Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jen helma nestačí, pořiďte si páteřák

  18:56aktualizováno  18:56
Při pohledu do lyžařské minulosti vidíme kroužit neohrožené lyžaře v tvídovém saku, s volnými patami a rozevlátým účesem. Po přilbě či nějaké další ochraně ani památky a ojedinělá zranění zapadají někam pod koberec historie. Doba se ale mění a s ní i rizika a bezpečnostní standardy. Dnešní generace lyžařů už přijala přilby a stále více normálními se stávají i chrániče zad.

Důvodů je mnoho a mnohé jsou notoricky známé.

Jen namátkou: na moderním vybavení a na kvalitně upravených tratích dosahujeme vysokých rychlostí (bez problémů 60–80 km/h); je nás spousta s podobnou zálibou v omezeném prostoru; kolem se otevírá spousta dalších extremnějších možností – ve snowparcích si mládež při freestylu i při menší chybě "pohraje" svými těly s různými kovovými konstrukcemi, spousta z nás se vydává mimo tratě za freeridovým dobrodružstvím atd.

Je dobrou zprávou, že i na sněhu se čím dál více myslí na bezpečnost. Podobně jako se třeba v automobilovém průmyslu staly airbagy běžnou výbavou, tak i lyžaře a snowboardistu uvidíte s přilbou podstatně častěji než dříve – i když stav známý například z cyklistiky je zatím hudbou budoucnosti.

Pokud vezmeme ochranu hlavy jako samozřejmost a chceme jít o krůček dál, přijde na řadu páteř, jejíž poranění může mít také vážné následky vedoucí k ochrnutí i úmrtí. Tzv. páteřáky se již etablovaly na půdě domácího freeskiingu a začínají se prosazovat i u běžných sportovních lyžařů – narozdíl od přileb to těžko posoudíme při pohledu na svah, informace od dovozců o nárůstu prodejů jsou však jednoznačné.

Proč?
Poranění páteře je reálnou hrozbou, a my se na ni můžeme připravit, nebo nikoliv. Pro freestyle a freeride v exponovaném terénu by měl být páteřák samozřejmým vybavením. Ovšem i na sjezdovce může být užitečný, protože i kdyby výtečný lyžař byl přesvědčen, že za žádných okolností neudělá vážnou chybu, neustále je tu nebezpečí, že do něj zezadu vrazí rychle jedoucí šílenec. To platí pro dospělé, a ještě více pro děti.

partner přílohy
Jak to funguje a co je k dispozici?
Hlavním účelem chrániče je při nárazu co možná nejlépe roznést kinetickou energii na větší plochu těla, a snížit tak pravděpodobnost jeho poranění v místě střetu.

Chrániče bývají nejčastěji vyrobeny z nad sebou poskládaných plastových segmentů, což umožňuje vytvarování kolem páteře a povoluje pohyb v potřebných směrech. Počet plastových plátů udává velikost chrániče, k dostání je široká škála velikostí, takže každý by si měl bez problému vybrat.

Výrobci používají různé materiály jak pro absorbování nárazů, tak pro plochy, které se dostávají do kontaktu s tělem – ve větší míře se začínají prosazovat funkční tkaniny, které dobře odvádějí pot od těla, méně vážou pachy atd.

Na provedení a kvalitě použitých materiálů závisí cena, ale především funkčnost a pohodlí při nošení. Existuje značný počet výrobců s tradicí a propracovaným sortimentem. "Zimní" modely jsou víceméně totožné s těmi pro motocyklisty a splňují stejnou evropskou normu (EN-1621-2). Chránič poslouží i v létě například pro náročnější sjezdy na MTB.

Chrániče jsou k dispozici v různých provedeních. Mohou být samostatné s připevněním pomocí elastických popruhů, dále bývají integrované do vest nebo trikotů z elastických a prodyšných materiálů. Existují i lyžařské bundy s vyjímatelným certifikovaným chráničem. Homologované chrániče najdete i v batozích.

Existují i lyžařské bundy s vyjímatelným certifikovaným chráničem

Jak vybírat?
Páteřák by měl co nejlépe sedět a kopírovat tvar těla, aby dobře chránil a co nejméně překážel při pohybu. Pokud si najdete dobře padnoucí chránič, po krátké době zapomenete na to, že jej máte na těle a ani po delší době by vám neměl být nepříjemný.

Chrániče byste tedy měli nejlépe vybírat osobně s možností vyzkoušení. Pokud se rozhodnete pro koupi přes internet, pečlivě kontrolujte uvedenou velikost (rozsah výšky postavy). Chránič musí dobře sedět, to platí i pro děti. Nekupujte pro ně o číslo větší chránič s tím, že do něj časem dorostou. Do té doby jim totiž bude vadit, zkazí jim radost z lyžování a navíc nebude tak dobře chránit.

Za kolik?
Nejlevnější "noname" páteřák lze na internetu najít za cenu nižší něž 1 000 korun, ale určitě znáte pořekadlo: „Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné...“. Sledujte zpracování, certifikace vám dá potřebnou záruku.

Základní modely se pohybují přibližně v cenách od 1 500 do 3 000, luxusní přesáhnou i dvojnásobnou cenu. Je to částka, která není v porovnání s cenou moderního lyžařského vybavení až tak veliká a záleží především na vás, jestli chcete investovat do své bezpečnosti.

Co je to CE?
Homologované CE protektory splňují všechny požadavky kladené směrnicí PPE (Personal Protective Equipment – osobní ochranné prvky). Takto označené výroky chránící tělo jsou testovány a schváleny dle normy European Impact Protector Standards (evropské normy pro funkce ochranných prostředků – EN1621-1/1997 a nejnovější EN1621-2). Tyto normy mají stanoveny velmi přísná testovací kritéria.

Autoři:


Témata: účes

Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Lyžování se sluncem. Přehled středisek, kde si ještě o víkendu zalyžujete

(ilustrační snímek)

Lyžaři mohou o víkendu stále vyrazit do několika horských středisek v Česku. Některé skiareály dokonce zvažují, že...

Lyžování v Alpách, kde budete jako doma. Zillertal máme doslova za humny

Hochfügen. Když vyjde počasí, tak je to pohádka.

Zatímco Vídeňáci jezdí do Zillertalu hlavně za dobrým jídlem, pro české lyžaře má tyrolské údolí ještě jinou devizu....

Rekordní lavina v Krkonoších: za 48 vteřin se utrhlo 50 tisíc tun sněhu

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

Přesně před padesáti lety se odehrálo největší lavinové neštěstí v moderní historii Krkonoš. Kolem poledne 20. března...

Najdete na iDNES.cz