Skvělé potápění, čistá voda, rodinná pálenka. Léto u jezera Attersee

  • 2
Pokud si myslíte, že vás už rakouská jezera nemají čím překvapit, zapomeňte na Mondsee nebo Traunsee a zkuste se vypravit k Attersee. Zajít tam můžete třeba do Centra Gustava Klimta, navštívit včelí farmu Bienenhof, projít se soutěskou Burgklamm nebo obdivovat slavné krojové krejčovství Tostmann.

Český Krumlov má Egona Schieleho, Provence Paula Cézanna, Giverny Clauda Moneta. S ledovcovým jezerem poblíž Salcburku je pro změnu úzce spjat Gustav Klimt. Slavný secesní malíř trávil na Attersee každé léto v letech 1900 až 1916.

Otázkou je, jestli se sem vracel hlavně kvůli přírodě, anebo kvůli své múze a celoživotní lásce, módní návrhářce Emilie Flöge. Podle vyprávění byl jejich vztah pouze platonický a tato femme fatale mu dokonce tolerovala pletky s jinými ženami. Jisté je, že Gustav Klimt u Attersee vytvořil převážnou část svých krajinomaleb.

„Klimt zde pobýval ve vilách Oleander, Paulick a v myslivně na jižním břehu. S Emilií se přepravovali nejraději na lodičkách,“ provádí Elfriede Mandlová v Centru Gustava Klimta, které se nachází ve městečku Kammer-Schörfling.

Nyní tam otevřeli zcela novou výstavu, která mapuje malířovy klíčové životní okamžiky, letní pobyty, erotiku i významné zakázky. Vedle rozměrných pláten a menších kreseb jsou zde k vidění šperky, část se věnuje i Emilii Flöge jako reformní módní ikoně.

Pokud vám nestačí návštěva galerie, můžete putovat po 1,5 kilometru dlouhé tematické stezce po promenádě v Kammeru-Schörflingu a v Seewalchenu. Další informační panely na severním břehu jsou v oblasti Litzlbergu. Na jihu pak pokračuje tematická stezka postupně do Unterachu, Steinbachu a Weißenbachu.

Po válce šili z uniforem a vlajek

Především pro dámy bude velkým zážitkem návštěva krejčovství Tostmann, které je považované za nejrenomovanějšího tvůrce krojového stylu. Obchod i dílna se zázemím a desítkami zaměstnanců sídlí v Seewalchenu, druhou pobočku má ve Vídni.

Krojové krejčovství Tostmann v Seewalchenu.
Sabine Hacknerová ukazuje látky, ze kterých v krejčovství Tostmann šijí kroje....

„U zrodu krejčovství stála v roce 1949 Marlen Tostmannová. Svůj vůbec první kroj prodala za sekanou. Po válce bylo málo materiálu, tak šila z uniforem i vlajek. Později už si pořídila vlastní ovce,“ líčí přímo v krejčovství Sabine Hacknerová.

Marlen Tostmannová dala dohromady také velkou sbírku střihů, kterou v krejčovství uchovávají dodnes a stále podle ní šijí. V obchodě v Seewalchen je stále plno. Rakouské ženy mají doma prý totiž minimálně šest krojů pro různé příležitosti. Průměrná cena jednoho vyjde na 600 eur a Tostmannová jich u jezera Attersee a ve Vídni vyrobí ročně kolem šesti tisíc.

Stezka za včelami

Že může být putování za včelami dobrodružstvím, poznáte v unikátním místě zvaném Bienenhof na kraji Attersee. Ze včelího statku se během dvou let stalo zajímavé výletní místo pro rodiny s dětmi.

Na včelím statku Bienenhof se dozvíte všechny informace o životě včel a procesu zpracování medu.

Na stezce s třiceti informačními tabulemi můžete pozorovat živé dění přímo ve včelích úlech. Najdete královnu? A trubce? V obchodě si pak můžete zakoupit nespočet druhů medu, ale třeba i medové pivo nebo gumové medvídky z medu.

Přímo naproti přes jezero nabízí zase jiné speciality paní Rosi Huberová. Je už třetí pokračovatelkou v rodinné tradici výroby pálenek pod značkou D ́Brennerin.

„Často ke mně chodí čeští potápěči. Nedávno tu třeba byl na ochutnávce i bývalý lyžařský závodník Hermann Maier. Jen v plavkách, bydlí totiž kousek odtud,“ vypráví Rosi Huberová.

Jezero v číslech

Attersse je s rozlohou 46,7 kilometru čtverečních největší rakouské alpské jezero. Leží v nadmořské výšce 467 metrů. Žije v něm 26 druhů ryb, místní specialitou je pečený siven (bachsaibling). V okolí Attersee je 230 hotelů a 117 restaurací.

Právě potápění je vedle cyklistiky a pěší turistiky jednou z předností Attersee. V některých místech dosahuje hloubky až 172 metrů a viditelnost pod hladinou je 25 metrů.

Na své si přijdou profesionálové i amatéři, kteří si mohou zapůjčit vybavení a pod vedení instruktorů poznat svět potápění. Vedle spousty druhů ryb jsou zážitkem i podvodní pohledy na kůly, na kterých stojí staré rybářské domky.

Ke každému jezeru samozřejmě patří i výletní plavby lodí. Můžete využít jedno ze tří velkých plavidel, nebo si pronajmout svoji jachtu. Plavby jsou maximálně pro šest lidí s kapitánem. Zakotvit můžete na večeři u některých restaurací přímo na břehu.

Může se hodit

Centrum Gustava Klimta
Plné vstupné 6 eur

Potápěčské centrum
Kurz začátečníci 325 eur

Soutěska Burgklamm
Canyoning 65 eur

Plavba lodí
12, 18 a 21 eur

Jachting
Jeden den 390 eur

Včelařství Bienenhof
Naučná stezka zdarma
Prohlídka včelařství 5 eur

Web: www.attersee.at.

Velkým zážitkem je také posezení v Panoramagasthof Druckerhof poblíž Unterachu, odkud je nádherný výhled na celé jezero.

Samostatnou kapitolou je koupání. Podél celého jezera je nespočet pláží – veřejných i těch, co patří ke konkrétním hotelům a penzionům. Přístup je z mol, kamenitých břehů, někde jsou udělané i malé písečné plážičky pro děti. V letních měsících se teplota vody vyšplhá až na 25 stupňů.

Tou hlavní předností je ale průzračná voda. Ta je podle legendy pozůstatkem po vodní víle Adhaře, která místní obdarovávala drahokamy a zlatem. Z jejich pokladů už dnes zbyl jen odlesk na hladině.