchto milovníků adrenalinu koncentruje kolem Luční boudy.

"Je pravda, že se tu občas snowkiting jezdí. Když je hezké počasí, sjíždějí se tu jezdci z Čech i ciziny. Turisté se nás tu často ptají, o co se jedná. My to ale rozhodně neorganizujeme," říká recepční boudy.

Příroda Krkonoš trpí, tvrdí ochranáři

Ochranáře parku trápí škody na přírodě. "Způsobují je nejen vyzvanači snowkitingu, ale také ti, co jezdí lavinovými svahy hor či volným terénem," uvádí Růžička.

Ve vzácných oblastech Krkonoš jsou velmi citlivé ekosystémy, a ty trpí. "Na jaře pak na svazích oblíbených mezi těmito adrenalinovými jezdci nacházíme poničené kleče nebo stromky," zmínil ochranář.

Další škody mohou napáchat záchranáři, kteří jdou pomáhat zraněným milovníkům adrenalinu. "Jejich oblíbené trasy někdy vedou nepřístupným terénem a známe z minulosti případy, kdy záchranný tým musel posekat kosodřeviny, aby se k pacientovi dostal," popsal Růžička.

Fantazie adrenalinových nadšenců nezná mezí. Když napadne víc sněhu, neváhají ke svým kouskům využít i krkonošské lanovky.

Třeba sedačky lanové dráhy na Hnědý vrch v Peci pod Sněžkou se při nájezdu do závěrečné rovinatější části trasy přibližují při větších závějích tak blízko k zemi, že snowboardisté se sníženým pudem sebezáchovy nedokáží odolat, zvednou bezpečnostní rám a vrhají se dolů.

"Sám jsem při tom nikoho nepřistihl, ale vyloučit to nemohu," říká ředitel provozní společnosti Ski Pec František Vambera. Adrenalinoví skokani z lanovky se nevystavují jen riziku sankcí za porušení přepravních podmínek, které otevírání bezpečnostních zábran během jízdy výslovně zakazují, ale riskují i vážné úrazy.

Autoři:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Zaniklé obce a tajuplná příroda. Parádní běžky v opuštěných horách

Zaniklá obec Chaloupky

Pro milovníky běžeckého lyžování představuje Krušnohorská lyžařská magistrála jednu z nejkrásnějších dálkových tras u...

Strana řekla, tak to tak bude. V Číně se učí lyžovat 300 milionů soudruhů

Jihočínské lyžařské středisko Si-ling je nejluxusnějším lyžařským centrem v...

Pchjongčchang 2018 je minulostí, o slovo se hlásí zimní olympiáda Peking 2022. A Čína má ambiciózní plán – chce naučit...

I přes oteplení zůstává na horách sníh, mrazivý víkend lyžařům pomůže

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Oteplení z posledních dní ukončilo provoz některých lyžařských areálů, zejména na jihu Moravy. Na horách ale zůstává...

Najdete na iDNES.cz