Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zděšení hygieniků. V přípravnách jídla do letadla našli myši i šváby

  10:55aktualizováno  10:55
Jídlo v letadle obvykle nepatří ke gurmánským hitparádám. Často nevábně vyhlížející kreace servírované aerolinkami však nejsou jen fádní, ale pasažéři z nich mohou skutečně onemocnět. Svědčí o tom důkazy, které nashromáždili hygienici z amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv.

Pohozený obal od potravin v kuchyňce na palubě letadla je plný mravenců. | foto: Daily Mail

Opakované inspekce Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) za poslední čtyři roky odhalily závažná hygienická pochybení v přípravnách jídel do letadel. Na pracovištích byly objeveny myši, mnohde se hemžili švábi a mravenci či se slétaly roje much.

Ve firmách specializujících se na dodávání jídla do letadel napočítali hygienici přes 1 500 závažných hygienických přestupků, což je mnohem víc než v jiných potravinářských oborech, napsal britský deník Daily Mail.

FDA např. zveřejnil zprávu o myších v letadlech Delta. Letecká společnost vzápětí vydala prohlášení, že prý šlo o "ojedinělý případ". Delta se obhajovala, že nedostatky, které inspekce FDA našla v umývárnách servisních vozíků a zásobnících pitné vody při kontrolách, z nichž některé proběhly už v roce 2009, aerolinka již dávno napravila.

Kontroly odhalily spoustu hmyzu také v podnicích společnosti LSG Sky Chefs, která je jednou největších v oboru a zajišťuje jídlo rovnou pro několik aerolinek. Hygienici podle záznamů našli mravence, kteří lezli ve zbytcích jídla, šváby a také mrtvé i živé mouchy. Rovněž LSG Sky Chefs ihned po zveřejnění faktů vydala prohlášení, že všechny nešvary, které jí vytkl FDA, urychleně napravila.

Smutnou "perličkou" je dokument FDA z kontroly cateringové firmy Gate Gourmet, jejíž zařízení se prý doslova hemžila mravenci v takovém počtu, že je ani nešlo spočítat, a stejně tak šváby.

Americký deník USA Today přitom už v roce 2010 zveřejnil některé závěry inspektorů z Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv, které upozorňovaly, že jídlo se skladuje při špatných teplotách, že nádobí v přípravnách je špinavé a že už tehdy se problém s hmyzem začínal vymykat kontrole.

Nově zveřejněná zpráva FDA způsobila v USA aféru, jíž se věnovala snad všechna média. Mnohé cateringové firmy, jako např. LSG, se potom hájily na zpravodajské stanici ABC News, že hygienu při přípravě jídla prý berou velmi vážně a ročně připravují desítky milionů jídel bez jediného incidentu.

Pasažéry, kteří utratí stovky dolarů navíc za první třídu nebo byznys v domnění, že kromě lepšího místa dostanou i lepší jídlo, toto vysvětlení ale stěží uspokojí, napsal list Daily Mail. Jejich "nadstandardní" menu se totiž připravuje ve stejných podmínkách jako všechno ostatní jídlo do letadel.

Autor:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Další z rubriky

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Francouzský park povolal opeřené uklízeče, nedopalky zničí letka havranů

Ve francouzském zábavním parku budou sbírat odpadky havrani. Ilustrační snímek

V zábavním parku Puy du Fou na západě Francie bude o pořádek pečovat šestice havranů. Ptáci byli vycvičeni na sbírání...

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Najdete na iDNES.cz