Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jeseníky se možná stanou národním parkem

  11:55aktualizováno  12:05
Z Chráněné krajinné oblasti Jeseníky by se mohl v budoucnu stát národní park. Petici za jeho vznik už podepsalo více než 3 000 lidí a vstřícně reaguje i ministerstvo životního prostředí. Pokud se Jeseníky stanou národním parkem, budou už pátou nejvýše chráněnou oblastí v zemi.

Jeseníky - turistická chata a zvonice na Šeráku | foto: Profimedia.cz

Vznik národního parku v Jeseníkách by podpořilo i ministerstvo životního prostředí.

"Náš postoj k tomu rozhodně není negativní. Umím si ale představit diskusi o národním parku pouze za předpokladu, že prostě dojdeme ke shodě, že ho chceme. Jestliže dojdeme i v souladu s regionem k názoru, že park tady chceme, tak ministerstvo to rozhodně podpoří," uvedl ministr životního prostředí Ladislav Miko po úterním jednání s iniciátory petice, starosty obcí a zástupci dalších institucí v Karlově Studánce na Bruntálsku.

Podle Mika ministerstvo už v minulosti vyhodnotilo jako jediná dvě území, která mají potenciál stát se národním parkem, Křivoklátsko a právě Jeseníky.

Ministerstvo nyní s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR připraví základní balíček informací s odpověďmi na nejčastější dotazy, které pošle starostům. "Starostové budou diskutovat se svými zastupitelstvy a občany a z toho vzejde nějaké přesnější stanovisko, případně další otázky," informoval Miko s tím, že bude potřeba oslovit i další zúčastněné instituce, jako například Lesy ČR.

V Česku jsou čtyři národní parky

Statut národního parku stanoví v České republice zákon o ochraně přírody a krajiny. Území přírodovědecky či esteticky velmi významná nebo jedinečná lze podle tohoto zákona vyhlásit za zvláště chráněná (ZCHÚ), národní park je v Česku nejvyšší ze šesti kategorií ZCHÚ.

Nejstarším a zřejmě nejznámějším národním parkem v ČR je Krkonošský národní park (KRNAP), vyhlášený v roce 1963. Spolu s polským parkem tvoří KRNAP největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě. Největším národním parkem v Česku je Národní park Šumava, zřízený v roce 1991 na části území západních a jižních Čech. Rozkládá se na ploše 685,5 kilometru čtverečních.

Nejmladším je Národní park České Švýcarsko (2001) na Děčínsku s vyhlášenými pískovcovými stěnami a primát nejmenšího drží Národní park Podyjí (1991), který se rozkládá na středním toku Dyje mezi Znojmem a Vranovem.

Sousední Slovensko se pyšní devíti národními parky. Nejstarším z nich je Tatranský národní park (TANAP), který byl vyhlášený v roce 1948 s platností od 1. ledna 1949. Největším je svou rozlohou 728,4 kilometru čtverečních Národní park Nízké Tatry (NAPANT), vyhlášený v roce 1978.


Zdroj: Mapy © PLANstudio

Autoři: ,Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Další z rubriky

Nepoznaná brdská divočina. Turisté se nehrnou, chybí atrakce a bufety

K bunkru Jordán známého z filmu Obecná škola se smí jen po cestě. (leden 2018)

Původně vojenský prostor Brdy je už dva roky veřejně přístupný. Navzdory očekávání brdských obyvatel a čím dál většímu...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Úzkokolejka na severu zápasila s větrem i osudem

Lokomotiva T47 s vagony řady Balm/ú odjíždí z nádraží Frýdlant do Heřmanic

Dnes se podíváme do nejsevernějších končin Česka, do Frýdlantského výběžku. Právě tam, z Frýdlantu v Čechách do...

Najdete na iDNES.cz