Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jeruzalém: do zoo jen se Starým zákonem v ruce

  17:31aktualizováno  17:31
Chodit do zoologické zahrady s Biblí nedává na první pohled žádný smysl. Nesmí se ale jednat o Biblickou zoo v Jeruzalémě.

Zoo v Jeruzalémě: informační středisko s bufetem má podobu Noemovy archy | foto: Břetislav Tureček, ČRo1-Radiožurnál

Pokud na to zrovna mají náladu, lákají hned za hlavní branou návštěvníky do zoo poněkud hluční siamangové. Jenže tihle giboni ze Sumatry nejsou to hlavní, čím se jeruzalémská zoo chlubí. A už vůbec ne tím, proč si tato zahrada říká biblická.

"Máme největší sbírku zvířat, která jsou zmiňována v Bibli,“ chlubí se mluvčí zahrady Sigalit Dvir-Hercová. "Až do počátku 20. století tu byla spousta druhů, které ale později během rychlého rozrůstání Izraele vymřely. Proto tu uchováváme přesný vzorek fauny, který tu žil v biblických dobách."

Biblickému odkazu je věnována celá jedna část parku. Narazit na tento unikátní program je ale možné i v jiných koutech areálu. "Když půjdete po zoologické zahradě, uvidíte u různých zvířat cedulky s citáty z bible, kde jsou zmiňována. V hebrejštině, angličtině i arabštině. Aby lidé věděli, o co přesně jde, protože názvy jednotlivých druhů v Bibli často neodpovídají dnešnímu názvosloví," vysvětluje Dvir-Hercová.

Biblická zoo v Jeruzalémě

Siamangové dělají díky hrdelnímu vaku slušný rámus

Mrkev rovnou do chobotu

Zvířata proslavená Starým zákonem mají v Jeruzalémě i exotické protějšky z jiných koutů světa. Kromě zmíněných indonéských opic jsou to třeba jihoameričtí papoušci, tučňáci nebo nosorožci. Jedna z návštěvnic, paní Lidia Kořenová, je proto ze zahrady doslova nadšená.

"Tahle zoo letos slaví 15 let. Bydlíme nedaleko, a tak jsme sledovali, jak postupně vznikala. Teď sem s manželem rádi chodíme. Je to tu nesmírně poučné. A navíc doktor říkal, že procházet se v takovém příjemném prostředí je zdravé," směje se šedesátiletá přistěhovalkyně z bývalého Sovětského svazu, kde lidé zoologické zahrady doslova milují.

Biblická zoo v Jeruzalémě

Biblické části dominuje zvěř, kterou se zoo snaží vracet do přírody

I tato zahrada se snaží přitáhnout zejména dětské návštěvníky všelijakými zábavnými a naučnými programy. Německy hovořící holčička zrovna obdivuje sytě zelenou žábu, opovržlivým "Fuuj, to je hnusné" naopak komentuje shluk obrovských tropických hlemýžďů.

Zdá se ale, že názorné programy oslovují i dospělé. "Je možné krmit slony, dát jim mrkvičku přímo do chobotu! Bývají i pravidelná představení se slony," pokračuje ve chvalozpěvech paní Kohenová. "Zoo je celkově velmi dobře organizovaná a uklizená, až nezvykle na izraelské poměry. Dělají se tu různé kulturní i výchovné programy, na určitých místech pracovníci zahrady vyprávějí o životě různých druhů zvířat."

Biblická zoo v Jeruzalémě

Slavné slůně - třetí na světě ze zkumavky

ZÁPISNÍK ZAHRANIČNÍCH ZPRAVODAJŮ

ČRo1 - RadiožurnálTuto sobotu a neděli od 10:05 (repríza ve 22:10) na Radiožurnálu:

Sobota
Tanečnicím z Lúčnice je 60 let
Muzeum moderního umění uvnitř nákupního centra v polské Lodži
Tipy na vánoční trhy v Rakousku a zvlášť ve Vídni

Neděle
Jak doléhá finanční krize na milovníky luxusu v Rusku
Slováci v Srbsku malují jako Josef Lada
Španělské hospodyňky na Vánoce nepečou

Audiozáznamy a přepisy všech  reportáží naleznete na www.radiozurnal.cz/zzz


Krokodýlí řeka bez krokodýlů

Jeruzalémská zahrada se přitom věnuje i zásadnějším věcem, než je předvádění zvířat zavřených v klecích a ve výbězích. Mluvčí Dvir-Hercová vypočítává: "Máme několik programů na vypouštění odchovaných zvířat zpátky do přírody. Na severu Izraele, kde je dost zeleně, vracíme do lesů daňky, kteří tu žili až do počátku 20. století. Totéž rozjíždíme v poušti na jihu s některými želvami nebo kočkami. To jsou projekty, na které jsme snad nejvíce hrdí."

Kdo zná Izrael, ten ví, že divokou přírodou už tahle přetechnizovaná země příliš neoplývá. Na závěr se tedy Sigalit ptám, koho tu bylo možné potkat v oněch idylických dobách Starého zákona.

"Například asijské lvy, kteří volně žijí už jen na severu Indie a tady byli vyhubeni už před osmi sty lety v době křižáckých válek. Kdysi tu žili i medvědi, levhart perský, ale třeba i krokodýl nilský. Dokonce tu ještě máme potok, kterému se pořád říká Krokodýlí řeka."

Zápisník zahraničních zpravodajů

Reportáž Břetislava Turečka vysílá Český rozhlas 1-Radiožurnál v nedělním Zápisníku zahraničních zpravodajů v 10.05 (repríza v 22.10)

Autor: ČRo1-RadiožurnálNejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

V Grytvikenu vyškvařili 175 tisíc velryb na devět milionů barelů s olejem

Velrybářský přístav Grytviken na severovýchodním pobřeží ostrova Jižní Georgia...

Z pohledu současné ekologie působí počty z bývalé velrybí továrny Grytviken jako opravdová doba temna. Během 62 let...

Z očí do očí horským gorilám. To nejlepší, co Rwanda dává světu

Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro

Vlastně byste se jim do očí vůbec neměli dívat, protože je to může vyprovokovat k útoku. Někdy se tomu ale nelze...

Najdete na iDNES.cz