Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je dostavěná jen z pětiny, přesto je světovým unikátem. Sagrada Familia

aktualizováno 
Chrám Sagrada Familia v centru katalánské metropole Barcelony čeká v neděli velká sláva. Během své dvoudenní návštěvy Španělska ho vysvětí papež Benedikt XVI. Monumentální katedrálu, která se staví již 128 let, navštíví ročně na tři miliony turistů.

Sagrada Familia, Barcelona | foto: ČTK

Tato bohatě zdobená pětilodní bazilika s třemi loděmi napříč je skvostným architektonickým dílem. Stavba například místo opěrných pilířů užívá parabolické a hyberbolické oblouky, které vyvolávají jen svislý tlak, takže každá z lodí má svou rovnováhu. Zbytky tlaku eliminuje zešikmení některých sloupů, které se rozvětvují jako koruny stromů.

Chrám by měl být dokončený asi v roce 2026, na kdy připadá sté výročí úmrtí jejího autora Antonia Gaudího. Po dostavbě bude mít 18 věží. Největší z nich má měřit 170 metrů, čímž překoná dosud nejvyšší katedrálu světa v německém Ulmu (161,5 metru).

Celá katedrála zobrazuje život Ježíše Krista a biblické dějiny. Z 18 věží je 12 věnováno apoštolům, čtyři evangeliím, jedna Marii a ta nejvyšší Kristovi. Tři fasády zobrazují zrození Ježíše, jeho utrpení a smrt a život člověka v procesu stvoření.

Třetí, hlavní fasáda (Fachada de la Gloria), s jejíž stavbou se dosud nezačalo, bude orientována na jih a zobrazovat má hříchy a ctnosti, nebe a peklo, život a smrt. Sám Gaudí ji načrtl jen obecně: "Rozhodl jsem se ji nechat k dokončení další generaci, aby se tato na chrámu rovněž podílela."

Bohatá výzdoba, která čítá i na 160 druhů rostlin a zvířat, skýtá řadu zajímavých detailů. Například na Fasádě Pašijí umístil sochař Josep Maria Subirachs vedle Jidášova polibku magický čtverec s 16 číslicemi, jejichž součet v jakékoli řadě dává číslo 33 (věk Krista v době smrti).

Sagrada Familia, Barcelona

Gaudího plány shořely

Základní kámen katedrály byl položen 19. března 1882. Se stavbou se začalo podle návrhu architekta Franciska de Paula del Villar, ale koncem roku 1883 práce převzal Antonio Gaudí. Po jeho smrti v roce 1926 se pokračovalo podle jeho návrhů. Během občanské války (1936-1939) část stavby vyhořela, přičemž byly zničeny i Gaudího plány a modely, jež posléze obnovil architekt Francesc de Paula Quintana, někdejší spolupracovník Gaudího.

O dokončení velkolepé katedrály si ani sám Gaudí nedělal iluze. "Tu dokončí až svatý Josef," říkával o svém životním díle, jehož dostavbu komplikuje kromě samotné náročnosti projektu nedostatek finančních prostředků.

Sagrada Familia, Barcelona

Stavitel zasvětil život chrámu. Když zemřel, spletli si ho se žebrákem

Katalánský architekt, urbanista a inovátor Antonio Gaudí y Cornet (1852-1926) byl představitelem unikátního stylu a průkopníkem secese ve Španělsku. Posledních 16 let života zasvětil výhradně stavbě barcelonské katedrály. Tehdy přestal také dbát o svůj zevnějšek, takže když ho počátkem června 1926 porazila tramvaj, považovali ho zprvu za žebráka.

Ke Gaudího dalším stavbám patří pohádkové domy, mimo jiné barcelonské Casa Milá (přezdívaný La Pedrera), jenž fasádou i barevně připomíná písečné duny, či pestrobarevný Casa Batlló, nebo též v Barceloně Güellův park, nedokončený velkolepý projekt zahradního města. Sedm Gaudího staveb je na seznamu UNESCO, včetně fasády Zrození Páně a krypty, v níž je Gaudí pohřben.

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

V Grytvikenu vyškvařili 175 tisíc velryb na devět milionů barelů s olejem

Velrybářský přístav Grytviken na severovýchodním pobřeží ostrova Jižní Georgia...

Z pohledu současné ekologie působí počty z bývalé velrybí továrny Grytviken jako opravdová doba temna. Během 62 let...

OBRAZEM: V moři nejsme nic. Setkání s obrovským žralokem bílým

Kontakt se žralokem bílým je pro potápěče vždy adrenalinovou záležitostí, i...

Kontakt se žralokem bílým je pro potápěče vždy adrenalinovou záležitostí, i když se zrovna nachází v ocelové kleci....

Najdete na iDNES.cz