Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jindřichův Hradec skrývá jesličkový zázrak

aktualizováno 
- Celých šedesát let se jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza hrbil nad svým celoživotním dílem. Pomocníkem v mravenčí práci mu byl jen malý vyřezávací nožík, materiálem kašírovací hmota a dřevo. Přesto dokázal vytvořit skvost lidského umu - největší lidový mechanický betlém na světě.

Na ploše šedesáti metrů čtverečních vystavěl velkolepou scénu s více než tisíci figurkami, z nichž se 150 pohybuje. Tradiční vánoční motiv s centrální scénou narození Páně je doplněn známými biblickými výjevy z evangelia, ale i poetickou vesnickou krajinou zobrazující život lidí v minulém století.
Na tom, že se "český jesličkový zázrak", jak se vyřezávanému dílu často přezdívá, nachází v Jindřichově Hradci, není nic překvapivého. Město má bohatou betlémářskou tradici a první zmínka o betlémech pochází již z roku 1579. Proslavené Krýzovy jesličky věnoval okresnímu muzeu v polovině třicátých let autorův syn Jan a od té doby patří k nejvyhledávanějším exponátům.
Každý, kdo do muzea zavítá, má možnost vidět betlém "v akci" vždy v půl a v celou hodinu. Pestrá produkce přitáhne bez výjimky dospělé i děti (pro ty je podél skleněné stěny vybudován dřevěný ochoz, aby si malí návštěvníci mohli prohlédnout i horní patra dva metry vysoké stavby). Výjevy jsou navíc doprovázeny českými vánočními koledami, které dokážou dodat prohlídce vskutku sváteční nádech.
A zatímco děti se zaujetím pozorují oživlé figurky, milovníci techniky si mohou prohlédnout ukázku důmyslného mechanismu, který betlém pohání a je vystaven ve vitríně u dveří.
Certifikát o vytvoření světového rekordu - největší betlém na světě, hlásá glejt na zdi u východu, který při odchodu stojí rovněž za zaznamenání. Krýzovo dílo má sice od minulého měsíce vyzývatele v muzeu betlémů na Karlštejně, přesto je odborníky i běžnými návštěvníky považován za opravdovou raritu. Jeho kouzlo totiž nespočívá jen v technickém umu, ale i síle, kterou dokáže navodit atmosféru starých českých vánoc.

OTEVÍRACÍ DOBA: Okresní muzeum v Jindřichově Hradci, kde jsou Krýzovy jesličky k vidění, bývá otevřeno od 8.30 do 12.00 a od 12.30 do 17.00. Od 1.4. do 6.1. denně mimo pondělí, červen až září denně a od 7.1. do 31.3. jsou expozice zavřeny. Poslední vstupy bývají v 11.30 a v 16.30.
VSTUPNÉ: Při výkladu v českém jazyce platí dospělí 20 korun, děti od 6 do 16 let a důchodci polovinu. Pro výklad v cizím jazyce je třeba zaplatit dvojnásobek. Chcete-li v muzeu fotografovat, je třeba zaplatit poplatek 50 korun, při natáčení videokamerou 100 korun. Na soutěžní výstavu betlémů, která je otevřena až do 6. ledna, se platí jednotné vstupné pět korun.

Autor:


Témata: Důchodci, Karlštejn

Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

VIDEO: Mořského koníka ničí v Řecku nadměrný rybolov, chrání ho potápěči

Mořský koník

V zálivu u městečka Stratoni můžete při potápění narazit na bohatou kolonii mořských koníků. Ovšem pouze na jednom...

Za deset dnů 176 kilometrů v horách. Dolomity lákají na unikátní trek

Horské štíty v okolí městečka Sexten/Sesto

Jižní Tyrolsko si v letošní sezoně připravilo pro turisty velkou novinku. Unikátní trasa UNESCO Geotrail Dolomity nově...

Začíná Alka turnaj. Chorvaté si připomínají slavné vítězství proti Osmanům

Na město Sinj dohlíží z místa bývalé pevnosti Panna Marie.

Každý první srpnový víkend bývá v ulicích chorvatského města Sinj k vidění originální rytířský turnaj, který se pořádá...

Najdete na iDNES.cz