Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jedovaté koupání. Co hrozí z vody?

  17:13aktualizováno  17:13
Průjmy, nevolnost, alergie, vyrážka, těžké horečky, žloutenka, ale i vážné problémy s imunitou a poškození plodu. To není citace z lékařské učebnice, ale výčet rizik, která hrozí při koupání v přírodě. Nebezpečí číslo jedna má nenápadné jméno: sinice. Drobné zelené částečky někdy v celých kobercích pokrývají přehrady a rybníky.

Nebezpečná zelená omáčka
Kdo si myslí, že mu ze špinavé vody hrozí nejvýše vyrážka, mýlí se. "Člověk, který se prodírá zelenou omáčkou a ještě se u toho směje, ukazuje, jak velký je hlupák," říká Bohuslav Maršálek z brněnské přírodovědecké fakulty.

Sinice neboli cyanobakterie mohou vyvolávat alergické reakce, ale zároveň působí na lidské tělo toxicky. Postihují játra, nervový systém a imunitu. Jejich účinky může člověk pocítit třeba až za pět let poté, co se ve vodě plné sinic koupal. Postižený například začne trpět nekontrolovatelnými obrannými reakcemi, jeho imunita reaguje přemrštěně.

Pro děti a těhotné ženy by mělo být koupání ve vodě se sinicemi jednoznačně tabu. "Těhotným ženám hrozí nebezpečí, protože sinice poškozují plod. Způsobují duševní i fyzické poruchy," vysvětluje Maršálek.

Dětem zase mohou sinice více ublížit proto, že daleko častěji než dospělí při koupání polykají vodu. Alergické reakce bývají rychlejší, nastupují nejvýše za pár hodin po koupání. Jsou nepříjemné, ale většinou tolik zdraví neohrožují - patří sem vyrážky, otoky, průjem, zvracení, červené oči, zánět spojivek. Nezpůsobují je jen sinice, ale také řasy.

Dva způsoby, pomocí nichž lze poznat, zda voda obsahuje sinice.

1) Sinice v lahvi
* naplňte skleněnou nebo plastovou lahev od balené vody nebo minerálky až po zúžené hrdlo
* nechte lahev stát 20 minut na světle
* pokud voda zůstane čirá, ale u hladiny se vytvoří zelený kroužek tvořený zelenými organismy ve tvaru "sekaného jehličí nebo zelené krupice", jde o sinice
* pokud zůstane voda zakalená rovnoměrně nebo se začne tvořit větší zákal u dna, jsou ve vodě řasy

2) Opatrně vstupujte do vody
* hodí se pro méně znečištěné nádrže
* opatrně vstupujte do vody, aby se nezvířily usazeniny ze dna
* pozorujte, zda se okolo kolen ve vodě nevznášejí drobné zelené částečky; pokud ano, jde o sinice

Smaragdové jezero, nebo hloupost?
Televizní reportáž z tohoto týdne. Rozesmátí lidé se noří do nazelenalé břečky, zelenkavé kousky ulpívají i na jejich kůži. "To je naše smaragdové jezero," prohlašuje jedna z koupajících se žen. Zřejmě netuší, jak moc mohou být sinice nebezpečné.

Jak vlastně sinice vypadají? Když se řekne sinice, vybaví se většině lidí zakalená voda, plná jakýchsi bahnitých chuchvalců. Ale tak to nebývá, sinice většinou vystoupají k hladině jinak relativně čiré vody, kde se hromadí v podobě zelené kaše nebo drobných, několik milimetrů velkých částeček.

"Připomínají buď jehličí, nebo zelenou krupici," popisuje Petr Pumann ze Státního zdravotního ústavu.

Pokud sinice pokrývají hladinu souvisle, hovoří se o tzv. vodním květu. Pro jeho výskyt je typický právě konec léta a první polovina září, ale v posledních letech se leckde vyskytuje už od června. Zřejmě nejpostiženější velkou tuzemskou nádrží je Brněnská přehrada, celkově se výskyt sinic v Česku pohybuje nad evropským průměrem.

Koupat se v nádrži pokryté vodním květem považují hygienici za holý nerozum, nedoporučují ani vodu, v níž je sinic málo. Pokud však sinice netvoří vodní květ, není pravděpodobné, že po jednom či dvou krátkých vykoupáních člověka postihne vážné onemocnění. Záleží také na zdravotním stavu plavce: například pacienti trpící na hepatitidy často pozorují zhoršení zdravotního stavu po kontaktu se sinicemi, podobně jako astmatici a ekzematici.

Další rizika
Tento článek si rozhodně neklade za cíl odradit lidi od koupání - vždyť je léto, spíše vybízí k ostražitosti. Myslíme si ale, že je dobré vědět, která rizika při koupání ve volné přírodě hrozí.

Ve vodě může být kromě sinic i hojnost choroboplodných zárodků, které způsobují střevní infekce - vyskytují se spíše v tekoucích vodách, do nichž ústí kanalizace. V tekoucích vodách se občas vyskytují i vodní řasy, které sice nejsou jedovaté jako sinice, ale i ony mohou vyvolat silné alergické reakce.

Paradoxně zemědělské splašky nebývají tolik nebezpečné, protože většina nemocí zvířat se na člověka nepřenáší. Mezi ty přenosné patří například prvoci jménem Cryptosporidium. Úporné vyrážky vyvolávají také larvy motolic, jejichž přirozenými hostiteli jsou vodní ptáci. Tyto larvy nedokážou proniknout lidskou kůží, při pokusu o průnik do těla však mohou způsobit právě zmíněné vyrážky. Nejvíce jich bývá ve vodách, kde roste pobřežní rákosí.

Stojaté vody, zejména menší rybníky a tůňky, mohou také skrývat zárodky leptospirózy, těžkého a smrtelně nebezpečného horečnatého onemocnění. "Onemocnění se projeví za několik hodin až dnů, kdy nastoupí horečky, bolesti svalstva, zimnice. Je třeba lékaře upozornit na možnost nákazy z vody," vysvětluje Kamil Zítek z Národní referenční laboratoře pro leptospiry.

Kdo se bojí sinic a průjmů z rybníků a řek, vezme možná zavděk bazény. Ale ani ty nejsou stoprocentně bezpečné. Kromě alergických reakcí vyvolaných chlorem ve vodě v nich hrozí šíření plísní a bradavic, objevují se i záněty středního ucha způsobené bakterií pseudomonas a záněty spojivek.

Jak se vyhnout sinicím?

1. Nejvíce sinic je tam, kde voda "kvete"
Koupání v takové vodě, jejíž hladina je pokryta souvislou zelenou vrstvou, hygienici nedoporučují v žádném případě, protože do vody se uvolňuje enormní množství toxinů.

2. Jaká je voda v místě, kde se koupu?
Ne všechny nádrže jsou sledovány. Bližší informace se dají zjistit na příslušné místní hygienické stanici, které sídlí v bývalých okresních, případně krajských městech. V okolí některých přehrad a velkých rybníků jsou umístěny varovné tabule, kde se lze dočíst o výskytu sinic. Přehled o stavu vodních nádrží - ZDE.

3. Ve volné přírodě vyzkoušejte, zda jsou ve vodě sinice.
Použijte některou ze dvou výše uvedených jednoduchých metod, pomocí nichž zjistíte, zda jsou ve vodě řasy nebo sinice.

4. Když se koupete ve špinavé vodě, osprchujte se.
Když už se ve vodě se sinicemi koupete, pak se osprchujte čistou vodou a odstraňte z pokožky řasy a sinice.

5. Maximálně deset minut ve vodě
Rozhodně ve vodě nebuďte déle než deset minut, protože pak se kůže rozmáčí a toxiny ze sinic skrze ni pronikají snáze. Varovným signálem, že bezpečná doba už uplynula, jsou rozmočená bříška prstů.

6. Pozor na navátý vodní květ
Vodní květ se po hladině nádrže pohybuje podle toho, jak zrovna vane vítr. Často tvoří u břehu vysokou vrstvu, která láká děti ke hraní. Je třeba je před tímto nebezpečím varovat a ve hrách se sinicemi jim zabránit.

Voda plná sinic má smaragdově nazelenalou barvu. Vítr často sinice, nazývané též vodní květ, honí po hladině a vytváří z nich jedovaté nánosy u břehu.

Autoři: ,
Nejčtenější

Pokuta za porušení zákazu kouření na thajských plážích může dosáhnout až 100...
Za cigaretu u moře pokuta 60 tisíc. Thajsko zakazuje kouření na plážích

Jedna z nejpopulárnějších turistických destinací zavádí od 1. listopadu zákaz kouření na vybraných plážích. Thajský turistický úřad k zákazu přistoupil poté,...  celý článek

Dopravní zácpy na vjezdu do Doveru, které přístav trápily loni v létě.
Brexit ochromí dopravu přes La Manche, Dover se děsí obřích kolon

Vystoupení Británie z Evropské unie ovlivní celou řadu obchodních sfér i životy obyčejných lidí. Velké problémy očekávají provozovatelé přístavu v britském...  celý článek

Tisíc vojáků se střetlo u Slavkova u Brna. Připomněli si rok 1805, kdy...
Procházka za bitvou tří císařů. Sledujte unikátní přenos z okolí Slavkova

V rámci seriálu Cesty kulturní krajinou dnes ve 13:30 zavítáme do krajiny okolo Slavkova u Brna. Projdeme se pěšky a popojedeme kočárem taženým koňmi s hosty,...  celý článek

V Kerkyře na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě
VIDEO: Káva a letadla nad hlavou. Pohodová atrakce na řeckém ostrově

Na Korfu je jedna z nejmenších přistávacích ranvejí v jižní Evropě. Piloti musí mít speciální výcvik, neboť z jedné strany je moře a z druhé nejvyšší hora...  celý článek

Jezero Como patří k těm lokalitám, kam se dá z Česka snadno zaletět na víkend....
Kam létat v zimě: k moři v Maroku se dá dostat už za pětistovku

Nebe nad Evropou nikdy nebylo tak plné, ceny za leteckou dopravu tak nízké a pro cestovatele z Česka se nově přibližují i některé destinace, do kterých...  celý článek

Další z rubriky

Hřbitov sovětských zajatců
Na moravském konci světa. Putování kolem nejvyššího kopce Malé Hané

Na tomto výletě davy určitě nepotkáte. Budete se totiž pohybovat po jednom z našich vnitrozemských „konců světa“, kde nevedou žádné hlavní silnice ani...  celý článek

Během dne, kdy vůbec nebylo pěkné počasí, začalo na chvíli zpoza mraků...
Za jedovatými pavouky na Moravu. Začíná seriál procházek v přímém přenosu

V dalším díle seriálu Cesty kulturní krajinou jsme zavítali do krajiny Moravského Toskánska, vinařského kraje kolem Kyjova, který překvapuje přirozeným...  celý článek

Kostelík na Byšičkách se nám v dáli ukáže již z oken motorového vlaku. To se...
Na tajemné Byšičky po stopách pochmurné balady o umrlcově nevěstě

Půvabné Podkrkonoší v sobě nese tajemný náboj. Tady se na odlehlých samotách dlouho udržela lidová forma komunikace s duchy zemřelých. A v tomto kraji též...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.