Parádní výlet do historie. Holašovice a okolí si oblíbil Troška i Vláčil

Malebnou jihočeskou vesničku Holašovice najdete na okraji Blanského lesa, patnáct kilometrů na západ od Českých Budějovic. Pokud chcete co nejlépe poznat historický vývoj Jižních Čech a zakusit atmosféru, která jinak z tohoto kraje mizí, jste na správném místě.
Holašovice jsou zapsány do seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Holašovice jsou zapsány do seznamu kulturního dědictví UNESCO. | foto: Bohumil Brejžekpro iDNES.cz

První historická zmínka o Holašovicích je již z roku 1263. Důležitý mezník v jejím životě pak představuje rok 1292, kdy je král Václav II. daroval spolu s několika okolními vesnicemi cisterciáckému klášteru ve Vyšším Brodě. V jeho držení byly až do roku 1848, kdy byla v Čechách zrušena robota.

V první polovině 16. století v důsledku moru vymřelo bezmála veškeré původní české obyvatelstvo, obec však byla rychle osídlena německými osadníky. Za druhé světové války pak právě místní německé obyvatelstvo dosáhlo připojení k Německu a Holašovice, německy Hollschowitz, se tak staly součástí říšského území, čímž došlo k nucenému vysídlení české menšiny do vnitrozemí.

Po válce, v roce 1946, začal odsun, který postihl naprostou většinu holašovických obyvatel německé národnosti, a do uprázdněných stavení přišlo české obyvatelstvo z vnitrozemí.

V Holašovicích uvidíte téměř stoprocentně dochovaný středověký systém řazení jednotlivých usedlostí se štítovými průčelími obytných domů a sýpek, propojených ohradními zdmi s brankami a klenutými vjezdy do prostoru obdélníkové návsi s rybníčkem.

Kolem návsi stojí celkem 23 usedlostí skládajících se ze 120 budov utvářejících ucelený památkový soubor – výstavné statky se špýchary, stodolami, chlévy, maštalemi, sýpkami a výměnky, ale také kovárnu, hostinec a kapličku.

K unikátním patří například studny s dřevěnou pístovou pumpou nebo selský dvůr, č. p. 6, který je rodinným selským sídlem již od roku 1530. Usedlosti jsou rozloženy po obvodu rozlehlé obdélníkové návsi o rozměrech zhruba 210 x 70 metrů.

Holašovice žijí běžným životem.

Dýchne tady na vás neopakovatelná atmosféra selské tradice, jež vás zavede do prostředí vesnického sídla, jak bylo budováno ve druhé polovině 19. století a v němž dnes žije svůj běžný život 140 stálých obyvatel. Právě tím, že se nejedná o neživotný skanzen, ale o trvale osídlenou ves, je jedinečný ráz Holašovic umocněn. I to je důvod, proč jsou od roku 1998 zapsány do seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Kovárna i hasičské muzeum

Před dvěma lety došlo k obnově historické kovárny, která až do šedesátých let minulého století sloužila původnímu účelu. V kovárně je funkční výheň, a to jak stará varianta s měchem na šlapání, tak i s vháněním vzduchu elektromotorem. Nechybí tu staré kovadliny, kamenný džber na vodu, ponk, kovářské kleště, kladiva, palice, vrtačky, brusky, kovářská pila a další kovářské náčiní. Nářadí pochází zčásti od bývalého kováře, zčásti je repasované.

Do kovárny není přímý přístup, nicméně zvenčí je do ní dobře vidět. V domě najdete i hasičské muzeum, které zdobí stříkačka z roku 1928, jež byla původně tažená koňmi.

Holašovice jsou zapsány do seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Selské slavnosti i advent

Do podvědomí veřejnosti se vesnice zapsala v roce 1972, kdy se v ní natáčela filmová podoba Prodané nevěsty. Nezůstalo ale jen u tohoto filmu, vzpomeňme třeba Stříbrnou paruku podle předlohy Adolfa Branalda nebo Troškovy Babovřesky 2.

Každoročně předposlední víkend v červenci se tu konají Selské slavnosti (letos byly plánovány od 24. do 26.), typický staročeský jarmark s ukázkami tradičních i netradičních řemesel a bohatým doprovodným programem, do kterého se může zapojit každý, třeba při chytání kapra holýma rukama. Věřte, že to není jednoduché, ale pokud uspějete, můžete si ho odnést domů.

V adventním čase si zase můžete v Holašovicích vychutnat předvánoční atmosféru. Mezi hlavní tradiční akce patří rozsvěcování vánočního stromu na návsi, přehlídka staročeských vánoc a tradic v informačním centru a prohlídka staročeského dřevěného betlému v životní velikosti.

Jihočeský Stonehenge

Na samém okraji Holašovic si nenechte ujít megalitický kruh vytvořený z obřích kamenů – menhirů. Jihočeskou novodobou obdobu slavného a o něco staršího kamenného komplexu v jižní Anglii vytvořil místní stavbař a majitel pozemku Václav Jílek. Jeho louka je dnes nazývána Holašovický kruh, Holašovický kromlech nebo Jihočeský Stonehenge.

Holašovický Stonehenge se skládá z 23 kamenů.

Celá stavba byla dokončena v srpnu 2008, jen k vytvoření dolmenu – položení plochého kamene na vrcholy tří menhirů, došlo o tři roky později v rámci oslav letního slunovratu.

Všechny kameny v megalitickém kruhu o průměru třicet metrů pocházejí z okolních polí a lesů i bývalého lomu na těžbu kamene pro výrobu kamenek a koryt do patnácti kilometrů od Holašovic. Nejvhodnější k meditaci je kamenný obr o hmotnosti devatenácti tun stojící samostatně nedaleko kruhu, jemuž místní říkají Skála.

Holašovický Stonehenge se postupně stává vyhledávaným cílem turistů a návštěvníků Holašovic pro svou polohu, výhled do kraje, ale i pověst o schopnosti kamenů předávat energii místa vnímavým osobám. Konají se v něm akce v keltském stylu na oslavu letního slunovratu a stále častěji je tento prostor využíván i ke svatebním obřadům v kamenném kruhu.

Může se hodit

Kam se ještě podívat?
Dobčice
Ve stejné oblasti, jako mnohem známější Holašovice, leží obec Dobčice, jež byla v roce 1990 vyhlášena památkovou zónou. Na prostorné návsi s rybníčkem nestojí žádné novostavby a vypadá to tam jako za starých dob, i jednotlivé prvky výzdoby štítů jsou podobné jako v Holašovicích. V letech 2012 a 2013 tady natáčel režisér Zdeněk Troška svoje komedie Babovřesky a Bobovřesky 2.

Hrad Kuklov
Zřícenina hradu stojí na skále tři kilometry severně od Brloha. Hrad byl postaven ve 14. století, avšak záhy byl dobyt pány z Rožmberka, zbořen a od té doby je opuštěn. V blízkosti zříceniny se nachází klášter, jehož stavba nebyla nikdy dokončena. Torzo je dobře viditelné ze silnice. V unikátním prostoru bývalého kostela pořádá obec Brloh občasná divadelní vystoupení a koncerty. V okolí se natáčel historický film Františka Vláčila Údolí včel.

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Mnohem lepší než Thajsko. Kambodža vás okouzlí vstřícností i památkami

21. března 2024

Kambodža byla loni zvolena asijskou vedoucí kulturní destinací. My jsme si její návštěvu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

Děravé království v údolí Loiry. Nejen zámky, ohromí skalními domy i koktejly

28. března 2024

Premium V některých se pěstují houby, v jiných zpracovávají jablka, v dalších farmáři chovají bource...

Sedadlo v třinácté řadě v letadlech nehledejte. Chybí tu i další čísla

28. března 2024

Třináctka má v Evropě pověst smolného čísla. Pokud se vám ale podařilo zasednout v letadle na...

Láska na druhé sousto. Japonská kuchyně je plná nástrah i úžasných chutí

28. března 2024

Seriál Když jede člověk do Japonska, nevezme si s sebou zásobu paštik, to se rozumí tak nějak samo sebou....

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...