VIDEO: V zemi, kde pytlačit znamená přežít. Úchvatná příroda JAR

  • 3
Jihoafrická Republika je země mnoha tváří. Je známá velkou kriminalitou a chudobou, na druhou stranu diktuje ekonomické tempo celé Africe a pyšnit se může také jedním z největších kaňonů na světě a obří přírodní rezervací, které se stávají posledním útočištěm kriticky ohrožených živočichů.

Po desetihodinovém letu z Amsterodamu do Johannesburgu a dalších šesti hodinách v náklaďáku se člověk dostane na místa, která nikde jinde na světě v takovém měřítku neuvidí.

Je to například Blyde River Canyon. Není to sice největší ani nejhlubší kaňon na světě, ale jako jediný je v celém rozsahu porostlý ze všech stran stovkami druhů rostlin.

“Je to jedna z nejkrásnějších scenérií, které jsem kdy viděl,” říká Rosťa Kopecký, autor krátkého filmu, který natočil během své cesty po JAR. „Kaňon sám o sobě dosahuje nadmořské výšky téměř 2 000 metrů a nejedná se tedy o žádný zanedbatelný kus odloupnuté skály někde na venkově.“

Video obsahuje záběry z celkem pětidenního putování po Jihoafrické republice.

O autorovi

Když zrovna necestuje, věnuje se své druhé vášni - letectví. Více informací na těchto stránkách.

“Účelem naší cesty bylo hlavně pozorování zvířat. Záběry jsou pořízené “kapesním” dronem Mavic, výrazně nám také pomohlo dobré počasí,“ pochvaluje si Kopecký.

A zároveň upozorňuje na přístup úřadů k natáčení dronem. „Kvůli pytláctví je problematické získat povolení k legálnímu létání a natáčení.” Gangy, které loví zvěř za účelem prodeje slonoviny a rohů nosorožců, totiž využívají drony k vyhledávání zvěře i přímo v chráněných lokalitách.“ I přesto by se sem Rosťa Kopecký rád vrátil a pořídil další záběry.

Které zvíře se vám při natáčení nejvíc líbilo?
Sen každého, kdo jede do JAR pozorovat zvěř, je určitě „velká pětka“ (lev, levhart, buvol, nosorožec a slon). Slyšel jsem o tom, že tam lidé jezdí opakovaně i několikrát, než spatří všechna zvířata z této pětky. Nám se to neuvěřitelně podařilo během jednoho odpoledne.

Blyde River Canyon je třetí největší kaňon na světě.

Měli jste nějakou zkušenost s pašeráky?
Nelegální lov je zdrojem příjmu těch nejchudších obyvatel, kteří jsou často najímání za pár dolarů pytláky z cizích zemí. Za pytláctví a obchod se slonovinou nebo s rohy jsou zde vysoké tresty. Jako návštěvník o všem slyšíte a místní se skrz vás snaží o jakousi osvětu, ale žádné kontakty zde v normálních případech nehrozí.

Je cestování a natáčení v Jihoafrické republice nebezpečné?
Cestování po JAR je tak bezpečné, jak se každý návštěvník této země chová. Pokud člověk dodržuje základní bezpečnostní pravidla, tak mu nic nehrozí a může v klidu cestovat. Pokud se ale někdo rozhodne navštěvovat místa jako slumy a chudinské čtvrti bez doprovodu, tak musí počítat s tím, že se zde kriminalita vyskytuje.

A co národní parky? Je nutné dodržovat nějaká pravidla při kontaktu se zvířaty?
Asi je nutné říct, že v některých přírodních parcích je ubytování umístěno přímo uvnitř rezervace a bez jakéhokoliv oddělovacího plotu. Tady je potřeba dodržovat základní pravidla chování mezi zvířaty. Třeba když se v noci přesouváte do stanu a někde ve křoví uvidíte svítit dvě tečky, je opravdu důležité zachovat klid a pomalu ustoupit z cesty. Pokud zpanikaříte a začnete utíkat, jste automaticky brán jako kořist a dost pravděpodobně tak dopadnete. Na druhou stranu na vás ráno po probuzení může čekat za oknem bungalovu krásné překvapení v podobě napájejícího se slona ve vašem bazénu.