Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jarmarky, pomlázky i parní vlaky. Tipy na velikonoční akce z celého Česka

aktualizováno 
Hrady, muzea i skanzeny se letos předhánějí v nabídce velikonočních akcí. Na Švihově můžete zdobit sváteční perníčky, v Botanické zahradě v Praze-Troji uplést pomlázku, v Rožnově pod Radhoštěm si poslechnout cimbálovku. Na velikonoční oslavy se můžete vydat i parním vlakem, třeba na Křivoklát.
Kraslice - ilustrační foto

Kraslice - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Velikonoční tipy z Prahy

Velikonoční trh v Botanické zahradě v Troji
Pražská botanická zahrada v Troji láká na víkendový velikonoční trh. Budete si tam moci zakoupit med, svíčky, medovinu, drobnou keramiku, perníčky nebo třeba různé druhy čajů. Můžete si také vyzkoušet tradiční pletení pomlázek nebo výrobu dřevěných píšťalek.

Jarmark začíná v 10 hodin po oba dny, program potrvá do 17 hodin odpoledne. Sobotní program zpříjemní například vystoupení dětského souboru nebo kouzelník, v neděli se děti mohou těšit na loutkové divadlo.

Muzeum hraček
V bývalém purkrabství Pražského hradu je vystaveno mnoho unikátních starých evropských a amerických hraček. Otevřeno je denně od 9:30 do 17:30.

Parní vlaky

Knížecí Velikonoce na Křivoklátě
Z nádraží Praha-Braník vyjede v sobotu, v neděli i v pondělí v 9:15 hodin parní vlak s rychlíkovou lokomotivou Albatros, který vás zaveze na hrad Křivoklát, kde se pořádají Knížecí Velikonoce. Na velikonočním řemeslnickém jarmarku uvidíte při práci řezbáře, hrnčíře, košíkáře, perníkáře, kováře a další řemeslníky. Brána hradu se otevře v 10 hodin a jarmark potrvá do 17 hodin. Hudbou a slovem bude celou akci provázet skupina Krless.

Velikonoční jízda z Jindřichova Hradce
V sobotu 11. dubna se můžete vydat na speciální velikonoční jízdu parním vlakem z Jindřichova Hradce do Černovic a zpět. Vlak vyjíždí z Hradce v 9:55, návrat 15:03. Trať měří 46 kilometrů a je to zážitek v každém ročním období.

Pomlázky ve skanzenech a muzeích

Střední Čechy: pomlázka v Kouřimi
Muzeum lidových staveb v Kouřimi na Kolínsku připravilo na 11. a 12. dubna národopisný pořad, který připomene velikonoční lidové obyčeje a zvyky Nebude chybět takzvané chození s Jidášem ani tradiční pomlázka. Atmosféru nastupujícího jara přiblíží i slavnostně vyzdobené chalupy. Ve skanzenu v Kouřimi se nedávno točila pohádka Peklo s princeznou.

Vysočina: zvesela na Veselém Kopci
Sezona ve skanzenu Veselý Kopec začíná o Bílé sobotě. Na programu bude pletení pomlázek, různé typy zdobení vajíček, obřadní pečení (kynutého) těsta nebo perníků ve formách, staročeské hry. V sobotu vystoupí soubor Vysočan. Otevřeno je od 9 do 16 hodin.

Královéhradecký kraj: kraslice na Šrámkově statku
Velikonoční náladu můžete načerpat na Šrámkově statku v Pileticích u Hradce Králové na výstavě kraslic. V areálu uvidíte různé druhy malovaných vajíček, tradiční předměty, podmalby na skle a jiné zajímavosti. Ve všední dny je otevřeno od 13 do 18 hodin, ve dnech 11. až 13. dubna od 10 do 18 hodin.

Zlínský kraj: cimbálovka v Rožnově
Nejstarší a nejrozlehlejší muzeum lidové architektury ve střední Evropě v Rožnově pod Radhoštěm soustředilo na sto dvacet památkových objektů přenesených ze všech koutů Valašska. V sobotu 11. dubna je připraven jarmark kraslic, pomlázek či píšťalek v doprovodu cimbálovky. V neděli zde mohou návštěvníci ochutnat jarní polévku nebo barvit vajíčka v cibulové slupce.

Pardubický kraj: perníková chaloupka
Jak oslavovali svátky jara naši předkové? Podle jakých pranostik předpovídaly naše prabáby počasí? Na tyto a další otázky vám odpoví jarní výzdoba Perníkové chaloupky v Rábech u Pardubic. Můžete se těšit na ukázky mistrovsky zdobených kraslic, perníčků, pletených slepiček či kohoutků a čeká vás speciální překvapení. Muzeum je otevřeno denně od 9 do 17 hodin.

Hrady a zámky

Střední Čechy: velikonoce u Thurn-Taxisů v Loučni

V loučeňském u zámeckém parku se návštěvníci seznámí se zvláštnostmi, které provázely či provázejí uctívání jara v Německu a Itálii, tedy dvou zemích nejvíce spjatých s rodem Thurn-Taxisů, dlouholetých držitelů panství Loučeň. Program začíná v sobotu 11. 4. v 10 hodin.

Plzeňský kraj: zdobení perníčků na Švihově
Hradní krčma U Zdeničky u vodního hradu Švihov připravila v době velikonočních svátků program určený pro rodiče s dětmi. V sobotu můžete vyzkoušet zdobení velikonočních perníčků, v neděli zase pletení pomlázek. Po celý víkend bude možné vyzkoušet si zdobení velikonočních vajíček různými technikami. Akce potrvá celý prodloužený víkend od 11. do 13. dubna.

Olomoucký kraj: kraslice na Helfštýně
Zrekonstruovaný hrad blízko Lipníku nad Bečvou je známý jako centrum uměleckých kovářů. O Velikonocích v něm najdete také výstavu kraslic, která potrvá až do 26. dubna. O Velikonocích bude výjimečně otevřeno i v pondělí, a to již od devíti hodin.

Liberecký kraj: pašijové hry na vodním hradě
Na vodním hradě v České Lípě každoročně připravují představení o umučení Ježíše Krista, aby tak návštěvníkům připomněli podstatu Velikonoc. Pašijové hry začínají v 15 hodin, ale už od desáté hodiny ráno jsou pro zájemce připraveny doprovodné akce a velikonoční jarmark. Hrad Lipý, na jehož nádvoří se akce odehrává, byl založen už ve 13. století.

Jihomoravský kraj: vítání jara v Lednici
Návštěvníky Lednice čeká pětihodinový program, který nabídne jarní lidové tance a obyčeje či vystoupení šermířů. Zpestřením bude představení s utopením Moreny, zájemci se mohou naučit plést pomlázku. Začíná se v sobotu 11. 4. v 11 hodin.

Kalendář akcí

Kraslice - ilustrační fotoDesítky aktuálních tipů z celé České republiky najdete v našem kalendáři akcí ZDE.

Autoři: ,Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Železnice pod Čertovou stěnou

Elektrický vůz M 201.003 z vagonky Ringhoffer. Na Lipence sloužil ještě na...

Hladina Lipenské přehrady zatopila hned několik železničních tratí. Jedna z nich procházela místy, kde později vznikla...

Pohádky stranou, tady prskala láva. Výlet na unikátní sopky u Jičína

Lomy rozřezaný sopečný vrch Veliš

Spojovat město pohádek a bránu do Českého ráje se sopkami napadne asi málokoho. Přitom v blízkém okolí Jičína skutečně...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Najdete na iDNES.cz