Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jarní lyžařská pohádka na ledovcích

  10:31aktualizováno  10:31
Stojím na vysunuté lávce ve výšce 3300 metrů nad mořem a pode mnou je dlouhé, propastné, stametrové nic. Snažím se dostat co nejlépe do záběru druhou nejvyšší horu Rakouska a třetinu těla vykláním, trochu drze, nad skleněné zábradlí. Někdo by řekl - blázen.

Moře nedobytných a nedobytých zasněžených tříapůltisícových vrcholů, po nichž se tu a tam plazí času vzdorující ledovec, má i v teplém jaru stále svou působivou krásu.

Pozdně jarní i letní lyžování na rakouských ledovcích má opravdu něco do sebe. V údolí se rtuť teploměru právě šplhá k patnácti stupňům, a to je teprve polovina dubna.

Oblékám kombinézu, botasky, nasazuji sluneční brýle, do batohu házím čepici, rukavice, šálu a mikinu navíc (přece jen - co kdyby) a připadám si trochu mimo realitu. Pučící zlatý déšť, cyklističtí nadšenci s holými holeněmi, svěží vítr - přesně tohle vnímám cestou na lanovku. Pod ní jsou jen zelené pastviny, jež nemilosrdně protínají horské bystřiny.

Sníh bez návratu taje.


Slon vytesaný do ledovce je atrakcí nejen pro lyžaře. Jedenkrát do roka se zde koná velká divadelní, pyrotechnická a světelná show, která mapuje legendární přechod vojevůdce Hanibala přes Alpy.

Přitažlivost "Velké trojky"

Je to 150 kilometrů sjezdovek, které se při tomto počasí scvrkly sotva na třetinu. Nebýt moderní techniky, člověk by se tak snadno do království sněhu a ledu nedostal. Ale stačí dvanáct minut v gondole a je mi jasné, že moje výstroj pro dnešní den nebyla zbytečná.

Jsme v tyrolském Söldenu, respektive nad ním, a u nohou nám leží celé Ötztalské Alpy. Herman, lyžařský instruktor, se chystá dát ze sebe to nejlepší. To znamená projet s námi dva ledovce a tři třítisícové vrcholy. Slavnou "Velkou trojku".

Jde o Gaislachkogl, Innere Schwarze Schneid a Tiefenbachkogl. Tahle túra se dá při dostatku sněhu zvládnout za jeden den. Ujedete přitom na padesát kilometrů s převýšením deset tisíc metrů. A kolem toho ce nesměle se deroucí přes sněhovou pokrývku. Na každém z vrcholů zažijete jiný výhled na okolní svět, technicky i prostorově vzato. Tři hory, tři naprosto odlišné vyhlídky, tři dotyky neohraničitelného vzdušného prostoru.

360 stupňů

Začínáme na Rettenbachu, ve 2684 metrech. Slunce obětavě pálí do svahů a sníh se i tady pomalu mění v bláto. Dívám se ledovci do tváře. Doslova. Do jedné jeho části je totiž vytesaný slon. Slon, jenž symboliledovzuje přes dvě tisíciletí starý Hannibalův přechod Alp a jenž je velkým aktérem dnešní neuvěřitelné večerní show.


Ledové moře. Glailachkogl, třetí třítisícový vrchol lyžařského střediska v Söldenu, shlíží na masu ledovců a horských velikánů.

Funím a zastavuju se každých deset metrů, celou vahou zabořená do lyžařských hůlek. Výstup na vyhlídku Schwarze Schneid, v přezkáčích, je sakramentsky náročný. Dvacet propocených minut a pak rozhled čítající 360 stupňů. Prostě nádhera.

Sjezd po zadku dolů od obelisku k lyžím neplánuji, ale je to tak mnohem rychlejší. Doslova naskakuji do vázání a vyrážím v těsném závěsu za Hermanem na sjezdovku. Sněhové podmínky berou dech. Dole pode mnou jsou rozkvetlá údolí a plachtící orli vyhlížející kořist.

Kdo nelyžoval na ledovci, nepochopí.

MŮŽE SE HODIT

Jak se tam dostat

Sölden leží na jih od Innsbrucku u hranic s Itálií, 35 kilometrů od dálnice A12, která spojuje Innsbruck se Švýcarskem. Cesta z Prahy autem trvá přibližně 8 hodin.

Kolik to stojí

Sölden je drahý. Jednodenní skipas v podobě čipové karty v hlavní sezoně vyjde dospělého na 39 eur. V jarním a letním období je to však úměrně sjízdným terénům méně, do 1. května 37 eur, od 17. května do podzimu 30,50 eur. Za čipovou kartu se platí záloha 2 eura, ty dostanete při vrácení skipasu zpět.

Jarní tip

Vždy v dubnu se koná na plošině Rettenbachu, na ledovcovém stadionu ve 2684 metrech obrovská show, která přesahuje hranice představivosti. Letos to byl popáté přechod Hannibala přes Alpy, od loňského roku následuje nové představení. Více na www.karthago.tv.

Užitečné adresy
www.soelden.com
www.aqua-dome.at

Cestování časem a prostorem

Vyjíždíme lanovkou zpátky na Schwarze Schneid. Tunel pro lyžaře, který je proražen nitrem skály, nás během okamžiku přenese na druhou stranu pohoří. Je to jak cestování časem a prostorem. Tiefenbachkogl překročil hranici 3300 metrů. Nový vrchol, nový způsob, jak se dotknout nekonečna.

Vyhlídka představující zrádně vysunutou lávku nad rozevřenou propast budí u někoho zděšení. Navzdory svému strachu z výšek se deru až na samý okraj. Magická přitažlivost hlubin je silnější než pud sebezáchovy.

Následuje skvělý sjezd na sjezdovce číslo 38. Široká pláň, téměř prašan a minimum lidí umocňují sportovní zážitek.

Famózní očista duše i těla

Nejen lyžováním je sportovec živ. Sölden, respektive sousední obec Längenfeld, má od října loňského roku něco, kvůli čemu se vyplatí tuto výbornou lyžařskou oblast dvojnásob navštívit. Tím "něčím" jsou termální lázně Aqua Dome.

Je čtvrtek dopoledne a já mám právě celých pět hodin na koupání a odpočinek. Nedovedu si představit, čím je v lázních vyplním. Kupuji si v recepci české noviny a smiřuji se s představou nudy na lehátku. Jak bláhové.

Neuvěřitelné lázně, s teplými termálními sladkými i slanými bazény ve vyvýšených "trychtýřích", Noemovou archou, solnými krystaly, saunami všech imaginací i temnými komorami s jemnou hudbou a zurčením vody ani není možné popsat. Cákám se ve vodě, jarní vánek se otírá o mokrou kůži a nade mnou se o oblaka perou Ötztalské Alpy.

Takhle nějak si představuji ráj.

Ledové moře. Glailachkogl, třetí třítisícový vrchol lyžařského střediska v Söldenu, shlíží na masu ledovců a horských velikánů.

Tiefenbachkogl v 3.300 metrech nabízí fantastický výhled na druhý nejvyšší vrchol Rakouska Wildspitze z lávky nad propastí.

Slon vytesaný do ledovce je atrakcí nejen pro lyžaře. Jedenkrát do roka se zde koná velká divadelní, pyrotechnická a světelná show, která mapuje legendární přechod vojevůdce Hanibala přes Alpy.

Autoři: ,Nejčtenější

Češi si v Astaně oblékli „boratovské“ plavky, skončili ve vazbě

Zelené plavky proslavil filmový snímek Borat z roku 2006 s hercem Sachou...

Skupina Čechů se chtěla z žertu vyfotit v kazašské Astaně v kultovních zelených plavkách, kterými zemi proslavil...

Je to tady! E-kola naplno vtrhla na cyklostezky i do terénu

Moderní e-kolo Specialized Turbo Vado 4.0 pro jízdu po městě i pro výlety po...

Měl jsem pekelný sen. Sešla se naše parta na bikovou půldenní vyjížďku. „Doufám, že na vás nebudeme čekat,“ obrací se...Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

VIDEO: Letadlo zasáhl blesk těsně po vzlétnutí z letšitě

Blesk zasáhl letadlo těsně po vzlétnutí z letšitě v Amsterdamu

Děsivou událost, která se odehrála v neděli 12.listopadu, natočil letadlový nadšenec na letišti Schiphol v Amstrdamu....

Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...Další z rubriky

Laviny v Alpách letos zabily už přes 50 lidí, živlu přeje počasí

Lavina ve francouzských Alpách smetla snowboardisty

Jen za uplynulých deset dní zahynulo při lavinách v Alpách nejméně jedenáct lidí. Přírodní živel, kterému letos nadmíru...

Nové lanovky, zasněžování i restaurace. Skiareály lákají lyžaře v Česku

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Stovky milionů korun investovali majitelé a správci lyžařských areálů v Čechách a na Moravě po loňské úspěšné zimní...

Kde se dá koupat na sněhu a bobovat jako mistr. Tip do neobjevené Itálie

Každý rok iglú ve Speikbodenu roztají a každý rok tu postaví nové. Ráz...

Jen pár hodin cesty autem na jih leží region Jižní Tyrolsko, který láká na nádherné sjezdovky až do druhé poloviny...Najdete na iDNES.cz