Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jižní Afrika: svět v jedné zemi

aktualizováno 
- Může se pochlubit všemi tvářemi černého kontinentu. A přesto to není Afrika Chvílemi připomíná Evropu, vzápětí zase Ameriku. Přesto má k oběma z nich daleko. Bohatá země na výspě afrického světadílu představuje podivuhodnou směsici všeho možného a nedá se snadno uchopit myšlenkou ani jednoduše popsat. Vždyť na čtrnáctinásobku rozlohy České republiky se odvíjí příběh jednoho z nejzajímavějších koutů zeměkoule. Jižní Afrika je zkrátka skutečným světem v jedné zemi. No dobře, řekne si možná někdo, ale je to důvod, proč cestovat tisíce kilometrů?
Vzdálenost je v tomto případě relativní, protože to není tak daleko, jak si většina lidí myslí. Cesta letadlem trvá přibližně stejně jako do Spojených států a i cena letenky je srovnatelná. Navíc většina letů probíhá v noci, a tak je cestování do JAR stejně náročné jako jízda nočním rychlíkem z Čech na východní Slovensko.
Kromě toho je mezi střední Evropou a jihem Afriky jen minimální nebo nulový časový posun, a tak i při překonávání dlouhé vzdálenosti není třeba bojovat s pásmovou nemocí.
Hlavní kouzlo však spočívá v samotné zeměpisné poloze na jižní polokouli. Takže panuje-li u nás sychravo a zima, mají Jihoafričané tolik slunce a tepla, kolik si jen lze přát.
Zhýčkaného Evropana jistě překvapí, ne-li přímo šokuje, vysoká úroveň služeb, kterých se mu na jihu Afriky dostane. K samozřejmostem přitom patří výborná silniční síť (velmi se podobá té ve Spojených státech), takže kdo se rozhodne objevovat tento kout země na vlastní pěst, naskýtají se mu velmi dobré podmínky.
S tím souvisí i přijatelné cenové relace, které mohou uspokojit i turistu s omezeným rozpočtem. Například základní potraviny v obchodech nezatíží kapsu o nic víc než u nás, cena jihoafrického benzinu je přitom zhruba o třetinu nižší než českého. Tato položka by přitom individuálního cestovatele měla zajímat - bez auta toho v zemi, která napříč měří přes dva tisíce kilometrů, moc neobjeví. Dobrá zpráva však je, že síť půjčoven je dobře rozvinutá a zastoupeny jsou zde všechny renomované světové společnosti.
Půjčení auta nižší kategorie (například Volkswagen Polo) přitom stojí zhruba tisíc korun na den s neomezeným počtem najetých kilometrů. Co může Středoevropana nemile překvapit, je samozřejmě pravostranné řízení, ovšem většina těch, kteří už tuto zkušenost mají za sebou, potvrdí, že to není tak těžké.Pokračování ze str. I
Proč tedy našinec vlastně neobjevil krásy této země již dříve? Také zde je důvodů několik.
Především ještě donedávna byla Jižní Afrika zemí izolovanou a kvůli svému politickému zřízení se netěšila mezinárodní přízni. S pádem apartheidu se však situace změnila. Zahraniční návštěvníci začali objevovat dosud skryté poklady a jihoafrický turistický průmysl se stal jedním z nejrychleji rostoucích na světě.
Dalším důvodem je přetrvávající nedostatek informací a předsudky, které řada lidí vinou neinformovanosti chová. Co například tropické choroby? Skutečnost: v Jižní Africe věc téměř neznámá. A co nárůst kriminality, o kterém se čas od času píše? I zde je realita poněkud složitější. Jsou zde místa, kde návštěvník může přijít k úhoně, ale jsou i jiná, kde může nechat odemčené auto.
Situace se však rychle mění i u nás. Když přednedávnem proběhla v České republice první prezentace jihoafrické turistiky, těšila se nebývalé pozornosti. A tak si i náš občan pomalu zvyká na to, co už jinde ve světě dávno vědí. Že v zimě se nemusí jen jezdit na lyže, ale dá se také cestovat za sluncem. Možná ne úplně nejlevněji, ale rozhodně ne nejdráže.
Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

Najdete na iDNES.cz