Eiffelova věž měří včetně antény na vrcholu 324 metrů.

Eiffelova věž měří včetně antény na vrcholu 324 metrů. | foto: Lucie Formáčková, iDNES.cz

Kam Češi jezdí na jaře nejraději: do Paříže, k moři a do lázní

  • 72
Jaro je pro české turisty populární období. Kdo si nemusí nechávat dovolenou na léto kvůli prázdninám dětí, vyráží před sezonou za poznáním i relaxací. Výhod je několik. Nejen nižší cena, ale i větší výběr a hlavně méně turistů. Stálicí jarního cestování je výlet do Paříže.

Cestovní kanceláře sdružené v Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur se shodují, že největší zájem čeští turisté mají o čtyři typy cestování.

Tím prvním jsou autobusové poznávací zájezdy po Evropě. Nahrávají jim k tomu jednodenní svátky, které protáhnou víkend na tři nebo více dnů. Letos chtějí vyrazit za poznáním nejen o Velikonocích, ale i v květnu, kdy státní svátky 1. a 8. května připadají na úterý.

"Typickým produktem cestovních kanceláří jsou autobusové zájezdy za poznáním, nejvíce vyhledávané Čechy v cenové relaci do 7 000 Kč za zájezd," upřesňuje viceprezident asociace Tomio Okamura.

Pohled na Svatopetrské náměstí z baziliky sv. Petra, jejíž kopule před sebe vrhá stín.

Termální lázně v maďarském městečku Mosonmagyaróvár.

Největším hitem je dlouhodobě zájezd do Paříže, zpravidla spojený s návštěvou zámku a zahrad ve Versailles, nebo v případě rodin s dětmi celodenním pobytem v Disneylandu.

Tip na dovolenou

Najděte si dovolenou dle svých představ na dovolena.iDNES.cz.

Francie kraluje na žebříčku oblíbenosti poznávacích autobusových zájezdů díky okruhům po Normandii, Bretani, Provence a Francouzské riviéře.

Právě na jaře cestovky nabízejí nejvíce poznávacích zájezdů, například po stopách památek UNESCO, za světovými výstavami květin nebo za operou a koncerty

Teplo u moře i v lázních je na jaře akorát

Druhým typem oblíbené jarní dovolené je letecký zájezd k moři. "Ceny mimo sezonu jsou nižší až o třetinu, což využívá spousta českých turistů, především seniorů," uvádí Okamura. 

Starší lidé mívají raději mírnější počasí s teplotami kolem 20 - 25 stupňů, což není sice teplota vhodná pro koupání v moři, ale pro klidnou dovolenou bez přeplněných hotelů ideální.

Na jaře se nejvíce jezdí do středomoří, na Kypr, do Španělska, Itálie a Turecka.

Jarní počasí je podle cestovních kanceláří vhodné pro takzvané eurovíkendy, tedy prodloužený víkend v některém evropském hlavním městě. V jižní části Evropy bývá na městskou turistiku o prázdninách příliš horko, a kdo někdy bloumal rozpálenými ulicemi Říma nebo Madridu, raději příště volí pro obdivování památek jinou dobu.

"Češi jezdí na eurovíkendy nejčastěji do Paříže, Říma, Budapeště, Amsterdamu, Barcelony, Londýna a Benátek," vypočítává viceprezident asociace Tomio Okamura. Velice populární jsou víkendy ve Vídni, kam Češi jezdí většinou autem, autobusem nebo třeba i vlakem.

Nejvíce lidí vyráží na cesty o Velikonocích, podle odhadu cestovek až 60 tisíc českých turistů.

Tím posledním typem dovolené typickým pro jarní a také podzimní období jsou relaxační pobyty v termálních lázních a aquaparcích. Pro české turisty jsou jasnou jedničkou lázně na Slovensku a v Maďarsku.

Slovensko je už několikátou sezonu po Chorvatsku druhou nejoblíbenější dovolenkovou destinací českých turistů. Důvody jsou nasnadě. Nulová jazyková bariéra, snadná dostupnost autem i bez něj a také dostupnost finanční.

"Češi se na Slovensku vždy dorozumí a díky relativně příznivým cenám, které se u šestidenního pobytu v hotelu s polopenzí pohybují mezi pěti až sedmi tisíci korunami, jsou pobyty na Slovensku stále oblíbené," vypočítává Okamura.

Klienti českých cestovek si na slovenských lázních chválí hlavně termální akvaparky a ochotnou obsluhu slovenských hotelů a restaurací.