Jindřichův Hradec skrývá jesličkový zázrak

- Celých šedesát let se jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza hrbil nad svým celoživotním dílem. Pomocníkem v mravenčí práci mu byl jen malý vyřezávací nožík, materiálem kašírovací hmota a dřevo. Přesto dokázal vytvořit skvost lidského umu - největší lidový mechanický betlém na světě.

Na ploše šedesáti metrů čtverečních vystavěl velkolepou scénu s více než tisíci figurkami, z nichž se 150 pohybuje. Tradiční vánoční motiv s centrální scénou narození Páně je doplněn známými biblickými výjevy z evangelia, ale i poetickou vesnickou krajinou zobrazující život lidí v minulém století.
Na tom, že se "český jesličkový zázrak", jak se vyřezávanému dílu často přezdívá, nachází v Jindřichově Hradci, není nic překvapivého. Město má bohatou betlémářskou tradici a první zmínka o betlémech pochází již z roku 1579. Proslavené Krýzovy jesličky věnoval okresnímu muzeu v polovině třicátých let autorův syn Jan a od té doby patří k nejvyhledávanějším exponátům.
Každý, kdo do muzea zavítá, má možnost vidět betlém "v akci" vždy v půl a v celou hodinu. Pestrá produkce přitáhne bez výjimky dospělé i děti (pro ty je podél skleněné stěny vybudován dřevěný ochoz, aby si malí návštěvníci mohli prohlédnout i horní patra dva metry vysoké stavby). Výjevy jsou navíc doprovázeny českými vánočními koledami, které dokážou dodat prohlídce vskutku sváteční nádech.
A zatímco děti se zaujetím pozorují oživlé figurky, milovníci techniky si mohou prohlédnout ukázku důmyslného mechanismu, který betlém pohání a je vystaven ve vitríně u dveří.
Certifikát o vytvoření světového rekordu - největší betlém na světě, hlásá glejt na zdi u východu, který při odchodu stojí rovněž za zaznamenání. Krýzovo dílo má sice od minulého měsíce vyzývatele v muzeu betlémů na Karlštejně, přesto je odborníky i běžnými návštěvníky považován za opravdovou raritu. Jeho kouzlo totiž nespočívá jen v technickém umu, ale i síle, kterou dokáže navodit atmosféru starých českých vánoc.

OTEVÍRACÍ DOBA: Okresní muzeum v Jindřichově Hradci, kde jsou Krýzovy jesličky k vidění, bývá otevřeno od 8.30 do 12.00 a od 12.30 do 17.00. Od 1.4. do 6.1. denně mimo pondělí, červen až září denně a od 7.1. do 31.3. jsou expozice zavřeny. Poslední vstupy bývají v 11.30 a v 16.30.
VSTUPNÉ: Při výkladu v českém jazyce platí dospělí 20 korun, děti od 6 do 16 let a důchodci polovinu. Pro výklad v cizím jazyce je třeba zaplatit dvojnásobek. Chcete-li v muzeu fotografovat, je třeba zaplatit poplatek 50 korun, při natáčení videokamerou 100 korun. Na soutěžní výstavu betlémů, která je otevřena až do 6. ledna, se platí jednotné vstupné pět korun.


Témata: Důchodci, Karlštejn