Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jindřichův Hradec skrývá jesličkový zázrak

aktualizováno 
- Celých šedesát let se jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza hrbil nad svým celoživotním dílem. Pomocníkem v mravenčí práci mu byl jen malý vyřezávací nožík, materiálem kašírovací hmota a dřevo. Přesto dokázal vytvořit skvost lidského umu - největší lidový mechanický betlém na světě.

Na ploše šedesáti metrů čtverečních vystavěl velkolepou scénu s více než tisíci figurkami, z nichž se 150 pohybuje. Tradiční vánoční motiv s centrální scénou narození Páně je doplněn známými biblickými výjevy z evangelia, ale i poetickou vesnickou krajinou zobrazující život lidí v minulém století.
Na tom, že se "český jesličkový zázrak", jak se vyřezávanému dílu často přezdívá, nachází v Jindřichově Hradci, není nic překvapivého. Město má bohatou betlémářskou tradici a první zmínka o betlémech pochází již z roku 1579. Proslavené Krýzovy jesličky věnoval okresnímu muzeu v polovině třicátých let autorův syn Jan a od té doby patří k nejvyhledávanějším exponátům.
Každý, kdo do muzea zavítá, má možnost vidět betlém "v akci" vždy v půl a v celou hodinu. Pestrá produkce přitáhne bez výjimky dospělé i děti (pro ty je podél skleněné stěny vybudován dřevěný ochoz, aby si malí návštěvníci mohli prohlédnout i horní patra dva metry vysoké stavby). Výjevy jsou navíc doprovázeny českými vánočními koledami, které dokážou dodat prohlídce vskutku sváteční nádech.
A zatímco děti se zaujetím pozorují oživlé figurky, milovníci techniky si mohou prohlédnout ukázku důmyslného mechanismu, který betlém pohání a je vystaven ve vitríně u dveří.
Certifikát o vytvoření světového rekordu - největší betlém na světě, hlásá glejt na zdi u východu, který při odchodu stojí rovněž za zaznamenání. Krýzovo dílo má sice od minulého měsíce vyzývatele v muzeu betlémů na Karlštejně, přesto je odborníky i běžnými návštěvníky považován za opravdovou raritu. Jeho kouzlo totiž nespočívá jen v technickém umu, ale i síle, kterou dokáže navodit atmosféru starých českých vánoc.

OTEVÍRACÍ DOBA: Okresní muzeum v Jindřichově Hradci, kde jsou Krýzovy jesličky k vidění, bývá otevřeno od 8.30 do 12.00 a od 12.30 do 17.00. Od 1.4. do 6.1. denně mimo pondělí, červen až září denně a od 7.1. do 31.3. jsou expozice zavřeny. Poslední vstupy bývají v 11.30 a v 16.30.
VSTUPNÉ: Při výkladu v českém jazyce platí dospělí 20 korun, děti od 6 do 16 let a důchodci polovinu. Pro výklad v cizím jazyce je třeba zaplatit dvojnásobek. Chcete-li v muzeu fotografovat, je třeba zaplatit poplatek 50 korun, při natáčení videokamerou 100 korun. Na soutěžní výstavu betlémů, která je otevřena až do 6. ledna, se platí jednotné vstupné pět korun.

Autor:


Témata: Důchodci, Karlštejn

Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Další z rubriky

OBRAZEM: Život mezi kapkami deště. Kde na světě prší nejvíc?

(ilustrační snímek)

Jsou místa, kam by bez deštníku vyrazil jen blázen. Dokážete odhadnout, kde na světě nejvíc prší a kde spadlo tolik...

V Číně vznikne obří přírodní rezervace pro pandy za 1,5 miliardy dolarů

Ilustrační foto.

Bank of China slíbila, že v průběhu následujících pěti let investuje nejméně 1,5 miliardy dolarů do vytvoření přírodní...

Doma v cizině: V Česku všichni spoléhají na stát, v Egyptě na rodinu

Lenka zažila v Egyptě lásku na první pohled. Za měsíc proběhla svatba.

O Egyptě nevěděla vůbec nic, přijela jen na dovolenou a objednala si výlet na čtyřkolkách, na kterém se seznámila se...

Najdete na iDNES.cz