Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Janské Lázně nabízejí klidnou dovolenou

  21:08aktualizováno  21:08
Letošní vánoční prázdniny se chystá strávit na horách snad každý. Hotely a penziony hlásí vyprodáno již od podzimu. Po klidnějších svátečních dnech skutečně začínají výletníci přijíždět. Co je čeká v Krkonoších, zatím jediných českých horách s jakousi sněhovou přikrývkou? Středu jsme strávili v Janských Lázních, zimním středisku ve východní části hor. Služby ve zdejším Ski-Areálu se rok od roku zlepšují a ceny zůstávají přijatelné. Pro celé Janské Lázně platí jednotný skipass, vícedenní jízdenky jsou platné i v Malé Úpě. Skipass pro celé Krkonoše nebo alespoň několik sousedících středisek je zatím utopie, ale i současný stav znamená pokrok.

V provozu je všech dvanáct vleků i lanovka na Černou horu. Sjezdovka na úbočí Černé hory v průseku staré lanovky patří k nejdelším v Krkonoších. Značena je jako červená - střední obtížnosti a pro náročnější lyžaře to je jediná vhodná trať ve středisku. Nejpohodlnější svezení k vrcholu je 2,5 km dlouhou kabinovou lanovkou. Musíte si ovšem vystát frontu na lístky a posléze na lanovku, celkem 40 minut patří k lepším časům. Do dvou třetin hory vede nejdelší český vlek (1600 m), Protěž, pokud zvolíte lyžování v horní části sjezdovky, můžete se vozit na Andělu (1400 m). V současné době si nevyberete, sněhu je málo nahoře i dole. Povrch úzkého koryta je zledovatělý, na povrch vystupují kameny, které pracovníci ski areálu každý večer sbírají.

Náladu na vrcholu zlepšilo slunečné počasí. Na louce pod Sokolskou boudou je sněhu dost, zalyžují si zde především nejmenší a začátečníci. Opalování na terase je asi dnes pro skalní sjezdaře a snowboardisty nejlepší zábava, posedět se dá také v okolních horských boudách. Dobře zvolili ti, kteří přibalili běžky. Na okruzích na Černé hoře je sněhu dost, terén poměrně nenáročný, na obloze ani mrak.
Samotné městečko mnoho dalšího sportovního vyžití v zimě nenabízí. Na bruslení musíte do Trutnova, na squash a další atrakce do Pece po Sněžkou. Zbývají tedy lázně, kino, hospody, cukrárny, bary a mezi místními oblíbená diskotéka Lesanka s kvalitními Dj´s. V pohostinství opět překvapí příznivé ceny, dnes už většinou bývá samozřejmostí i příjemná obsluha se zájmem o hosta.

Jedete-li s malými dětmi, případně partou zaměřenou nejen na sjezdařský sport, Janské Lázně jsou na vánoční prázdniny dobrá volba. Na velké sjezdování to zatím v našich horách nevypadá nikde, ale i kdyby o víkendu připadlo, nečekejte zázraky.

Více o Janských Lázních

 

Janské Lázně - Černá hora

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cukrovarská dráha rezignovala až před autobusy

Motorový vůz M131.1133 na vlaku 90705 opouští stanici Smidary, 29. 5. 1976,...

V jedenáctém díle Zaniklých tratí zamíříme do východních Čech. Ukážeme vám krátkou lokálku, která se 95 let proplétala...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Najdete na iDNES.cz