Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jediné, co potřebujete na Kubě, bývají dolary

aktualizováno 
- Bez kapitalistických peněz na socialistickou Kubu nelez. Tak byl mohlo znít první a hlavní pravidlo pro pobyt na největším karibském ostrově. Na držitele českého pasu se zde dnes hledí jako na kteréhokoli jiného zahraničního návštěvníka a na ty se uplatňuje jediná zásada, známá ostatně i z jiných zemí: cizinče, zaplať.
Rady


Pokud se vybavíte dostatkem amerických dolarů, nebudete mít při návštěvě Kuby žádné problémy, protože za tvrdou měnu seženete prakticky vše. Dnes je již zbytečné vyměňovat dolary za kubánská pesa, protože se staly všeobecně a všemi příjímané.
Praktické je však mít především dostatek bankovek co nejnižších hodnot - při běžných výdajích se tak vyhnete potížím s vracením peněz. Přestože byste měli zpátky dostat rovněž dolary, Kubánci někdy řeší jejich nedostatek používáním takzvaného konvertibilního pesa. Pokud se vám dostanou do rukou tyto hybridní peníze, zoufat nemusíte. Běžně s nimi můžete platit a při odjezdu ze země vám je na letišti smění opět na dolary. Samozřejmě pokud o to požádáte.
Schizoidní stav jinak nemilovaného kubánsko-amerického soužití má však celou řadu dalších absurdních variant. Přinejmenším jednu z nich by měl i český návštěvník ve vlastním zájmu znát.
Američané, jak známo, nesmějí kvůli embargu, které na havanský režim uvalila jejich vláda, Kubu soukromě navštěvovat. Někteří tak samozřejmě činí, vždy však dbají na to, aby jejich pas zůstal bez jediného záznamu o takové cestě. Kubánští imigrační pracovníci jim to usnadňují, a proto Američanům, ale většinou i ostatním cizincům, dávají vstupní a výstupní razítko na zvláštní formulář, který založí do pasu. Orazítkovaný papír při odjezdu ze země opět odeberou.
Podobný postup však není na škodu ani pro držitele českých cestovních dokladů. Jistě to nemusí být pravidlo, ale při pozdějších cestách do Spojených států by se kubánské razítko v pase nemuselo mít rádo s americkým vstupním vízem.
A na závěr ještě zpět ke zmiňovaným dolarům. Nejenže je budete potřebovat po celou dobu pobytu na Kubě, ale neobejdete se bez nich ani při odletu. Neměli byste totiž zapomenout vyšetřit si na poslední den dvacetidolarovku. Budete ji potřebovat na zaplacení letištní taxy.
Autor:


Témata: Kuba

Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Co se stovkami krokodýlů? Západní břeh Jordánu děsí zkrachovalá atrakce

Týden obrazem

Měla to být atrakce pro turisty, ale teď je to noční můra pro místní. Na farmě v osadě Petzael na Západním břehu...

Další z rubriky

Francouzský park povolal opeřené uklízeče, nedopalky zničí letka havranů

Ve francouzském zábavním parku budou sbírat odpadky havrani. Ilustrační snímek

V zábavním parku Puy du Fou na západě Francie bude o pořádek pečovat šestice havranů. Ptáci byli vycvičeni na sbírání...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Najdete na iDNES.cz