Jónské ostrovy: oáza před masovou turistikou

  • 14
Řecko patří mezi neoblíbenější destinace českých turistů. K největším magnetům tradičně patří Olympská riviéra, některé ostrovy v Egejském moři a klasické okruhy Řeckem. Chcete-li si však užít trochu klidu a přesto se nadále těšit tradiční řecké pohostinnosti a možnosti podnikat výlety, vydejte se na Jónské ostrovy.

Jónské ostrovy a především jejich jižní skupina jsou pro aktivní dovolenou v klidu jako stvořené.

Perla Jónských ostrovů
Lefkada, Ithaka, Kefallónie, Zakynthos. Pro svůj hlavní "stan" si můžete vybrat kterýkoli z těchto kousků pevniny, chceteli to však mít blízko i ke všem ostatním ostrovním sousedům, zvolte Kefallónii. Najdete zde, kromě jiného, zádumčivý klid, který nenarušují žádná masová turistická střediska.

Příjemná je i skutečnost, že řada zdejších obyvatel vládne angličtinou - ostrov totiž kdysi býval britským protektorátem.

A navíc: Kefallónie je největší, takže pokud by se vám nechtělo plavit se na trajektu vodami Jónského moře, můžete zůstat zde a máte minimálně na týden o zábavu postaráno.

Pokud jste příznivci koupání, právě na Kefallónii najdete hned několik zajímavých míst. Jedna z nejkrásnějších řeckých pláží vůbec, Myrtos, je právě zde, o pár kilometrů dál čeká oblázkový násep obklopený skalami, "biblická" pláž Petani, a potom je tu samozřejmě čtyři kilometry dlouhá Xi - pláž pokrytá červeným pískem, kde si i v sezoně najdete osamocené místo, kde vás nikdo nebude rušit.

Ostrov záhad
Máte-li rádi záhady, Kefallónie vám nabídne hned dvě. Tou první jsou místní proslulé "katavothres" - mořské mlýny. Otvory ve skalách hned vedle kefallónského hlavního města Argostoli hltají mořskou vodu, která poté mizí kdesi v útrobách ostrova, aby byla vyvržena opět na povrch - ovšem o několik desítek kilometrů dál, v podzemním jezeře Mellisani na opačném konci ostrova.

Za další záhadou se na Kefallónii každoročně sjíždějí poutníci z celého Řecka. V malé vesnici Markopoulo, před místním kostelem, totiž vždy počátkem srpna proběhne podivuhodný úkaz. Ze země vylézají nejedovatí hadi s černými kříži na hlavách a nejvíce je jich vždy při oslavách Nanebevzetí Panny Marie. Poté, krátce po půlnoci, opět na rok zmizí.

Obyvatelé ostrova pravidelně se objevující plazy dychtivě očekávají - jejich nepřítomnost totiž věští neštěstí. Zatím se tak v historii stalo dvakrát. Před začátkem druhé světové války a před zemětřesením, které Kefallónii postihlo v padesátých letech.

Na Jónské ostrovy se můžete dostat s některou z českých cestovních kanceláří. Pokud cestujete na vlastní pěst nebo autem, trajektem se sem snadno přepravíte z řeckého přístavu Patra nebo Killini.

KDY TAM JET
Místní obyvatelé považují za hlavní sezonu období od poloviny července do poloviny září, ovšem příjemné klima zde panu je od jara až do podzimu. Navíc vyrazit sem mimo turistickou "špičku" znamená solidně na dovolené ušetřit.

Zakynthos: Levantská růže
Od Kefallónie oddělen jen nepříliš širokým průlivem čeká na své návštěvníky další řecký ostrovní klenot. Zakynthos, jemuž se někdy přezdívá Levantská růže, je příjemným místem, ovšem právě to se mu zřejmě do budoucna stane osudným.

Tento ostrov totiž velcí evropští operátoři pasovali na svůj zlatý důl. Kdo prohlížel cestovní katalogy s nabídkou Řecka, určitě ví, o čem je řeč. Bělostná pláž s romantickým vrakem obklopená nepřístupnými skalisky, kterou olizuje tyrkysově modré moře to je magnet, kterému jen málokdo odolá.

Pokud i vy podlehnete, jednu malou radu na závěr: nenechávejte návštěvu tohoto místa až na konec. Zde vás totiž zastihne poněkud netypický ruch a z Jónských ostrovů se sluší odjíždět s příchutí něčeho jiného. Čeho, to už poznáte sami...

Průliv mezi Ithakou a Kefalonií

Zakynthos - Modré jeskyně

Fiscardo v Kefalonii

Zakynthos

Jedna z nejkrásnějších řeckých pláží - Myrtos v Kefallónii

Jónský ostrov Lefkada v Řecku

,