Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ježíšek, který se narodil v ostravském podzemí

aktualizováno 
Ježíšek se stejně dobře jako v Betlémě mohl narodit v dřevěném přístřešku dolu Anselm pod petřkovickým vrchem Landek v Ostravě. Lidé se o tom mohou přesvědčit na výstavě v hlučínském zámku.

Petřkovický hornický betlém - Petřkovický hornický betlém znázorňuje havířské prostředí | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

"Dělám na šachtě,“ vysvětluje autor Petřkovického hornického betlému Tomáš Kudeljnjak důvody, proč pro své dílo zvolil právě havířské prostředí.

V betlému z mořeného dřeva lidé poznají části areálu Hornického muzea v Ostravě-Petřkovicích – těžní věž dolu Anselm, strojovnu či kapli. "Pozadí s Landekem a rozhlednou jsem dokončil letos,“ říká autor. Současná podoba betlému je prý již definitivní. "Už se nám nevleze domů.“

Obdivovatelům umožnil nahlédnout i do podzemí Landeku – ve spodní části vytvořil scenerii dolu s pracujícími horníky – dřevěnými postavičkami, které spolu s dvěma koníky ve štole těží uhlí.

"Inspiroval jsem se na Příbramsku. Hornická tematika je v tamních betlémech častá,“ říká. Výrobou betlémů se začal zabývat teprve před pěti lety. Petřkovický je jeho druhým exponátem, v malé dílničce ve sklepě na něm pracoval dva roky. "Manželce můj koníček nevadí, má ode mě klid,“ usmívá se betlémář.

Svatá rodina z uhlí

Ještě jeden betlém na hlučínské výstavě souvisí s hornickým charakterem Ostravska. Jde o materiál, ze kterého je vyroben – uhlí. Jeho autorem je sedmapadesátiletý výtvarník z polského města CzerwionkaLezsczyny František Piecha.

"Když jsem si jej poprvé potěžkal, roztřepaly se mi ruce. Ne tak z hmotnosti betlému, spíše vědomím, kolik práce do něj autor vložil,“ popisuje Metoděj Chrástecký, ředitel Muzea Hlučínska, které výstavu pořádá.

Do zhruba 30 centimetrů vysokého monolitu z černého uhlí František Piecha vytesal svatou rodinu. Pannu Marii s Ježíškem svou velikostí a umístěním v horní části reliéfu převyšuje a chrání svatý Josef, v ruce drží svítilnu. Ježíšek leží na povijanu v dolní části zobrazení. Všechny tři postavy jsou dokonale vybroušeny.

"Betlém dokončil pan Piecha před dvěma měsíci,“ říká předseda Českého sdružení přátel betlémů na severní Moravě Jiří Cvešper. Piecha již uhelných betlémů vyrobil více, o něco rozsáhlejší exponát než ten v Hlučíně mohli Ostravané zhlédnout před několika lety na výstavišti Černá louka.

Výroba betlémů z uhlí je náročná. Piecha tvoří ve speciálně upraveném ateliéru, který je kvůli vysoké prašnosti uhlí vybaven systémem odvětrávání, výtvarník při práci používá respirátor. Kromě uhlí už dvacet let pracuje také se dřevem. Netvoří jen betlémy, specializuje se na reliéfy.

K vidění je 200 betlémů

Na výstavě v hlučínském zámku čeká návštěvníky i dalších 200 betlémů. Z papíru, keramiky, textilu, perníkového těsta, paličkované krajky, sádry, či dokonce z plastových lahví. Asi 30 z nich pochází z Polska.

Místní Gerhard Janda zde vystavuje svůj monumentální Hlučínský betlém ze dřeva, v němž se prolíná autentická krajina Hlučína s jeho slavnými obyvateli v kontrastu s exotickým prostředím Atén. "Tady je sochař Janda z Darkoviček, tady hostinský Kuchař, tady trumpetista Ostarek,“ ukazuje Metoděj Chrástecký na dřevěné postavičky. Starší návštěvníci výstavy své často již zesnulé sousedy poznávají.

Může se hodit

Za návštěvu betlémů v Hlučínském zámku zaplatí dospělí 30 korun, děti polovinu. Výstava trvá od 16.12. - 4.2.2007.
Otevřeno během svátků: 24.12.zavřeno, 25.12. - 30.12. od 9-11:30, 14:00 - 17:00, 31.12.2006 od 9:00 - 11:00, 1.1.2007 od 14:00 - 17:00.
Více http://muzeum.hlucin.com/

Kovový betlém, Černá Louka, Ostrava

Na výstavišti Černá louka byl před pár lety k vidění i tento unikátní kovový betlém. 


Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Hadí vrch, Březník i zmizelá ves. Tři nejhezčí procházky Šumavou

Hadí vrch. Výhled

Nádherné výhledy, pořádné výšlapy, překrásná krajina a nikde nikdo. Šumava je krásná po celý rok. Na začátku jara ji...

Vodácká pohoda. Malebný úsek Sázavy pro ty, co milují klid

Připlouváme do Českého Šternberka

Náš dnešní tip na pohodový výlet po Sázavě je určený pro vodáky všech kategorií. Sázava patří mezi naše nejhezčí řeky a...

Dárek od Stalina zbouráme. Ikonický mrakodrap ve Varšavě bojuje o přežití

Kolem Paláce kultury už vyrostlo několik mrakodrapů, ale zatím jsou všechny...

I když jeho historii zdobí řada superlativů, po léta druhá nejvyšší stavba Evropy dnes nemá na růžích ustláno. Přestože...

Najdete na iDNES.cz