Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jarmarky, pomlázky i parní vlaky. Tipy na velikonoční akce z celého Česka

aktualizováno 
Hrady, muzea i skanzeny se letos předhánějí v nabídce velikonočních akcí. Na Švihově můžete zdobit sváteční perníčky, v Botanické zahradě v Praze-Troji uplést pomlázku, v Rožnově pod Radhoštěm si poslechnout cimbálovku. Na velikonoční oslavy se můžete vydat i parním vlakem, třeba na Křivoklát.
Kraslice - ilustrační foto

Kraslice - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Velikonoční tipy z Prahy

Velikonoční trh v Botanické zahradě v Troji
Pražská botanická zahrada v Troji láká na víkendový velikonoční trh. Budete si tam moci zakoupit med, svíčky, medovinu, drobnou keramiku, perníčky nebo třeba různé druhy čajů. Můžete si také vyzkoušet tradiční pletení pomlázek nebo výrobu dřevěných píšťalek.

Jarmark začíná v 10 hodin po oba dny, program potrvá do 17 hodin odpoledne. Sobotní program zpříjemní například vystoupení dětského souboru nebo kouzelník, v neděli se děti mohou těšit na loutkové divadlo.

Muzeum hraček
V bývalém purkrabství Pražského hradu je vystaveno mnoho unikátních starých evropských a amerických hraček. Otevřeno je denně od 9:30 do 17:30.

Parní vlaky

Knížecí Velikonoce na Křivoklátě
Z nádraží Praha-Braník vyjede v sobotu, v neděli i v pondělí v 9:15 hodin parní vlak s rychlíkovou lokomotivou Albatros, který vás zaveze na hrad Křivoklát, kde se pořádají Knížecí Velikonoce. Na velikonočním řemeslnickém jarmarku uvidíte při práci řezbáře, hrnčíře, košíkáře, perníkáře, kováře a další řemeslníky. Brána hradu se otevře v 10 hodin a jarmark potrvá do 17 hodin. Hudbou a slovem bude celou akci provázet skupina Krless.

Velikonoční jízda z Jindřichova Hradce
V sobotu 11. dubna se můžete vydat na speciální velikonoční jízdu parním vlakem z Jindřichova Hradce do Černovic a zpět. Vlak vyjíždí z Hradce v 9:55, návrat 15:03. Trať měří 46 kilometrů a je to zážitek v každém ročním období.

Pomlázky ve skanzenech a muzeích

Střední Čechy: pomlázka v Kouřimi
Muzeum lidových staveb v Kouřimi na Kolínsku připravilo na 11. a 12. dubna národopisný pořad, který připomene velikonoční lidové obyčeje a zvyky Nebude chybět takzvané chození s Jidášem ani tradiční pomlázka. Atmosféru nastupujícího jara přiblíží i slavnostně vyzdobené chalupy. Ve skanzenu v Kouřimi se nedávno točila pohádka Peklo s princeznou.

Vysočina: zvesela na Veselém Kopci
Sezona ve skanzenu Veselý Kopec začíná o Bílé sobotě. Na programu bude pletení pomlázek, různé typy zdobení vajíček, obřadní pečení (kynutého) těsta nebo perníků ve formách, staročeské hry. V sobotu vystoupí soubor Vysočan. Otevřeno je od 9 do 16 hodin.

Královéhradecký kraj: kraslice na Šrámkově statku
Velikonoční náladu můžete načerpat na Šrámkově statku v Pileticích u Hradce Králové na výstavě kraslic. V areálu uvidíte různé druhy malovaných vajíček, tradiční předměty, podmalby na skle a jiné zajímavosti. Ve všední dny je otevřeno od 13 do 18 hodin, ve dnech 11. až 13. dubna od 10 do 18 hodin.

Zlínský kraj: cimbálovka v Rožnově
Nejstarší a nejrozlehlejší muzeum lidové architektury ve střední Evropě v Rožnově pod Radhoštěm soustředilo na sto dvacet památkových objektů přenesených ze všech koutů Valašska. V sobotu 11. dubna je připraven jarmark kraslic, pomlázek či píšťalek v doprovodu cimbálovky. V neděli zde mohou návštěvníci ochutnat jarní polévku nebo barvit vajíčka v cibulové slupce.

Pardubický kraj: perníková chaloupka
Jak oslavovali svátky jara naši předkové? Podle jakých pranostik předpovídaly naše prabáby počasí? Na tyto a další otázky vám odpoví jarní výzdoba Perníkové chaloupky v Rábech u Pardubic. Můžete se těšit na ukázky mistrovsky zdobených kraslic, perníčků, pletených slepiček či kohoutků a čeká vás speciální překvapení. Muzeum je otevřeno denně od 9 do 17 hodin.

Hrady a zámky

Střední Čechy: velikonoce u Thurn-Taxisů v Loučni

V loučeňském u zámeckém parku se návštěvníci seznámí se zvláštnostmi, které provázely či provázejí uctívání jara v Německu a Itálii, tedy dvou zemích nejvíce spjatých s rodem Thurn-Taxisů, dlouholetých držitelů panství Loučeň. Program začíná v sobotu 11. 4. v 10 hodin.

Plzeňský kraj: zdobení perníčků na Švihově
Hradní krčma U Zdeničky u vodního hradu Švihov připravila v době velikonočních svátků program určený pro rodiče s dětmi. V sobotu můžete vyzkoušet zdobení velikonočních perníčků, v neděli zase pletení pomlázek. Po celý víkend bude možné vyzkoušet si zdobení velikonočních vajíček různými technikami. Akce potrvá celý prodloužený víkend od 11. do 13. dubna.

Olomoucký kraj: kraslice na Helfštýně
Zrekonstruovaný hrad blízko Lipníku nad Bečvou je známý jako centrum uměleckých kovářů. O Velikonocích v něm najdete také výstavu kraslic, která potrvá až do 26. dubna. O Velikonocích bude výjimečně otevřeno i v pondělí, a to již od devíti hodin.

Liberecký kraj: pašijové hry na vodním hradě
Na vodním hradě v České Lípě každoročně připravují představení o umučení Ježíše Krista, aby tak návštěvníkům připomněli podstatu Velikonoc. Pašijové hry začínají v 15 hodin, ale už od desáté hodiny ráno jsou pro zájemce připraveny doprovodné akce a velikonoční jarmark. Hrad Lipý, na jehož nádvoří se akce odehrává, byl založen už ve 13. století.

Jihomoravský kraj: vítání jara v Lednici
Návštěvníky Lednice čeká pětihodinový program, který nabídne jarní lidové tance a obyčeje či vystoupení šermířů. Zpestřením bude představení s utopením Moreny, zájemci se mohou naučit plést pomlázku. Začíná se v sobotu 11. 4. v 11 hodin.

Kalendář akcí

Kraslice - ilustrační fotoDesítky aktuálních tipů z celé České republiky najdete v našem kalendáři akcí ZDE.

Autoři: ,


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Další z rubriky

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cvikovku v kopcích rušili nadvakrát

Parní lokomotiva s manipulačním vlakem stoupá z Jablonného v Podještědí směrem...

V desátém díle Zaniklých tratí zamíříme na sever, do podhůří Lužických hor. Podíváme se na dráhu s mnoha romantickými...

VIDEO: To je sešup! Sjeli jsme z Dlouhých strání na koloběžce

Po komunikaci jezdí i autobusy, člověk se proto musí držet vpravo.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách už neskýtá jen úžasný výhled od horní nádrže. Užijí si tu i...

Najdete na iDNES.cz