Je CN Tower v Torontu bezpečná? ptají se Kanaďané

  11:10aktualizováno  11:10
Tragický požár moskevské televizní věže Ostankino, při němž zahynuli tři lidé, oživil zájem mnohých Kanaďanů o bezpečnost nejvyšší věže na světě – CN Tower v Torontu.
Ostankino, druhá nejvyšší věž světa, hořelo 26 hodin. Značná část vnitřního zařízení, elektroinstalace a další vybavení bylo žárem ohně roztaveno. Objevily se obavy, že obrovský žár mohl narušit konstrukci stavby natolik, že by se některé části věže mohly zřítit anebo poškodit do té míry, že by se staly už neopravitelnými. Proto se Kanaďané ptají: Co když začne hořet torontský monument?

CN Tower v Torontu byla postavena v roce 1976. Famózní samostatně stojící konstrukce se tyčí do výšky 553,33 metru, takže ji je vidět i ze vzdáleného okolí měst, obléhající Toronto.

Ovšem reportáže o moskevské věži návštěvníky od výstupu na torontskou rozhlednu neodradily. Mluvčí CN Tower Bruce Mackenzie je ujistil, že mezi ostanskinskou věží a nejvyšší samostatně stojící konstrukcí na světě, jíž právě torontská CN Tower je, existují významné rozdíly. Například má externí výtahy separované betonem a jištěné požárními kódy. Veškeré materiály, z nichž je postavena, jsou buď z nehořlavého nebo žáruvzdorného materiálu, a to včetně nábytku (!).

V případě požáru má torontská věž velmi moderně technicky řešené vodní rezervoáry s obsahem 113 tisíc litrů vody, které jsou umístěny na vrcholu věže. V jejích základech jsou požární čerpadla, která mohou stříkat 2200 litrů vody za minutu až na její samotný vrcholek. Pro případ náhlého přerušení elektrického proudu jsou v rozhledně tři generátory, které mohou zásobovat proudem šest výtahů,” dodal Mackenzie.

Nejeden návštěvník komentoval situaci obdobně jako jedenadvacetiletý John Flood, jehož kroky směřovaly na vrcholek torontské věže hned po jeho příjezdu do města. “ Havárie concordu mi nezabrání v tom, abych cestoval letadlem, a neobávám se ani vystoupit vrcholek CN Tower.”

Torontská věž skutečně stojí zato, abychom jí při návštěvě Toronta věnovali pozornost. Je to něco jako s legendárními Niagarskými vodopády. Být v Kanadě a nevidět Niagaru či být v Torontě a nevystoupit na CN Tower (jejíž prvotní funkcí je zabezpečovat radiový a televizní signál), to je jako být v Praze a neprojít se po Karlově mostě či nenavštívit Hradčany.

Dnes se již věž, v jejíž bezprostřední blízkosti se nachází celá řada zajímavých sportovních podniků, z nichž nejvýznamnějším je Skydome s pověstnou otvírající se střechou, mnoho divadel, v nedaleké blízkosti lze pěšky zavítat na pobřeží jezera Ontario s pověstným komplexem kavárniček, obchodů a obchůdků a lodním přístavištěm, stala nejznámějším znakem pětimilionového Toronta.

A výhodou je, že na věž můžete v podstatě v každém ročním období. Je otevřena trvale, mění se pouze hodiny provozu. Vstupné není tak vysoké, činí zhruba 16 dolarů, pokud si nebudete chtít posedět v místní restauraci či vydovádět se na diskotéce a vybrat si z nabídky 360 různých pochutin a drinků, včetně oběda či večeře. A když už tam budete, určitě věnujte čas vyhlídce na město ze 113. zaskleného patra věže se skleněnou podlahou nabízejícího dech beroucí výhled do vzdálenosti až 160 kilometrů. Těžko říci, zda je výhled krásnější přes den či v noci.

Takže, pěkný výlet a hodně nezapomenutelných zážitků.

Autor:


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Buduje se 136 let, ale až teď dostane chlouba Barcelony stavební povolení

Sagrada Familia, Barcelona

Barcelonská katedrála Sagrada Familia, která je jednou z nejnavštěvovanějších španělských památek, se buduje už 136...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...Najdete na iDNES.cz