Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je dostavěná jen z pětiny, přesto je světovým unikátem. Sagrada Familia

aktualizováno 
Chrám Sagrada Familia v centru katalánské metropole Barcelony čeká v neděli velká sláva. Během své dvoudenní návštěvy Španělska ho vysvětí papež Benedikt XVI. Monumentální katedrálu, která se staví již 128 let, navštíví ročně na tři miliony turistů.

Sagrada Familia, Barcelona | foto: ČTK

Tato bohatě zdobená pětilodní bazilika s třemi loděmi napříč je skvostným architektonickým dílem. Stavba například místo opěrných pilířů užívá parabolické a hyberbolické oblouky, které vyvolávají jen svislý tlak, takže každá z lodí má svou rovnováhu. Zbytky tlaku eliminuje zešikmení některých sloupů, které se rozvětvují jako koruny stromů.

Chrám by měl být dokončený asi v roce 2026, na kdy připadá sté výročí úmrtí jejího autora Antonia Gaudího. Po dostavbě bude mít 18 věží. Největší z nich má měřit 170 metrů, čímž překoná dosud nejvyšší katedrálu světa v německém Ulmu (161,5 metru).

Celá katedrála zobrazuje život Ježíše Krista a biblické dějiny. Z 18 věží je 12 věnováno apoštolům, čtyři evangeliím, jedna Marii a ta nejvyšší Kristovi. Tři fasády zobrazují zrození Ježíše, jeho utrpení a smrt a život člověka v procesu stvoření.

Třetí, hlavní fasáda (Fachada de la Gloria), s jejíž stavbou se dosud nezačalo, bude orientována na jih a zobrazovat má hříchy a ctnosti, nebe a peklo, život a smrt. Sám Gaudí ji načrtl jen obecně: "Rozhodl jsem se ji nechat k dokončení další generaci, aby se tato na chrámu rovněž podílela."

Bohatá výzdoba, která čítá i na 160 druhů rostlin a zvířat, skýtá řadu zajímavých detailů. Například na Fasádě Pašijí umístil sochař Josep Maria Subirachs vedle Jidášova polibku magický čtverec s 16 číslicemi, jejichž součet v jakékoli řadě dává číslo 33 (věk Krista v době smrti).

Sagrada Familia, Barcelona

Gaudího plány shořely

Základní kámen katedrály byl položen 19. března 1882. Se stavbou se začalo podle návrhu architekta Franciska de Paula del Villar, ale koncem roku 1883 práce převzal Antonio Gaudí. Po jeho smrti v roce 1926 se pokračovalo podle jeho návrhů. Během občanské války (1936-1939) část stavby vyhořela, přičemž byly zničeny i Gaudího plány a modely, jež posléze obnovil architekt Francesc de Paula Quintana, někdejší spolupracovník Gaudího.

O dokončení velkolepé katedrály si ani sám Gaudí nedělal iluze. "Tu dokončí až svatý Josef," říkával o svém životním díle, jehož dostavbu komplikuje kromě samotné náročnosti projektu nedostatek finančních prostředků.

Sagrada Familia, Barcelona

Stavitel zasvětil život chrámu. Když zemřel, spletli si ho se žebrákem

Katalánský architekt, urbanista a inovátor Antonio Gaudí y Cornet (1852-1926) byl představitelem unikátního stylu a průkopníkem secese ve Španělsku. Posledních 16 let života zasvětil výhradně stavbě barcelonské katedrály. Tehdy přestal také dbát o svůj zevnějšek, takže když ho počátkem června 1926 porazila tramvaj, považovali ho zprvu za žebráka.

Ke Gaudího dalším stavbám patří pohádkové domy, mimo jiné barcelonské Casa Milá (přezdívaný La Pedrera), jenž fasádou i barevně připomíná písečné duny, či pestrobarevný Casa Batlló, nebo též v Barceloně Güellův park, nedokončený velkolepý projekt zahradního města. Sedm Gaudího staveb je na seznamu UNESCO, včetně fasády Zrození Páně a krypty, v níž je Gaudí pohřben.

Autor:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Najdete na iDNES.cz