Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jarní osmička přes nejvyšší vrch Malých Karpat

aktualizováno 
Už teď, koncem února, můžete vyrazit na krásný jarní výlet. V jižněji ležících krajích, například ve slovenských Malých Karpatech, právě rozkvétají první jarní květy. Potkáte je při výšlapu na nejvyšší vrchol Záruby (768 m), který lze naplánovat jako okruh ve tvaru osmičky.

Malé Karpaty, Slovensko - Vodní nádrž Buková – oblíbené centrum letní rekreace | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

Malé Karpaty jsou vděčným turistickým cílem v kteroukoli roční dobu. Jsou příkré, členité, skalnaté, silně zalesněné a navíc – jsou blízko. Z Moravy to sem stihnete v pohodě za jeden den.

Jarní putování nejzápadnějším slovenským pohořím stojí za to: v bukových a dubohabrových lesích zbavených listí a bylinného podrostu vynikají stovky roztodivně pokroucených a tvarovaných kmenů, nic nezaclání pohledům na bělostně svítící vápencové skály a neobvyklé terénní útvary.

Malé Karpaty, Slovensko

Čelo (716 m) – předvrchol nejvyšších Zárub

Do Malých Karpat ze Smolenic

Malé Karpaty, dlouhé přes 100 km, se mohou pochlubit několika velmi atraktivními oblastmi. Jedna z nich se rozprostírá v okolí nejvyššího vrchu Záruby v severní části pohoří. Přitažlivý je členitý reliéf s velkými výškovými rozdíly, krasové jevy se zpřístupněnou jeskyní Driny, zachovalé, převážně bukové lesy a středověké hrady.

Východiskem do oblasti Zárub je obec Smolenice na jihovýchodním úpatí pohoří. Její dominantu tvoří honosný pseudogotický hrad, nad nímž se klene zalesněná silueta nejvyššího malokarpatského masivu.

Smolenický hrad byl postavený v první polovině 20. století na místě starší středověké pevnosti, některé jeho části vznikly až po roce 1945. Líbivý objekt, obklopený rozsáhlým parkem s loukami, slouží už dlouhá léta Slovenské akademii věd jako Kongresové centrum. Přístupný veřejnosti je až v posledních letech, v letním období.

Na hradě i v okolí bývá o víkendech hodně živo. Není divu – Bratislava je odtud vzdálena pouhých 55 km a Malé Karpaty slouží slovenské metropoli jako rekreační zázemí.

Malé Karpaty, Slovensko

Smolenický hrad

Krasovou dolinou Hlboča do nitra Malých Karpat

Mnohem méně výletníků však vyráží ze Smolenic do nitra malokarpatských hor. Můžete si vybrat kteroukoli ze čtyř odtud vycházejících turistických značek, a ani na jedné nenajdete zástupy turistů.

Jedna z nejhezčích tras vede ze Smolenic do doliny Hlboča a má modrou barvu.

Hlboča je přiléhavý název, neboť se jedná o úzké, hluboké údolí zařezané 100 m do vápencového masivu. Úžasná je tu vegetace, reprezentovaná na jižních svazích dubohabrovým různověkým porostem s roztodivně pokroucenými kmeny. Za slunečného počasí tu bělostně září množství drobných skalek a balvanových polí.

Velmi atraktivní je skalní uzávěr doliny, kde v dobách jarního tání sněhu a po velkých deštích hučí občasný devítimetrový vodopád. Letos je tu však ticho, sníh v Malých Karpatech tuto sezónu prakticky nebyl.

Malé Karpaty, Slovensko

Pod vrcholem Zárub

Může se hodit

Itinerář popisované trasy
Smolenice – dolina Hlboča (modrá), 1 h – Čertův žlab (zelená), 2 h– Záruby (zelená, červená), 2,5 h – Ostrý kameň (červená), 3 h – Brezinky (červená), 3,5 h – Smolenice (modrá), 6 h.

Jak se tam dostat
Autem přes hraniční přechod Hodonín – Holíč, odtud po hlavní trase směrem na Trnavu, v Trstíně za Jablonicou odbočit vpravo na Bratislavu. První obcí za odbočkou jsou Smolenice, které poznáte buď podle siluety hradu anebo továrny na výrobu barev Chemlak po levé straně silnice.
Do Smolenic lze dojet také vlakem. Ve stanici Kúty za česko-slovenským přechodem Lanžhot-Brodské přesednete na vlak směr Trnava a vystoupíte až ve Smolenicích. Bohužel, nádraží je trošku z ruky – skoro 3 km od centra obce.

Nezapomeňte navštívit
Jeskyně Driny – jediná zpřístupněná jeskyně na západním Slovensku se nachází nedaleko Smolenic a patří k hlavním turistickým magnetům Malých Karpat. Vyznačuje se úzkými puklinovými chodbami s bohatou krápníkovou výzdobou. Otevřená bývá od začátku dubna do konce října mimo pondělky. Více informací na www.ssj.sk/jaskyne/spristupnene/driny/.

Mapy
1 : 50 000 č. 128 Malé Karpaty, Záruby – VKÚ Haramanec.

Kdysi celou dolinou tekl potok, prameny jsou však dnes podchyceny na louce Vlčiareň a slouží jako zdroj pitné vody. Hlboča s přilehlým okolím je chráněným územím v rámci tzv. Smolenického krasu, jehož nejznámějším výtvorem je veřejnosti přístupná jeskyně Driny.

Serpentinami na nejvyšší vrchol

Logické pokračování modré trasy dolinou Hlboča představuje zelená výstupová trasa na Záruby, která vede další unikátní roklí zvanou Čertův žlab.

Chodník se tu proplétá mezi balvany a popadanými kmeny a stoupá strmě vzhůru mělkým erozním zářezem mezi vápencovými skálami. V létě tu bují vegetace připomínající džungli, nyní je okolí průhledné, čisté a jakoby uklizené.

Malé Karpaty, Slovensko

Výstup Čertovým žlabem

Závěrečný strmý výšvih na nejvyšší malokarpatský vrchol vede po serpentinách jižním svahem. Bukový les se s přibývající výškou stává stále řidší, stromy se zužují, kroutí a zároveň snižují, mezi kmeny se objevují průhledy do dálek.

Samotný vrchol Zárub tvoří skalnatá vyvýšenina, zvýrazněná slovenským dvojramenným dřevěným křížem a železným sloupem rozcestníku s charakteristickou kuželovou stříškou. Rozhled se otevírá pouze částečně jihozápadním směrem, na opačnou stranu je vidět ze skalky, vzdálené asi 30 m na protilehlé hraně vrcholového hřbetu.

Malé Karpaty, Slovensko

Na vrcholu Zárub (768 m)

V krátkém vyšším patře doliny, zakončeném miniaturní soutěskou, je malá jeskyňka s jednoduchým oltářem a sochou Panny Marie Sedmibolestné upravená jako přírodní kaplička.


MALÉ KARPATY

Malé Karpaty, SlovenskoMalé Karpaty, SlovenskoMalé Karpaty, Slovensko
Malé Karpaty, SlovenskoMalé Karpaty, SlovenskoMalé Karpaty, Slovensko
Malé Karpaty, SlovenskoMalé Karpaty, SlovenskoMalé Karpaty, Slovensko
Malé Karpaty, SlovenskoMalé Karpaty, SlovenskoHrad uprostřed hor

K masivu Zárub neodmyslitelně patří zřícenina hradu Ostrý kameň, která se vypíná na západním zakončení nejvyššího malokarpatského masivu.

Ze Zárub vede k hradu červeně značená hřebenovka v délce asi 1,5 km a pochod po ní je skutečným turistickým zážitkem. Chodník se proplétá nejdříve lesem, později otevřenou lesostepí po vrcholovém hřbítku přes kameny a mezi skalkami. Občas je nutné používat rukou, jindy hlídat správný krok na úzké kozí stezce.

Ve vzdálenosti asi 400 m se otevře ze skal klesajícího hřebene překrásný pohled na majestátní hradní zříceninu, jejíž poloha na vysokém kopci uprostřed hor je skutečně úžasná. Jeho někdejší funkcí bylo střežit tzv. Českou cestu, vedoucí z Uher na Moravu napříč Malými Karpatami.

Malé Karpaty, Slovensko

Masiv Zárub z hradu Ostrý kameň

Z hradu se otevírají skvělé výhledy na masiv Zárub a do Záhorské nížiny. Za dobrých povětrnostních podmínek lze rozeznat Pálavu a dokonce i Alpy.

Příkrý sešup z hradu končí u chaty Brezinky, odkud se lze po modré značce za dvě hodiny vrátit zpět do Smolenic a uzavřít tak neobvyklý osmičkový okruh jednou z nejzajímavějších partií Malých Karpat.

Text a foto: MARTIN JANOŠKA

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Zapomenutá legenda českého outdooru. Eugen Freud a jeho osudový uzel

Eugen Freud miloval hory, vybudoval jednu z největších outdoorových firem v...

Horolezec Eugen Freud se po listopadu 1989 vrhl na podnikání a vybudoval tehdy největší outdoorovou firmu v Česku. Pak...

V Grytvikenu vyškvařili 175 tisíc velryb na devět milionů barelů s olejem

Velrybářský přístav Grytviken na severovýchodním pobřeží ostrova Jižní Georgia...

Z pohledu současné ekologie působí počty z bývalé velrybí továrny Grytviken jako opravdová doba temna. Během 62 let...

Bojíte se teroristického útoku? Nespěte v přízemí a horních patrech hotelu

Zvýšená bezpečnostní opatření na pražském Staroměstském náměstí po tragédii v...

Podle čeho si vybíráte hotelový pokoj? Podle výhledu, nebo abyste to neměli daleko do jídelny? Bývalý agent CIA tvrdí,...

Najdete na iDNES.cz