Plemeno skotu typické pro maďarkou pustu. Mléko nedává, jeho maso je ale v...

Plemeno skotu typické pro maďarkou pustu. Mléko nedává, jeho maso je ale v biokvalitě. | foto: Hana Válková, iDNES.cz

Tisa a Hortobágy: tam, kde zní zpěv vodních ptáků a biče čikošů

  • 10
Uvnitř maďarské části Velké uherské nížiny najdete vedle sebe dva extrémy: obrovskou vodní hladinu se stovkami druhů ptáků, ryb a hmyzu. Jen o kousek dál se rozprostírá vyprahlá pláň s pastevci, jezdci na koních a stády skotu. Vítejte na jezeře Tisa a v národním parku Hortobágy.

Tip na dovolenou

Vybírejte z pestré nabídky pobytů v Maďarsku na Dovolena.iDNES.cz.

Jezero, tedy vlastně umělá nádrž na řece Tise je vůbec druhou největší vodní hladinou v Maďarsku. Jeho plocha je 127 kilometrů čtverečních, hloubka až 20 metrů.

Pláže jako na Balatonu tam až na výjimky nečekejte. Maďaři umělé nádrži nevdechli podobu velkého koupaliště, ale přírodního jezera. "Je to svět divokých vod s deseti proplachovacími kanály a třiceti ostrovy," popisuje Anita Molnárová, která je regionální ředitelkou Maďarské turistiky, státního informačního střediska pro cestovní ruch.

Kolik co stojí

Ceny v Maďarsku jsou podobné jako v Česku. Místo eur ale rozhodně přibalte místní forinty (sto forintů je v přepočtu necelých devět korun). Na řadě míst ovšem obchodníci berou i platební karty.

Rodinná vstupenka do ekocentra 4 500 forintů
Rodinný vstup na ostrov s lanovým centrem a adrenalinovou zábavou 5 000 forintů
Půjčení kola 1 000 forintů na den
Noc v penzionu 7 000 forintů
Polopenze 5 000 forintů na den

Místo plavců je nádrž Tisa spíše rájem zvířat. Žije tady na 200 druhů ptáků, stejné množství druhů vážek a 50 druhů sladkovodních ryb. Jezero, ve kterém prý plavou i bezmála devadesátikilogramoví sumci a dvacetikilogramoví kapři, proto láká především rybáře. Místo je ideální také pro pozorovatele zvířat a milovníky výletů lodí nebo radovánek na vodních skútrech. Ty se mohou pohybovat po 250 kilometrech vyznačených tras.

Přímo nad hladinou vody vede kilometr a půl dlouhá stezka z dřevěných trámů, která se proplétá mezi deseti pozorovatelnami vodního ptactva. Na jezeře žijí různé druhy volavek, čápi, rybáci, rákosnicí, v podvečer aktivní kvakoši. Při troše štěstí lze vidět i orly. Hnízdí jich tu hned několik párů.

Branou do místní přírody je letos otevřené ekocentrum v městečku Poroszló, kde najdete mimo jiné největší sladkovodní akvárium v Evropě. Pojalo milion litrů vody. Především celá řada venkovních her místo předurčuje zejména k výletu rodin s dětmi.

Ten, koho klid vodní hladiny omrzí, může popojet o pár kilometrů dále do města Hortobágy – srdce stejnojmenného národního parku, který je vůbec nejstarším v zemi a pyšní se zápisem v Seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Jezero Tisza (modrá značka) a národní park Hortobágy (červená značka) leží necelých 150 kilometrů východně od Budapešti.

Jezero Tisza (modrá značka) a národní park Hortobágy (červená značka) leží necelých 150 kilometrů východně od Budapešti.

Národní park Hortobágy byl založen v roce 1973. Na ploše 82 tisíc hektarů vysušeného mokřadu najdete rozsáhlé pastviny, takzvanou pusztu, kde místní obyvatelé dodnes udržují lidové zvyky. K vidění tu jsou ukázky lidových řemesel i jezdeckých dovedností pastevců koní, tzv. čikošů. Například výroby tradiční černé keramiky, kterou místní hrnčíř barví za pomocí doutnající slámy kouřící v peci.

V maďarské pustě

Park protkaný vahadlovými studnami slouží také jako živoucí genobanka tradičních plemen hospodářských zvířat. Hortobágy proto patří především koním. Právě tady je národní hřebčín, v němž se přes tři sta let chovají koně plemene nonius. Byli vyšlechtěni zkřížením místních klisen s hřebcem Napoleonovy armády a stali se nezbytným pomocníkem člověka. Za války houževnatí lichokopytníci tahali například vojenská děla.

Doma tady je na osm set kusů ovcí plemene zvaného rackam (u nás známé jako ovce cápová) s rovnými rohy připomínajícími vývrtku. Na místních pastvinách se povalují i desítky prasat mangalica. Na rozdíl od těch našich mají těla pokrytá prstýnky srsti. I když jsou jejich štětiny velmi hrubé, vojákům kdysi přišly vhod na výrobu rukavic a čepic.

Co si vzít s sebou

Pokud se chystáte pozorovat vodní ptáky nebo stáda skotu či buvolů, určitě si přibalte dalekohled. Proti komárům vás u Tisy ochrání repelent. Sbalit si nezapomeňte i plavky, protože Maďarsko je zemí termálních pramenů a některé vyvěrají i u jezera Tisa. A navíc nedaleko nádrže se nacházejí termální lázně Hajdúszoboszló.

Jedním z největších unikátů místních stád je houževnatý šedý skot, který se nechová nikde jinde než tady. Krávy i býci mají impozantní rohy a jejich oči připomínají kukadla místních krasavic. "Však také když si chtěl hoch získat dívku, tak její oči přirovnal právě k pohledu těchto zvířat," vypráví nám průvodce Lexa Gábor.

Šlapat pěšky za zvířaty nemusíte, pustou vás provezou koňské povozy. Do přilehlého zooparku s ukázkou divokých zvířat vás zase odveze přímo z centra města safariautobus.

I přes tuto vstřícnost musíte počítat s tím, že obě lokality patří mezi přísně chráněné. S jarem až do poloviny května je proto do některých částí krajiny zakázán vstup kvůli hnízdícím ptákům. Na Tise pak platí doba hájení ryb.

Oblast je dobře přístupná autem, pokud vyrazíte vlakem, zvolte si jako výchozí cíl cesty město Debrecín.

Informace v okolí Tisy podávají čtyři turistická centra (jejich seznam najdete tady). Další je pak přímo v centru města Hortobágy (kontakty na turistické centrum jsou zde).