Bývalý český emigrant Ladislav Safarik dnes vlastní největší farmu mořských červů v Austrálii. | foto: www.playtvak.cz

Čechoslovák postavil největší červí farmu v Austrálii. Vracet se nechce

  • 21
Z českých emigrantů, kteří v době totality uspěli ve světě, se do Česka vrátila jen hrstka. Ani Ladislav Safarik, který utekl s rodinou počátkem 80. let, o tom neuvažuje. V Austrálii, kde už 33 let žije, totiž úspěšně podniká. Vlastní obří červí farmu.

Ladislav Safarik, bývalý televizní zvukař, žije ve městě Newcastle. Jeho farma na mořské červy je vůbec tou největší svého druhu v Austrálii. Aktuálně má zhruba dvacet milionů červů, přičemž prodejní cena je jeden australský dolar za kus. Jak sám podnikatel přiznává, emigroval čistě z ekonomických důvodů a do Čech či na Slovensko by se už nevracel.

„Emigrace probíhala spontánně a emocionálně. Cestovali jsme na dovolenou do Jugoslávie. Měli jsme tranzitní vízum přes Rakousko, kudy jsme se měli vracet zpět. To už se ale nestalo a my požádali v Rakousku o azyl. Takhle jsme utíkal s manželkou a s roční dcerou,“ vzpomíná Ladislav Safarik. A hned dodává, že jim rakouská policie dala na výběr z několika zemí, aby si vybrali, kam přesně chtějí emigrovat. „Zvolil jsem Austrálii, protože za tehdejší politické situace jsem si říkal, že čím dále budeme od Rusů, tím lépe,“ říká.

Vynalezl speciální inkubátor

Po příletu do Austrálie začal pan Safarik pracovat jako opravář videí, televizí a další elektrotechniky. Díky tomu se seznámil s farmářem, který choval pštrosy. „On řešil problém s vajíčky. Nedařilo se mu odchovat mládě pštrosa v zajetí. Tak jsem trochu přemýšlel a studoval dokumenty o pštrosech. Až jsem pak navrhl inkubátory, které s vajíčky otáčí. To totiž dělá i pštros,“ popisuje svůj vynález rodák ze Slovenska. Jeho inkubátor se stal úspěšným a dobře prodávaným po celém světě.

První červí farma na světě

Později však tento byznys opustil a začal chovat mořské červy. Byl prvním farmářem na světě, který choval mořské červy v zajetí. A dodnes je největším chovatelem v Austrálii. „Červi se prodávají většinou jako návnada pro rybáře. Případně jako krmivo pro březí krevety,“ vysvětluje Safarik.

Podrobnosti o netradiční farmě a životě ve druhém největším městě australského Nového Jižního Walesu na jihovýchodě země přináší nový díl série Australský sen na internetové televizi Playtvak.cz.