Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ježíšek, který se narodil v ostravském podzemí

aktualizováno 
Ježíšek se stejně dobře jako v Betlémě mohl narodit v dřevěném přístřešku dolu Anselm pod petřkovickým vrchem Landek v Ostravě. Lidé se o tom mohou přesvědčit na výstavě v hlučínském zámku.

Petřkovický hornický betlém - Petřkovický hornický betlém znázorňuje havířské prostředí | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

"Dělám na šachtě,“ vysvětluje autor Petřkovického hornického betlému Tomáš Kudeljnjak důvody, proč pro své dílo zvolil právě havířské prostředí.

V betlému z mořeného dřeva lidé poznají části areálu Hornického muzea v Ostravě-Petřkovicích – těžní věž dolu Anselm, strojovnu či kapli. "Pozadí s Landekem a rozhlednou jsem dokončil letos,“ říká autor. Současná podoba betlému je prý již definitivní. "Už se nám nevleze domů.“

Obdivovatelům umožnil nahlédnout i do podzemí Landeku – ve spodní části vytvořil scenerii dolu s pracujícími horníky – dřevěnými postavičkami, které spolu s dvěma koníky ve štole těží uhlí.

"Inspiroval jsem se na Příbramsku. Hornická tematika je v tamních betlémech častá,“ říká. Výrobou betlémů se začal zabývat teprve před pěti lety. Petřkovický je jeho druhým exponátem, v malé dílničce ve sklepě na něm pracoval dva roky. "Manželce můj koníček nevadí, má ode mě klid,“ usmívá se betlémář.

Svatá rodina z uhlí

Ještě jeden betlém na hlučínské výstavě souvisí s hornickým charakterem Ostravska. Jde o materiál, ze kterého je vyroben – uhlí. Jeho autorem je sedmapadesátiletý výtvarník z polského města CzerwionkaLezsczyny František Piecha.

"Když jsem si jej poprvé potěžkal, roztřepaly se mi ruce. Ne tak z hmotnosti betlému, spíše vědomím, kolik práce do něj autor vložil,“ popisuje Metoděj Chrástecký, ředitel Muzea Hlučínska, které výstavu pořádá.

Do zhruba 30 centimetrů vysokého monolitu z černého uhlí František Piecha vytesal svatou rodinu. Pannu Marii s Ježíškem svou velikostí a umístěním v horní části reliéfu převyšuje a chrání svatý Josef, v ruce drží svítilnu. Ježíšek leží na povijanu v dolní části zobrazení. Všechny tři postavy jsou dokonale vybroušeny.

"Betlém dokončil pan Piecha před dvěma měsíci,“ říká předseda Českého sdružení přátel betlémů na severní Moravě Jiří Cvešper. Piecha již uhelných betlémů vyrobil více, o něco rozsáhlejší exponát než ten v Hlučíně mohli Ostravané zhlédnout před několika lety na výstavišti Černá louka.

Výroba betlémů z uhlí je náročná. Piecha tvoří ve speciálně upraveném ateliéru, který je kvůli vysoké prašnosti uhlí vybaven systémem odvětrávání, výtvarník při práci používá respirátor. Kromě uhlí už dvacet let pracuje také se dřevem. Netvoří jen betlémy, specializuje se na reliéfy.

K vidění je 200 betlémů

Na výstavě v hlučínském zámku čeká návštěvníky i dalších 200 betlémů. Z papíru, keramiky, textilu, perníkového těsta, paličkované krajky, sádry, či dokonce z plastových lahví. Asi 30 z nich pochází z Polska.

Místní Gerhard Janda zde vystavuje svůj monumentální Hlučínský betlém ze dřeva, v němž se prolíná autentická krajina Hlučína s jeho slavnými obyvateli v kontrastu s exotickým prostředím Atén. "Tady je sochař Janda z Darkoviček, tady hostinský Kuchař, tady trumpetista Ostarek,“ ukazuje Metoděj Chrástecký na dřevěné postavičky. Starší návštěvníci výstavy své často již zesnulé sousedy poznávají.

Může se hodit

Za návštěvu betlémů v Hlučínském zámku zaplatí dospělí 30 korun, děti polovinu. Výstava trvá od 16.12. - 4.2.2007.
Otevřeno během svátků: 24.12.zavřeno, 25.12. - 30.12. od 9-11:30, 14:00 - 17:00, 31.12.2006 od 9:00 - 11:00, 1.1.2007 od 14:00 - 17:00.
Více http://muzeum.hlucin.com/

Kovový betlém, Černá Louka, Ostrava

Na výstavišti Černá louka byl před pár lety k vidění i tento unikátní kovový betlém. 


Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Vodácká pohoda. Malebný úsek Sázavy pro ty, co milují klid

Připlouváme do Českého Šternberka

Náš dnešní tip na pohodový výlet po Sázavě je určený pro vodáky všech kategorií. Sázava patří mezi naše nejhezčí řeky a...

Ostrov, kde vládnou ženy. Na Floresu najdete pravou Indonésii bez turistů

Ostrov Flores

Hned po našem příletu na ostrov Flores přichází kulturní šok. V tom nejlepším slova smyslu. Turisté jsou tady totiž...

Nejhezčí kout Vysočiny i parádní skály. Jarní výlet do Žďárských vrchů

Nejvyšší kóta Devíti skal

Roztodivná skaliska trčící ze země do úctyhodných výšek jsou pro Žďárské vrchy typické. Některá převyšují okolní stromy...

Najdete na iDNES.cz