Jordánsko: příjemná exotika

- Jordánsko rozhodně není země, která by se těšila nějakému obzvláštnímu zájmu českých turistů. Alespoň prozatím. Podle znalých je to však škoda. Vždyť návštěvníkům nabízí víceméně totéž co sousední Izrael, přitom ale v mnohdy exotičtějších kulisách a levněji. Pouštní stát sousedící s Izraelem, Sýrií, Saúdskou Arábií a Irákem je sice o něco málo větší než Česká republika, ovšem má jen poloviční počet obyvatel, z nichž zhruba třetina žije v hlavním městě Ammánu.
Nízká lidnatost je logickým důsledkem přírodních podmínek. Méně monotematická je ovšem historie tohoto zdánlivě nehostinného kusu země, která zanechala otisk i ve zdejších památkách.
Jako každá země má i Jordánsko své turistické "nej" - v Jordánsku je to samozřejmě skalní město Petra, dílo Nabatejců (již jsme o něm v příloze Na cestách psali). Dalším místem, které však nelze minout, je antický Džeraš na sever od hlavního města Ammánu. Největší rozkvět toto město zažilo počátkem třetího století našeho letopočtu, kdy bylo důležitou zastávkou obchodních cest. Dnes Džeraš nesporně patří ke světovým architektonickým pokladům, zejména z hlediska antického a byzantského stavitelství.
Návštěvník Jordánska by však neměl minout řadu skvostů - pouštní zámečky (mezi nimi vyniká Amra, kterou počátkem tohoto století objevil vyškovský rodák a světově proslulý arabista Alois Musil), křižácké hrady (například známý Kerak) či biblickou horu Nebo, kde podle křesťanské tradice zemřel Mojžíš.
Za zmínku stojí ještě jedna věc, která je z hlediska každého turisty nanejvýš podstatná. Jordánsko je - z pohledu Evropana - zemí nanejvýš bezpečnou. Kriminalita je v porovnání s vyspělými zeměmi mizivá, což platí i pro krádeže včetně automobilů. Kromě toho je pro turisty velmi příjemná i jiná věc: slovo "bakšiš" a neustále úmorné obtěžování v Jordánsku téměř neexistuje. Cizinci pozornost budí, ale obvykle jde jen o přátelskou zvědavost umocněnou ochotou pomoci - znalost angličtiny je přitom všeobecná. Také proto Jordánsko představuje ideální cíl pro ty, kteří si chtějí užít dovolenou v exotických kulisách.

DOPRAVA:
Přímá letecká linka Praha - Ammán se teprve připravuje, možností nepřímého leteckého spojení je víc - například přes Paříž, Vídeň a Řím. Cena letenky se pohybuje v rozmezí 14-17 tisíc korun. V Jordánsku samém lze využít poměrně slušnou síť autobusových linek, ale dá se pronajmout i automobil v některé z půjčoven. Ceny světových společností (např. Hertz) jsou obdobné jako všude jinde (zhruba 30 USD na den bez omezení kilometrů za automobil střední třídy), domácí firmy jsou o něco levnější.

MĚNA A CENY:
jordánský dinár, JD (zejména mládež ho nazývá "džej dý") má hodnotu asi padesát korun. Cenová hladina je poněkud vyšší než u nás - za jeden dinár dostanete v lepším podniku kávu a colu, za dva až tři JD lze ovšem pořídit i celou večeři, přepychovou pak za trojnásobek. Dvoulůžkový pokoj nejspíš nepořídíte pod 20 USD, horní hranice je vysoká, například v hotelu v Dead Sea Spa za něj zaplatíte 140 USD. Ve známých lokalitách je třeba počítat s poměrně vysokým vstupným - jeden den v Petře vás přijde na 30 USD. Alkoholické nápoje jsou dražší a nikoli obecně rozšířené - plechovka licenčního piva stojí zhruba jeden dinár.

VÍZA:
Lze získat přímo na letišti za 20 USD.

Hlavní kolonáda Džeraše.

Jordánsko má vedle křižáckých i muslimské hrady - například Azrak vystavený z tmavého čediče.