Je CN Tower v Torontu bezpečná? ptají se Kanaďané

  11:10aktualizováno  11:10
Tragický požár moskevské televizní věže Ostankino, při němž zahynuli tři lidé, oživil zájem mnohých Kanaďanů o bezpečnost nejvyšší věže na světě – CN Tower v Torontu.
Ostankino, druhá nejvyšší věž světa, hořelo 26 hodin. Značná část vnitřního zařízení, elektroinstalace a další vybavení bylo žárem ohně roztaveno. Objevily se obavy, že obrovský žár mohl narušit konstrukci stavby natolik, že by se některé části věže mohly zřítit anebo poškodit do té míry, že by se staly už neopravitelnými. Proto se Kanaďané ptají: Co když začne hořet torontský monument?

CN Tower v Torontu byla postavena v roce 1976. Famózní samostatně stojící konstrukce se tyčí do výšky 553,33 metru, takže ji je vidět i ze vzdáleného okolí měst, obléhající Toronto.

Ovšem reportáže o moskevské věži návštěvníky od výstupu na torontskou rozhlednu neodradily. Mluvčí CN Tower Bruce Mackenzie je ujistil, že mezi ostanskinskou věží a nejvyšší samostatně stojící konstrukcí na světě, jíž právě torontská CN Tower je, existují významné rozdíly. Například má externí výtahy separované betonem a jištěné požárními kódy. Veškeré materiály, z nichž je postavena, jsou buď z nehořlavého nebo žáruvzdorného materiálu, a to včetně nábytku (!).

V případě požáru má torontská věž velmi moderně technicky řešené vodní rezervoáry s obsahem 113 tisíc litrů vody, které jsou umístěny na vrcholu věže. V jejích základech jsou požární čerpadla, která mohou stříkat 2200 litrů vody za minutu až na její samotný vrcholek. Pro případ náhlého přerušení elektrického proudu jsou v rozhledně tři generátory, které mohou zásobovat proudem šest výtahů,” dodal Mackenzie.

Nejeden návštěvník komentoval situaci obdobně jako jedenadvacetiletý John Flood, jehož kroky směřovaly na vrcholek torontské věže hned po jeho příjezdu do města. “ Havárie concordu mi nezabrání v tom, abych cestoval letadlem, a neobávám se ani vystoupit vrcholek CN Tower.”

Torontská věž skutečně stojí zato, abychom jí při návštěvě Toronta věnovali pozornost. Je to něco jako s legendárními Niagarskými vodopády. Být v Kanadě a nevidět Niagaru či být v Torontě a nevystoupit na CN Tower (jejíž prvotní funkcí je zabezpečovat radiový a televizní signál), to je jako být v Praze a neprojít se po Karlově mostě či nenavštívit Hradčany.

Dnes se již věž, v jejíž bezprostřední blízkosti se nachází celá řada zajímavých sportovních podniků, z nichž nejvýznamnějším je Skydome s pověstnou otvírající se střechou, mnoho divadel, v nedaleké blízkosti lze pěšky zavítat na pobřeží jezera Ontario s pověstným komplexem kavárniček, obchodů a obchůdků a lodním přístavištěm, stala nejznámějším znakem pětimilionového Toronta.

A výhodou je, že na věž můžete v podstatě v každém ročním období. Je otevřena trvale, mění se pouze hodiny provozu. Vstupné není tak vysoké, činí zhruba 16 dolarů, pokud si nebudete chtít posedět v místní restauraci či vydovádět se na diskotéce a vybrat si z nabídky 360 různých pochutin a drinků, včetně oběda či večeře. A když už tam budete, určitě věnujte čas vyhlídce na město ze 113. zaskleného patra věže se skleněnou podlahou nabízejícího dech beroucí výhled do vzdálenosti až 160 kilometrů. Těžko říci, zda je výhled krásnější přes den či v noci.

Takže, pěkný výlet a hodně nezapomenutelných zážitků.

Autor:

Nejčtenější

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Jeskyně i podzemní továrny. Výlet do zapomenutého Moravského Švýcarska

Františčina huť v Josefově

Nejenom nejhlubší, ale zřejmě i nejhezčí v celém Moravském krasu je údolí mezi Křtinami a Adamovem. Krása zdejší...

Od Kanárských ostrovů po Kuvajt. Prověřené tipy na zimní dovolenou u moře

Pláž Pearl Beach v centru izraelského Ejlatu

Podzimní plískanice a chladné prosincové dny vybízejí k „útěkům“ do teplejších krajin. Přinášíme prověřené tipy, kde...

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

Další z rubriky

Půl milionu letadel za pět dní. Letecký provoz o svátcích klidný nebude

Létání o Vánocích

Jestli někdo určitě nebude mít pohodové a klidné vánoce, tak jsou to letoví dispečeři a zaměstnanci na nejvíce...

Chipsy a energy drinky. Mniši v Thajsku tloustnou z moderních milodarů

Věnování jídla mnichům je v Thajsku považováno za příslib štěstí.

Tisíce buddhistických mnichů denně chodí po Thajsku a dostávají dary od věřících. Sladké nápoje a průmyslově vyráběné...

Marx a hákové kříže. Výstava ukazuje, jak si Němci zdobili vánoční stromky

Vánoční stromky se v minulosti zdobily všelijak, třeba i hákovými kříži. Takové...

Vánoční stromky se v minulosti zdobily všelijak, třeba i hákovými kříži. Takové ozdoby přitom kdysi bylo v Německu...

Najdete na iDNES.cz