Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jarní osmička přes nejvyšší vrch Malých Karpat

aktualizováno 
Už teď, koncem února, můžete vyrazit na krásný jarní výlet. V jižněji ležících krajích, například ve slovenských Malých Karpatech, právě rozkvétají první jarní květy. Potkáte je při výšlapu na nejvyšší vrchol Záruby (768 m), který lze naplánovat jako okruh ve tvaru osmičky.

Malé Karpaty, Slovensko - Vodní nádrž Buková – oblíbené centrum letní rekreace | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

Malé Karpaty jsou vděčným turistickým cílem v kteroukoli roční dobu. Jsou příkré, členité, skalnaté, silně zalesněné a navíc – jsou blízko. Z Moravy to sem stihnete v pohodě za jeden den.

Jarní putování nejzápadnějším slovenským pohořím stojí za to: v bukových a dubohabrových lesích zbavených listí a bylinného podrostu vynikají stovky roztodivně pokroucených a tvarovaných kmenů, nic nezaclání pohledům na bělostně svítící vápencové skály a neobvyklé terénní útvary.

Malé Karpaty, Slovensko

Čelo (716 m) – předvrchol nejvyšších Zárub

Do Malých Karpat ze Smolenic

Malé Karpaty, dlouhé přes 100 km, se mohou pochlubit několika velmi atraktivními oblastmi. Jedna z nich se rozprostírá v okolí nejvyššího vrchu Záruby v severní části pohoří. Přitažlivý je členitý reliéf s velkými výškovými rozdíly, krasové jevy se zpřístupněnou jeskyní Driny, zachovalé, převážně bukové lesy a středověké hrady.

Východiskem do oblasti Zárub je obec Smolenice na jihovýchodním úpatí pohoří. Její dominantu tvoří honosný pseudogotický hrad, nad nímž se klene zalesněná silueta nejvyššího malokarpatského masivu.

Smolenický hrad byl postavený v první polovině 20. století na místě starší středověké pevnosti, některé jeho části vznikly až po roce 1945. Líbivý objekt, obklopený rozsáhlým parkem s loukami, slouží už dlouhá léta Slovenské akademii věd jako Kongresové centrum. Přístupný veřejnosti je až v posledních letech, v letním období.

Na hradě i v okolí bývá o víkendech hodně živo. Není divu – Bratislava je odtud vzdálena pouhých 55 km a Malé Karpaty slouží slovenské metropoli jako rekreační zázemí.

Malé Karpaty, Slovensko

Smolenický hrad

Krasovou dolinou Hlboča do nitra Malých Karpat

Mnohem méně výletníků však vyráží ze Smolenic do nitra malokarpatských hor. Můžete si vybrat kteroukoli ze čtyř odtud vycházejících turistických značek, a ani na jedné nenajdete zástupy turistů.

Jedna z nejhezčích tras vede ze Smolenic do doliny Hlboča a má modrou barvu.

Hlboča je přiléhavý název, neboť se jedná o úzké, hluboké údolí zařezané 100 m do vápencového masivu. Úžasná je tu vegetace, reprezentovaná na jižních svazích dubohabrovým různověkým porostem s roztodivně pokroucenými kmeny. Za slunečného počasí tu bělostně září množství drobných skalek a balvanových polí.

Velmi atraktivní je skalní uzávěr doliny, kde v dobách jarního tání sněhu a po velkých deštích hučí občasný devítimetrový vodopád. Letos je tu však ticho, sníh v Malých Karpatech tuto sezónu prakticky nebyl.

Malé Karpaty, Slovensko

Pod vrcholem Zárub

Může se hodit

Itinerář popisované trasy
Smolenice – dolina Hlboča (modrá), 1 h – Čertův žlab (zelená), 2 h– Záruby (zelená, červená), 2,5 h – Ostrý kameň (červená), 3 h – Brezinky (červená), 3,5 h – Smolenice (modrá), 6 h.

Jak se tam dostat
Autem přes hraniční přechod Hodonín – Holíč, odtud po hlavní trase směrem na Trnavu, v Trstíně za Jablonicou odbočit vpravo na Bratislavu. První obcí za odbočkou jsou Smolenice, které poznáte buď podle siluety hradu anebo továrny na výrobu barev Chemlak po levé straně silnice.
Do Smolenic lze dojet také vlakem. Ve stanici Kúty za česko-slovenským přechodem Lanžhot-Brodské přesednete na vlak směr Trnava a vystoupíte až ve Smolenicích. Bohužel, nádraží je trošku z ruky – skoro 3 km od centra obce.

Nezapomeňte navštívit
Jeskyně Driny – jediná zpřístupněná jeskyně na západním Slovensku se nachází nedaleko Smolenic a patří k hlavním turistickým magnetům Malých Karpat. Vyznačuje se úzkými puklinovými chodbami s bohatou krápníkovou výzdobou. Otevřená bývá od začátku dubna do konce října mimo pondělky. Více informací na www.ssj.sk/jaskyne/spristupnene/driny/.

Mapy
1 : 50 000 č. 128 Malé Karpaty, Záruby – VKÚ Haramanec.

Kdysi celou dolinou tekl potok, prameny jsou však dnes podchyceny na louce Vlčiareň a slouží jako zdroj pitné vody. Hlboča s přilehlým okolím je chráněným územím v rámci tzv. Smolenického krasu, jehož nejznámějším výtvorem je veřejnosti přístupná jeskyně Driny.

Serpentinami na nejvyšší vrchol

Logické pokračování modré trasy dolinou Hlboča představuje zelená výstupová trasa na Záruby, která vede další unikátní roklí zvanou Čertův žlab.

Chodník se tu proplétá mezi balvany a popadanými kmeny a stoupá strmě vzhůru mělkým erozním zářezem mezi vápencovými skálami. V létě tu bují vegetace připomínající džungli, nyní je okolí průhledné, čisté a jakoby uklizené.

Malé Karpaty, Slovensko

Výstup Čertovým žlabem

Závěrečný strmý výšvih na nejvyšší malokarpatský vrchol vede po serpentinách jižním svahem. Bukový les se s přibývající výškou stává stále řidší, stromy se zužují, kroutí a zároveň snižují, mezi kmeny se objevují průhledy do dálek.

Samotný vrchol Zárub tvoří skalnatá vyvýšenina, zvýrazněná slovenským dvojramenným dřevěným křížem a železným sloupem rozcestníku s charakteristickou kuželovou stříškou. Rozhled se otevírá pouze částečně jihozápadním směrem, na opačnou stranu je vidět ze skalky, vzdálené asi 30 m na protilehlé hraně vrcholového hřbetu.

Malé Karpaty, Slovensko

Na vrcholu Zárub (768 m)

V krátkém vyšším patře doliny, zakončeném miniaturní soutěskou, je malá jeskyňka s jednoduchým oltářem a sochou Panny Marie Sedmibolestné upravená jako přírodní kaplička.


MALÉ KARPATY

Malé Karpaty, SlovenskoMalé Karpaty, SlovenskoMalé Karpaty, Slovensko
Malé Karpaty, SlovenskoMalé Karpaty, SlovenskoMalé Karpaty, Slovensko
Malé Karpaty, SlovenskoMalé Karpaty, SlovenskoMalé Karpaty, Slovensko
Malé Karpaty, SlovenskoMalé Karpaty, SlovenskoHrad uprostřed hor

K masivu Zárub neodmyslitelně patří zřícenina hradu Ostrý kameň, která se vypíná na západním zakončení nejvyššího malokarpatského masivu.

Ze Zárub vede k hradu červeně značená hřebenovka v délce asi 1,5 km a pochod po ní je skutečným turistickým zážitkem. Chodník se proplétá nejdříve lesem, později otevřenou lesostepí po vrcholovém hřbítku přes kameny a mezi skalkami. Občas je nutné používat rukou, jindy hlídat správný krok na úzké kozí stezce.

Ve vzdálenosti asi 400 m se otevře ze skal klesajícího hřebene překrásný pohled na majestátní hradní zříceninu, jejíž poloha na vysokém kopci uprostřed hor je skutečně úžasná. Jeho někdejší funkcí bylo střežit tzv. Českou cestu, vedoucí z Uher na Moravu napříč Malými Karpatami.

Malé Karpaty, Slovensko

Masiv Zárub z hradu Ostrý kameň

Z hradu se otevírají skvělé výhledy na masiv Zárub a do Záhorské nížiny. Za dobrých povětrnostních podmínek lze rozeznat Pálavu a dokonce i Alpy.

Příkrý sešup z hradu končí u chaty Brezinky, odkud se lze po modré značce za dvě hodiny vrátit zpět do Smolenic a uzavřít tak neobvyklý osmičkový okruh jednou z nejzajímavějších partií Malých Karpat.

Text a foto: MARTIN JANOŠKA

Autor:
Nejčtenější

Tak samozřejmě, polévání slečen v bikinách šampaňským je přesně to, o čem muži...
Ostrov bude plný sexu, drog a alkoholu, láká na svou dovolenou agentura

Neomezený sex, dvě dívky denně, vstřícný postoj k drogám, alkoholu a jídla, co hrdlo ráčí. Čarokrásné pláže, party na jachtě. Ony čtyři dny na soukromém...  celý článek

Pokuta za porušení zákazu kouření na thajských plážích může dosáhnout až 100...
Za cigaretu u moře pokuta 60 tisíc. Thajsko zakazuje kouření na plážích

Jedna z nejpopulárnějších turistických destinací zavádí od 1. listopadu zákaz kouření na vybraných plážích. Thajský turistický úřad k zákazu přistoupil poté,...  celý článek

V Kerkyře na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě
VIDEO: Káva a letadla nad hlavou. Pohodová atrakce na řeckém ostrově

Na Korfu je jedna z nejmenších přistávacích ranvejí v jižní Evropě. Piloti musí mít speciální výcvik, neboť z jedné strany je moře a z druhé nejvyšší hora...  celý článek

Dopravní zácpy na vjezdu do Doveru, které přístav trápily loni v létě.
Brexit ochromí dopravu přes La Manche, Dover se děsí obřích kolon

Vystoupení Británie z Evropské unie ovlivní celou řadu obchodních sfér i životy obyčejných lidí. Velké problémy očekávají provozovatelé přístavu v britském...  celý článek

Kotelský potok pramení ve Velké Kotelní jámě nedaleko Vrbatovy boudy a táhne se...
Vodí turisty na zapomenuté stezky Krkonoš, zná cesty budařské i dřevařské

Jana Tesařová v Krkonoších rozplétá pavučinu horských pěšin, svážnic, stezek a zanikajících chodníků. Pronikla až do míst, o kterých se návštěvníkům hor ani...  celý článek

Další z rubriky

Pfaffenstein a königsteinská pevnost, tentokrát ze Spitzsteinu.
Liduprázdnou pustinou Labských pískovců do Saského Švýcarska

I v profláknutém Saském Švýcarsku se dají najít velice přitažlivá místa, kam masový turismus stále ještě nezatnul svůj drápek. Ba naopak. Na této dobrodružné...  celý článek

Ovšem typickým provensálským zákuskem jsou sýry. Většinou dostanete na výběr...
OBRAZEM: Nejlepší je zažít Provence na talíři. Jídla, na která nezapomenete

Když se rozhodnete vydat do Provence, asi se vás všichni budou ptát na víno a na levanduli. Přitom to nejlepší z této jižní části Francie se odehrává na...  celý článek

V Kerkyře na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě
VIDEO: Káva a letadla nad hlavou. Pohodová atrakce na řeckém ostrově

Na Korfu je jedna z nejmenších přistávacích ranvejí v jižní Evropě. Piloti musí mít speciální výcvik, neboť z jedné strany je moře a z druhé nejvyšší hora...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.