Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jižní pražská „houpačka” pro nadšené bikery

aktualizováno 
Mysleli jste si až dosud, že Praze kolo nesluší a že tam nejsou pořádné bikové terény? Tak jste se mýlili. Důkazem je tato pražská jižní trasa. Ale pozor, určitě to není tip pro běžné cykloturisty, ale jen pro zkušené bikery "hobíky".

Cyklista - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Chcete vědět více?

Speciální přílohu se 13 nejzajímavějšími cyklovýlety z celého Česka najdete v pátek 16. května v MF DNES.


Odkud-kam: 
Zbraslav – Vrané nad Vltavou – Jíloviště – Všenory – Černošce – Zbraslav 
Délka: cca 50 km
Obtížnost: těžká, místy pro experty
Typ kola: horské pro experty
Proč tam jet: adrenalinové sjezdy i stoupání, technicky velmi náročné úseky, prostě ten pravý bikerský nářez

Prudký výšlap k Hálkovi

Můžeme začít třeba na Zbraslavském náměstí. Na rozehřátí si to dáme kousek městem přes Zbraslavský most do Břežanského údolí a nikoli po silnici, ale po jeho pravém úbočí po modré značce kolem lesní minizoo vyjedeme si slavného "Hálka".

Kopec kopců, asi nejtěžší stoupání lesem na celé trase, nese název podle Hálkova pomníku, který míjíme po levici hned na začátku kopce. Kdo to až nahoru zvládne bez jediného sesednutí, bude si moci gratulovat.

Na rozcestí nahoře pod Akropolí (keltské vykopávky – dá se tam udělat malá, slepá odbočka) se vydáme po žluté do Károvského údolí. Lahůdkový a náročný sjezd s brodem a mokrými kameny, na kterých to pěkně klouže.

Praha, Zbraslavské náměstí

Trasa náročného cyklovýletu začíná i končí v Praze na Zbraslavském náměstí

Voňavý stoupák kolem buřtů

V ústí Károvského údolí u trati zahneme doleva po červené, dojedeme do Jarova a začneme znovu stoupat vzhůru podél potoka Jarovským údolím. Po necelém kilometru příjemného stoupání chatovou zónou provoněnou buřty a grilovanými krkovičkami odbočuje červená prudce doprava do kopce – přichází proslulý jarovský "cik cak", asi nejtechničtější stoupání na trase.

Nahoře po červené opět spadneme dolů k Vltavě do Vraného. Tam pak červenou opustíme a po silnici podél vody (možnosti občerstvení) pojedeme až k železničnímu mostu, kde se zvýšenou opatrností překročíme Vltavu. Chvíli šlapeme směrem na Davli po frekventované silnici. U železniční zastávky Měchenice vyrazíme po modré a fialové prudce doprava do kopce na Trnovou. V Jílovišti přejedeme u rozcestníku U nádrže z modré na zelenou, podjedeme dálnici a na rozcestí vyrazíme doleva po červené.

Přichází další úsek pro potěchu každého bikera. Mezi dvěma silnicemi, které se na tomto úseku křižují, musíme překonat dvě rokliny s technicky velmi náročnými sjezdy a výjezdy.

V místě, kde narazíme potřetí na silnici, opustíme červenou a sjedeme do Všenor. Po žluté pak přes Berounku do Černošic, tam po fialové k dalšímu mostku přes řeku na Lipence a zpět do Zbraslavi.

Sláva výletu, Škoda lásky

Vzhledem k náročnému charakteru trasy doporučujeme zasloužené a dobré občerstvení až na samý závěr v proslulém restaurantu Škoda lásky přímo na Zbraslavském náměstí. Škoda lásky se to tam nejmenuje náhodou – restaurace je zároveň památníkem slavného skladatele Jaromíra Vejvody.

TIP MF DNES

Kdo si to chce ještě trochu ochutit, může začít už na náměstí v Komořanech (mezi Modřany a Zbraslaví) technickým výjezdem po žluté turistické značce na polní letiště Točná. Odtud přes pole do stejnojmenné vesnice.

Na konci vesnice odbočuje zelená doprava z asfaltky do lesa a přichází první dlouhý bikový sjezd po kamenité cestě do Břežanského údolí. Na silnici se dáme doprava, po pár stech metrech ji překřížíme ostře doleva, přejedeme mostek přes Břežanský potok, kde se napojíme na modrou u Hálkova pomníku.Dojem: Dramatická, pestrá a velmi náročná trasa pro sportovce fajnšmekry. Absolutně nevhodný terén pro běžný cyklovýlet.

Trasa náročného cyklovýletu kolem Prahy
Klikněte na mapu pro originální velikost
Zdroj: Shocart

Autoři: ,Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

Revoluce na vodě. Novozélanďani přišli s vodním e-kolem

Cyklovznášedlo Hydrofoiler XE-1 od novozélandské společnosti Manta5

Novozélandská značka Manta5 vyvinula a začne brzy prodávat Hydrofoiler XE-1, speciální vodní e-kolo z karbonu, které...

Skromné a tiché Slovensko. Cyklovýlet po Turčianské magistrále

Hrad Sklabiňa. Někdejší sídlo Turčianské župy lehlo popelem až rukama...

Turiec je malebná slovenská kotlina sevřená horami ze všech stran. Velice estetická krajina s pohádkovými přírodními...

Narazil do dveří, spadl na kolejích. Rady, jak přežít jízdu na kole

Nebezpečím jsou pro cyklisty nepozorní řidiči i koleje.

Řidič otevřel dveře auta, cyklista do nich narazil a zemřel. Muž na kole přejel zpomalovací práh, spadl a oživit ho už...

Najdete na iDNES.cz