Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jezeru vládla zlatá aljašská horečka

  9:57aktualizováno  9:57
Zlaté Hory - Jako na Aljašce v dobách největšího přílivu zlatokopů to vypadalo o víkendu ve Zlatých Horách. Zdejší Zlaté jezero hostilo mezinárodní mistrovství země v rýžování zlata. Areálem se pohybovali muži s kolty zavěšenými proklatě nízko, stejně jako kdysi v Dawson City. Pro mnohé novodobé zlatokopy však rýžování není jen rituál z období Divokého západu, ale také sport, což mnozí dokazovali i oblečením.
Prohlédněte si zlatokopecké fotografie

"Tohle sem nepatří," kritizoval sportovně oblečené soupeře zlatokop jako vystřižený z románů Jacka Londona. Kritika však nepomohla, protože pořadatelé nevypisovali, v jakém oblečení se má soutěžící prezentovat. Jediným společným znakem všech se tak stala rýžovací pánev jako sportovní nářadí.

"Zájem byl obrovský. Na startu bylo 180 závodníků. Přijeli nejen z tuzemska, ale také Slovenska, Polska, Francie, Německa, Rakouska a Itálie," pochvaloval si Ladislav Kolbaba, hlavní pořadatel všech zlatokopeckých klání v zemi.

Zatímco zlatokopové už zahřívají svaly a naposledy kontrolují pánve, Vilém Přibyl pod starým vojenským stanem dokončuje přípravu surovin. Do plastových kbelíků s pískem přidává vždy několik malých kousíčků zlata, takzvaných zlatěnek.
Jeho práce je velmi zodpovědná, protože se nesmí splést.

"V každém kbelíku je stejný počet zlatěnek a závodníci nevědí kolik. Pro každé další postupové kolo se počet zlatěnek mění," popisuje Přibyl. Pod stanem je kromě desítek kbelíků také obrovská fůra písku. "Z té na konci nebude nic," komentuje zasvěceně.

První třicítka startujících v hlavní kategorii profesionálů poprvé rýžuje už v pátek odpoledne. Profesionálem se stává ve zlatokopecké hierarchii každý, kdo absolvuje minimálně dvě velké republikové soutěže jako amatér.

Každý závodník má kolem sebe malou dřevěnou ohrádku. Před sebe dostane kbelík s pískem a zlatěnkami. Ruce všech si už netrpělivě pohrávají s pánvemi. Zazní výstřel a začíná rýžovací koncert.

"Nenajít jedinou zlatěnku je malá tragédie, protože zlatokop je penalizován pěti minutami," vysvětluje Kolbaba. Co je zde pět minut, vyjde najevo po chvíli. Časy se totiž pohybují v rozmezí tří až pěti minut. "Při dnešní vyrovnanosti to většinou znamená ztrátu šancí na dobré umístění," dodává Kolbaba.

Početní diváci ženou soutěžící za co nejlepšími časy. Zkušení borci však vědí, že nesmí podlehnout atmosféře. "V prvním kole je dobré jít na jistotu a nijak to nehonit," říká zasvěceně před soutěží Slovák Richard Kaňa.

Také skončí nikoli v nejlepším, ale solidním čase. "Moc dobře se mi rýžovalo. Jen doufám, že jsem našel všechno a postoupím," přemítá s pěti nalezenými zlatěnkami Kaňa, už dvojnásobný vítěz zlatohorského klání. Vidět jej při práci s rýžovací pánví dávní zlatokopové, zcela jistě by bledli závistí. Postoupil.

Mezi novodobými zlatokopy má Kaňa výsadní postavení. Je totiž ředitelem posledního funkčního zlatého dolu ve střední Evropě. "Zlato mám zkrátka v krvi," usmívá se.

V neděli jsou na programu finále všech kategorií. Děti, začátečníci muži i ženy, z oficiálních kategorií junioři, veteráni, pětičlenná národní družstva a vrchol dne – finále profesionálů.

Vítězství se cení, ale jde o něco jiného.  "Tady rozhodně nejde o nějaké mety, ale o psinu a skvělou zábavu. Já se na takových akcích vždycky skvěle odreaguju od všedního blázince," liboval si Tomáš Pokorný z Liberce, který pracuje jako pojišťovací agent.

Zlatokopové soutěží v hledání zlata na jezírku za Zlatými horami

Účastníci soutěže v rýžování zlata se zdraví před zahájením soutěže ve Zlatých Horách

Přiznivec zlaté horečky v dobovém oblečen

Účastníci soutěže v rýžování zlata ve Zlatých Horách začínají rýžovat

Účastník soutěže v rýžování zlata ve Zlatých Horách ukazuje rozhodčímu svůj výsledek

Účastník soutěže v rýžování zlata a majitel jednoho z posledních zlatých dolů na Slovensku Richard Kaňa se prezentuje u rozhodčích

Vilém Přibyl z organizačního štábu chystá soutěžícím kbelíky s pískem obsahujíci zlato
Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Pohádky stranou, tady prskala láva. Výlet na unikátní sopky u Jičína

Lomy rozřezaný sopečný vrch Veliš

Spojovat město pohádek a bránu do Českého ráje se sopkami napadne asi málokoho. Přitom v blízkém okolí Jičína skutečně...

StB a hasiči bez vody. Mýty a pověry o požáru Svaté hory v roce 1978

Rozsáhlý požár zasáhl poutní místo Svatá Hora u Příbrami dne 27. dubna 1978.

Výstava dobových dokumentů a bohatý program s ukázkami práce hasičů připomenou koncem měsíce výročí 40 let od...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Najdete na iDNES.cz