Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jedete na Jadran? Kompletní přehled změn a novinek

  10:08aktualizováno  10:08
Těsně před sezonou se Češi dozvěděli hned o třech změnách, které jim mohou znepříjemnit dovolenou u Jadranu. Poslední změnu - zákaz dovozu masných a mléčných výrobků avizovaný od 1. června - se chorvatské úřady nakonec rozhodly odložit s platností nejpozději k 9. červnu, tradiční české nadšení pro Jadran přesto dost ochablo.

Chorvatsko, Dolnja Vala | foto: Profimedia.cz

Dovoz potravin

"Ministerstvo zemědělství bylo ve čtvrtek informováno, že odložení zákazu bude v pátek v Bruselu oficiálně schváleno. Na základě písemného souhlasu pak vyhlášku odložíme," stojí v prohlášení chorvatského ministerstva zemědělství.

To, že zákaz dovozu masných a mléčných výrobků do Chorvatska přestane platit už v pátek nebo nejpozději v pondělí, potvrdila i česká konzulka v Záhřebu Veronika Honcová.

Proti vyhlášce o zákazu dovozu masa a mléka se zvedla vlna odporu. Nelíbila se českým cestovním kancelářím ani chorvatským hoteliérům a pracovníkům v turistickém ruchu. "Zákaz vozit jídlo by se týkal půl milionu českých turistů," uvedl Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Právě tolik lidí si v Chorvatsku pronajímá priváty s kuchyňkami a sami si vaří.

V Česku je přitom tradice předzásobit se před dovolenou stále silná. A to přesto, že dovoz potravin do Chorvatska se zase příliš cenově nevyplatí.

Jídlo je v Chorvatsku o něco dražší než v Česku, ale rozdíly nejsou tak velké. A to přesto, že oproti loňsku obchody mírně zdražily. Deset deka šunky stojí kolem dvaceti korun, za stejnou cenu koupíte i bochník chleba. Játrová paštika, která dala Čechům v Chorvatsku přezdívku "paštikáři", stojí v přepočtu 14 Kč.

Tisícovka za 15 kilometrů dálnice

Vyšší budou letos náklady na cestu do Chorvatska autem. Slovinsko od července zavede povinné dálniční známky na všech svých dálnicích. Přestože z nich Češi při cestě k Jadranu využívají většinou jen patnáctikilometrový úsek, musí si koupit půlroční známku.

Slovinci totiž neprodávají známky na týden či měsíc. Ta "nejmenší" stojí 35 eur, a dovolenou tak zdraží bezmála o tisícikorunu. Až dosud přitom byli Češi zvyklí platit za "svých" patnáct kilometrů pouhých 75 eurocentů.

Ten, kdo se s bezdůvodnými náklady nesmíří, bude muset hledat cesty, jak krátký úsek dálnice objet. Řešením nemusí být ani přilehlé rychlostní silnice. Slovinci se zatím zdráhají zveřejnit, zda se poplatek bude vztahovat i na ně.

Možností je proplést se přilehlými okreskami. Ty jsou v dobrém stavu. Podle zjištění MF DNES je nevýhodnější cesta přes obce Lenart a Ptuj. Zajedete si jen 19 kilometrů. MF DNES připravuje podrobný plánek vhodných tras. Spolu s informacemi o cestách do dalších evropských destinací ho najdete v příloze Cestování a v příloze chorvatsko.idnes.cz příští pátek.

Chorvatsko, Dubrovník

Letadlo už není jen pro bohaté

Pohodlným a rychlým způsobem, jak se dostat k Jadranu, je letadlo. Nevýhodou už nemusí být cena. Do dalmatského Splitu létá z Prahy nízkonákladová společnost Sky Europe. Na červenec se dá při troše štěstí sehnat zpáteční let od dvou a půl tisíce korun.

Pokud už nestihnete koupit levné letenky a rozhodnete se pro autobus, zpáteční jízdenku koupíte za cenu mezi dvěma a třemi tisíci. Linky jezdí do nejznámějších chorvatských letovisek z Prahy a Brna.

Kdo využije hromadnou dopravu, musí samozřejmě počítat s dalšími náklady na cestování uvnitř země. Pronájem malého třídveřového automobilu, který si půjčíte na letišti a za týden tamtéž vrátíte, vyjde na sedm až osm tisíc korun. Taxíky jsou v Chorvatsku dražší než v Česku, oproti autu se vyplatí jen na kratší přejezdy, třeba z letiště do hotelu a zpátky.

I letos pojede Jadranský expres

Způsob, jak se do Chorvatska dostat i s autem a přitom se vyhnout celodennímu řízení, nabízí speciální vlak - Jadranský expres. Ten každé prázdniny vozí auta i jejich majitele mezi pražským hlavním nádražím a chorvatským Splitem. Jezdí se každý den a cesta trvá 22 hodin, tedy dvakrát déle než cesta autem.

České dráhy letos vypraví první speciál 20. června, poslední spoj pojede ze Splitu 5. září. Přepravovat můžete i motorky a kola. Jízdenka pro jednoho cestujícího vyjde na tři tisíce, dráhy však nabízejí skupinové slevy. Tříčlenná rodina zaplatí necelých sedm tisíc, pětičlenná deset a půl tisíce. Další příplatky jsou za lůžka a lehátka.

Zpáteční cesta pro auto stojí 2 882 korun. Rezervace přijímají dráhy dva měsíce před cestou, tedy už dnes. Bližší informace najdete na internetové stránce: www.cdtravel.cz/jadran.

Chorvatsko, Punta Rata

Jak je to s doklady pro děti?

Poslat dítě do Chorvatska za příbuznými nebo s babičkou už od letoška není tak jednoduché jako dřív. Musíte kvůli tomu navštívit notáře a vyplnit dvojjazyčný formulář.

Novinka, kterou Chorvaté zavedli v dubnu, je nepříjemnou komplikací před cestou. Formulář s notářským razítkem si musí přibalit každý, komu ještě nebylo osmnáct let a kdo necestuje s vlastními rodiči. Tedy nejen například školáci cestující s prarodiči, ale i teenageři cestující na chorvatské diskotéky.

Poslat dítě bez rodičů do Chorvatska však nakonec nebude tak složité, jak se ještě před pár týdny zdálo. Na internetu visí dvojjazyčný formulář, který rodiče potomkovi vyplní. Kvůli ověření podpisu ho pak zanesou k notáři, kde zaplatí třicet korun. Právě tolik stojí ověření podpisu.

Jestli dítě a rodič mají odlišná příjmení, cestu k notáři si mohou ušetřit, Chorvatské turistické sdružení jim však doporučuje vzít si sebou originál českého rodného nebo oddacího listu.

Češi v Chorvatsku, léto 2007

Hoteliéři nadšeni nejsou

Zákon Chorvaté původně přijali proto, aby zabránili obchodování s dětmi. Pravidlo se netýká jen Čechů, ale všech cizinců. Až s blížící se sezonou si v Záhřebu uvědomili, že pro turistický ruch to nebyl právě strategický tah. Už na začátku jara začaly některé dětské organizace rušit pobyty v Chorvatsku kvůli nejistotě, zda budou moci děti vůbec vycestovat. Pravidla se totiž vyjasnila až ve druhé polovině května.

Tonči Lalić z turistického centra v letovisku Bol se nedomnívá, že by kvůli novému opatření výrazně klesl počet turistů na chorvatských plážích. "Ale samozřejmě je to nepříjemné i pro nás. Žádná taková omezení nám neprospívají, zbytečně omezují pohodlí turistů," říká Lalić.

Chorvatské turistické sdružení v Praze se snaží Čechy přesvědčit, aby se nenechali "papírováním" odradit. Jeho šéf Antun Plenković vyvrací zprávy, že pobyty v Chorvatsku v posledních týdnech zlevňují kvůli tomu, že o ně není zájem. "Ceny pobytů se ustálily. Pokud někdo zlevňuje, tak jen kvůli posilování české koruny," tvrdí Plenković. Nečeká, že by se Češi začali Chorvatsku vyhýbat.

Účel cesty: žádné detaily

Formulář, který lze stáhnout z internetu, je jakýsi ústupek chorvatských úřadů. Samotný zákon je mnohem přísnější: rodič původně musel napsat souhlas s cestou potomka, nechat ho úředně přeložit do chorvatštiny, a pak s ním teprve zajít za notářem. Až po vlně protestů ze zahraničí Chorvaté schválili dvojjazyčný dotazník - pro Čechy je na internetu k dispozici v češtině a chorvatštině. Formulář je ke stažení na webových stránkách MZV ČR a Velvyslanectví ČR v Záhřebu (stáhněte ZDE).

V dotazníku se vyplňují údaje o trvalém bydlišti, rodné číslo a číslo pasu. Dále je třeba vyznačit účel cesty zaškrtnutím jedné ze tří možností: turista, návštěva příbuzných, ostatní. Do dotazníku se vepíšou i údaje o tom, kdo dítě doprovází.

Formulář nemusí mít dítě, které cestuje letadlem a má potvrzení od letecké společnosti. Výjimku dalo Chorvatsko i organizovaným pobytům pro děti. Seznam účastníků musí předat úřadům její organizátor.

Chorvatské turistické sdružení, které shromažďuje údaje o všem, co se týká českých turistů, zatím neví o žádném případu, kdy by policisté někoho nevpustili do země kvůli chybějícímu souhlasu rodičů. Podle zákona se to však stát může.

Češi v Chorvatsku, léto 2007

Hotely jsou nejdražší v srpnu

Přestože už někteří majitelé hotelů z Chorvatska hlásí problémy, zatím se nedá odhadovat, jaký budou mít nová opatření na Čechy dopad. Už teď počet českých turistů rok od roku klesá. Statistiky sice ukazují třináctiprocentní nárůst, zohledňují však počet noclehů, nikoliv turistů.

Koruna posiluje a Češi se při plánování dovolené rozhlížejí i po exotičtějších a vzdálenějších zemích. Někteří turisté namítají, že za ceny, které jsou v Chorvatsku, si lze jinde koupit mnohem kvalitnější služby.

Pravda je, že u Jadranu není právě levné ubytování v hotelech. Češi postupně opouštějí levnější apartmány a začínají žádat tříhvězdičkové hotely. "V devadesátých letech bydlelo v apartmánu až devadesát procent turistů, kteří jeli do Chorvatska. Teď už to jsou jen dvě třetiny," říká Tomio Okamura.

Dvoulůžkový pokoj ve tříhvězdičkovém hotelu vyjde v sezoně až na tři tisíce korun za den. Mírně ušetří turisté, kteří se vyhnou hlavnímu náporu hostů. Nejvyšší ceny jsou v Chorvatsku v srpnu, kdy sem na dovolenou míří z protilehlých břehů Italové. V některých destinacích je vrchol sezony od třetího týdne v červenci do předposledního týdne v srpnu. Pokud se rozhodnete vyjet k Jadranu v půlce září a poznávat zdejší turistické či cyklistické stezky, ubytování vás vyjde zhruba na polovinu.

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Naháči a šusťákovky jsou pryč. Z Istrie se za 10 let stala perla Jadranu

Jeden z nejkrásnějších pohledů na Rovinj

Chorvatsko v roce 2016 ohlásilo rekordní turistickou sezonu. Co se týče počtu návštěvníků, vyhrála právě Istrie s 3 763...

Sedm parádních pokladů chorvatské domácí kuchyně, které musíte ochutnat

Lahodná kremšnita. Kdo jednou ochutná, nikdy nezapomene.

Už žádné zásoby s sebou! Přestože jsme měli dlouhá léta pověst paštikářů, kteří si na Jadran vozí hory vlastního jídla,...

A zase to Chorvatsko. I letos bude pro Čechy nejoblíbenější destinací

Čeští turisté se koupou na Makarské. K moři do Chorvatska jich ročně míří skoro...

Chorvatsko bude letos podle Asociace cestovních kanceláří opět nejoblíbenější destinací českých turistů - stejně jako...

Najdete na iDNES.cz