Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jaký bude Český olympijský dům?

  14:25aktualizováno  14:25
V útočišti jachtařů s názvem Hellenic Offshore Racing Club v řeckém Pireu teď možná sedí u baru nad sklenkou metaxy dva vousatí mořští vlci a svorně nadávají na severovýchodní vítr. Za jeden a půl roku se v útulné budově, z níž je krásný výhled na nedaleký přístav a Saronský záliv, rozhlaholí čeština a z pípy poteče plzeňské pivo.
Český olympijský dům II.

Český olympijský dům II. - Budoucí Český olympijský dům v Aténách | foto: ČOV

Luxusní klub se během olympijských her v Aténách v roce 2004 promění v Český olympijský dům, který se stane centrem české mise.

Tradice Českého olympijského domu v dějišti Her vznikla v roce 1992 v Albertville a v Barceloně. Začátky byly skromné, Češi měli k dispozici část stanu, který sdíleli se zástupci dalších států. Nyní při nadcházejícím gigantickém sportovním svátku se ale budou těšit z jiného komfortu.

Představitelé Českého olympijského výboru (ČOV) v Aténách vybírali z mnoha možností. Mysleli především na reprezentativnost, kapacitu, dopravní spojení i prostředí. Zavrhli lokality ve středu města, které v srpnu změní v rozžhavenou pec, a dali přednost příjemnému přímořskému klimatu.

O pohlednou, prostornou a praktickou neoklasicistickou stavbu jachetního klubu se ucházeli i Rakušané a Belgičané, ale Češi byli rychlejší. "Přesvědčili jsme majitele, že kdo dřív přijde, ten dřív mele, platí i v Řecku," usmíval se Karel Bauer, místopředseda ČOV pro ekonomiku.

Fotografie budoucího Českého olympijskéího domu si prohlédněte ZDE.

"Klíčová je dobrá dostupnost domu, nachází se blízko důležitého dopravního uzlu," vysvětloval spokojeně předseda ČOV Milan Jirásek. Vždyť už tak těžko průjezdné Atény se v době olympiády změní v dopravní bojiště a takřka neprůchodnou zónu.

Ve třech patrech budoucího Českého olympijského domu je všechno potřebné. Kanceláře, restauraurace, VIP salonek, terasy s výhledem na moře, bezbariérové přístupy, místnosti pro práci médií, bar... "...po závodě vyschne v krku," těšila se uličnicky Kateřina Kůrková, světová šampionka ve střelbě. "Dům mě okouzlil, je opravdu nádherný," hodnotila česká naděje, která touží v Aténách udělat svou první olympijskou zkušenost.

I trojnásobný olympijský vítěz Jan Železný má s podobnými prostorami své zkušenosti a do bílé budovy ve čtvrti Makrolímano v Pireu by se ještě rád podíval jako aktivní účastník OH. "Doufám, že se mi závod povede a v domě to pak oslavím," hlásil po telefonu z Jihoafrické republiky, kde se druhý měsíc připravuje na další sezonu.

Nejlepší vzpomínky má fenomenální oštěpař, jenž získal olympijské stříbro už před patnácti lety v Soulu, paradoxně na Český olympijský dům v Naganu. "S hokejisty nebo Katkou Neumannovou jsem si tam tehdy užil, někdy až moc..." vzpomínal Železný na chvíle strávené v dějišti ZOH 1998. "Olympijský dům je dobrá věc, narazíte tam na lidi, které jinak potkáte jen těžko," poznamenal.

Pokud se však Češi chtějí blýsknout před světem a důstojně uspojit všechny nároky a touhy, musí také pořádně zaplatit. "Záleží, jak velký objem služeb odebereme, ale pokud započíme dopravu, obsluhu, program, který připravujeme, zaplatíme pět a půl až šest milionů korun," řekl Bauer.

Český olympijský dům bude v období aténských her otevřen dvaadvacet dnů.   

Autoři:Nejčtenější

Češi si v Astaně oblékli „boratovské“ plavky, skončili ve vazbě

Zelené plavky proslavil filmový snímek Borat z roku 2006 s hercem Sachou...

Skupina Čechů se chtěla z žertu vyfotit v kazašské Astaně v kultovních zelených plavkách, kterými zemi proslavil...

Je to tady! E-kola naplno vtrhla na cyklostezky i do terénu

Moderní e-kolo Specialized Turbo Vado 4.0 pro jízdu po městě i pro výlety po...

Měl jsem pekelný sen. Sešla se naše parta na bikovou půldenní vyjížďku. „Doufám, že na vás nebudeme čekat,“ obrací se...Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

VIDEO: Letadlo zasáhl blesk těsně po vzlétnutí z letšitě

Blesk zasáhl letadlo těsně po vzlétnutí z letšitě v Amsterdamu

Děsivou událost, která se odehrála v neděli 12.listopadu, natočil letadlový nadšenec na letišti Schiphol v Amstrdamu....

Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...

Další z rubriky

Airbnb ignoruje nařízení Paříže, pronájmy ve městě omezí jen částečně

Večer s výhledem na Eiffelovu věž. I proto je Paříž vnímána jako jedno z...

Americký internetový zprostředkovatel turistických pronájmů Airbnb omezí majitelům domů v centru Paříže možnost...

VIDEO: Bohyně úsvitu ozářila nebe nad Aljaškou do zelena

Oslnivá záře osvítila nebe nad Aljaškou do zelena

Ranní nebe nad městem Anchorage na Aljašce se tento týden zabarvilo do zelena. Nádhernou polární záři mohli sledovat...

VIDEO: Čáry a kouzla přírody i vesmíru. Slovensko, jaké neznáte

Martinské hole

Amatérský fotograf Majo Chudý nacestoval po Slovensku deset tisíc kilometrů, našlapal 16 kilometrů výškového převýšení...Najdete na iDNES.cz