Raiatea

Raiatea | foto: Profimedia.cz

Jediné místo na světě, kde roste nejvzácnější rostlina Polynésie

  • 18
Jsou ostrovy, pro které přirovnání ráj na Zemi opravdu není nadsázkou. A jsou také ostrovy, které navzdory své kráse unikají náporu turistů. K nim patří třeba atol Raiatea ve Francouzské Polynésii.

Po roce a půl se vracím do Polynésie, stejně jako kdysi kapitán Cook. Na rozdíl od něj nám ale již nevyjíždějí vstříc kanoe s bojovníky a domorodci nás už dávno nemají za bohy, jak tomu bylo za časů prvních objevitelů.

Přesto dnešní uvítání na tahitském letišti Faaa stále nepostrádá nádech romantiky: za zvuku ukulele dostává každý od krásné Tahiťanky za ucho bílý kvítek. Tím však obdarovávání končí a od této chvíle budeme za všechno platit – a ne málo, dnešní Francouzská Polynésie je místem nadmíru drahým.

Zapomenutý ostrov Raiatea

Kdo se chce vyhnout hlavnímu proudu turistů, směřujících na nejvyhlášenější ostrovy Moorea a Bora Bora, může zkusit "objevit“ druhý největší ostrov Francouzské Polynésie – atol Raiatea.

Ostrov je poměrně hornatý, protáhlého tvaru o rozměrech zhruba 20x10 km a má společnou lagunu se sousedním ostrovem Tahaa. Zatímco cesta malým letadlem z Tahiti sem trvá několik desítek minut, mnohem levnější plavba zabere skoro celý den.

Za náročnou anabázi ale budeme odměněni dosud turismem málo narušeným ostrovním koloritem. Život se na Raiatea, stejně jako na většině polynéských ostrovů, soustředí do úzkého prstence mezi pobřežím a úpatím hor.

Kolem ostrova vede silnice podél níž stojí domky se zahrádkami a palmovými háji, na stráních najdeme sady s papájou, proslulé vanilkové plantáže, sady s banánovníky nebo políčka s hlavním pokrmem domorodců, sladkými bramborami taro.

Raiatea


Nejposvátnější marae

Raiatea dnes již jen může vzpomínat na zašlou slávu, kdy bývala vskutku centrem polynéské kultury a vzdělanosti – nacházelo se zde nejvýznačnější marae Polynésie "Taputapuatea“. V polynéské kultuře mělo marae široký duchovní a společenský význam, byl to jakýsi chrám, místo významných setkávání a v neposlední řadě místo obřadní.

Podle polynéských mýtů právě odtud, z marae Taputapuatea, vyplulo sedm kanoí, jejichž posádky osídlily Nový Zéland.

Podoba marae se v celé Polynésii liší podle místa, kde se nachází. Zatímco ve Francouzské Polynésii domorodci budovali většinou kamenné otevřené stavby podobající se jakýmsi ohrazeným platformám s oltáři, na Novém Zélandu najdeme marae většinou dřevěná. Na nedalekém ostrově Moorea se však zachovaly marae v podobě kamenných pyramid, dnes už zarůstající tropickou džunglí.

Ostrov Raiatea

Marae Taputapuatea, jedno z nejposvátnějších míst Polynésanů

Výstup do hor

Většina turistů se spokojí s poznáváním pobřeží ostrova a jen málokdo se vydá do jeho pustého a hornatého vnitrozemí. A to přesto, že na západních svazích hory Mt. Temehani roste Tiare apetahi (latinsky Apetahia raiatensis), asi metr vysoká bíle kvetoucí rostlina, kterou nenajdete nikde jinde na světě.

Cesta za touto květinou je kupodivu poměrně snadná a představuje pouhé 3-4 hodiny chůze tropickou vegetací.

Ostrov Raiatea

Cesta na vrchol ostrova otevírá pohled na "dvojče" Raiatei – atol Tahaa

V menší skupince vedené místním průvodcem vyrážíme brzy ráno – výstup totiž chceme absolvovat dříve, než polední slunce rozpálí rovníkový vzduch do nesnesitelných teplot. Po několika minutách chůze míjíme poslední políčka a stoupáme po zarostlé cestě kamsi vzhůru. Svahy v této části porůstá hustý borový les – tyto stromy sem z Korsiky dovezli evropští mořeplavci.

Po dvou hodinách chůze les končí a objevuje se nízký porost kvetoucích křovin a trávy, který značí, že vrcholové partie ostrova jsou nablízku.

Teplota je tu oproti pobřeží mnohem příjemnější, což způsobuje vyšší nadmořská výška a také osvěžující bríza. Přestože zarostlá cesta svědčí o tom, že už dlouho tudy před námi nikdo nešel, prodírání vegetací nečiní velké potíže.

Džunglí klidně naboso

Nemusíte se bát ani nejrůznější "havěti“ - polynéská džungle totiž není nebezpečná a sotva kde jinde v tropickém pásmu si můžete dovolit chodit lesem naboso.

Přestože zde nežijí ani hadi, či štíři a nerostou nebezpečné rostliny, vše působí velice divoce a exoticky. Polynésie je navíc jednou z mála tropických oblastí na světě bez výskytu malárie, a tak i hejna komárů, kteří kolem nás krouží, nás nechávají celkem klidnými.

Ostrov Raiatea

Nejvzácnější rostlina Polynésie

Když s pomocí jednoho druhu liánovité rostliny zdoláváme několik posledních skalek a ocitáme se na jakési náhorní planině, jsme podle průvodce blízko našeho cíle.

Naskýtá se nám nádherný panoramatický výhled: Pod námi se modrá prstenec laguny, na vnějším okraji jasně ohraničený bílou pěnou z tříštící se vody na korálovém útesu. V dálce pak z oparu vystupuje "dvojče“ Raiatey, ostrov Tahaa, a za ním již spíše jen tušíme "perlu tichomoří“, ostrov  Bora Bora.

Po zhruba čtyřech hodinách chůze konečně nacházíme jedinou rostlinu Tiare Apetahi. Schovaná v asi metr vysoké trávě ukazuje svůj nápadný bílý květ, který se skládá z pěti asi 5cm dlouhých okvětních lístků tvořících půlkruh.

Ostrov Raiatea

Tiare apetahi (Apetahia raiatensis)

Pokud takové štěstí mít nebudete, ani tehdy nemusíte být smutní – téměř na vrcholu kopce totiž pramení potok, který zde tvoří malou kaskádu s jezírky lákající ke koupání. Osvěžující koupel s ptačím výhledem na Pacifik skutečně nemá chybu!

Od průvodce se později dozvídáme, že ač toto místo je skutečně jediné naleziště na světě, stále se sem vydávají místní sběrači, kteří jediný kvítek nabízejí na trzích turistům za cenu okolo 5 dolarů. To ostatně potvrzuje i několik čerstvě utržených květů, které později nacházíme.

Ostrov Raiatea

Osvěžující koupel na vrcholu hory

Jeden z nich snad nepřišel úplně nazmar – v misce s vodou se mi jej daří donést zpět do tábora, improvizovaně vylisovat a mezi stránkami průvodce  po několika měsících dopravit domů. Dodnes mi pohled na něj připomíná nejenom úžasnou pestrost a krásu polynéské přírody, ale také její zranitelnost a citlivost vůči vzrůstajícímu turistickému ruchu.

Může se hodit

Jak se tam dostat

Mezinárodní letiště je na Tahiti ve Faaa. Z Evropy je nejlepší letět s Air-France nebo s Air New Zealand. Zpáteční letenku seženete kolem 30.000 Kč. Z Faaa se na Raiateu dostanete buď letecky s místními aerolinkami, což je docela drahé - zpáteční letenka stojí kolem 200 Euro. Nebo lodí - což je mnohem pomalejší, ale cesta vyjde podstatně levněji - kolem 20 Euro.

Ubytování
Na ostrově je široká síť ubytovacích zařízení od kempů po hotely. V kempu se dá nocovat zhruba od 15 Euro na noc. 



Autor článku Jan Hocek je fotograf a nezávislý publicista. Je autorem knihy Nejhezčí túry světa. Najdete v ní reportáže a fotografie z osmnácti nejhezčích světových túr pěti kontinentů  – od Aljašky po Nový Zéland včetně map a praktických rad. Více o autorovi na http://www.hocek.cz/.

Nejhezčí túry světa


Text a foto: JAN HOCEK