Kde v minus 50 °C staví domy Brňan. Jakutsk, nejchladnější město světa

Když je minus pětačtyřicet, přestanou chodit do školy děti z první a druhé třídy. Pod 48 stupňů už nechodí ani deváťáci a pod minus 50 se školy zavírají. "Ale stejně uvidíte malé kluky, jak hrají na ulici fotbal," směje se Ajtalia Ivanovna Matachova, která v Jakutsku, nejchladnějším velkoměstě planety, žije už třicet let.
Odpolední posezení

Odpolední posezení | foto: Petr Horkýpro iDNES.cz

Jakutsk, dálnovýchodní metropole republiky Sacha na východní Sibiři, je místo, kde se život nikdy nezastaví. Při "padesátkových" mrazech se sice zavírají školy a přestávají pracovat stavebníci, ale všechno ostatní jede dál.

Teplá voda pro celé město

Celá republika, která je velká jako Francie a Německo dohromady, má milion obyvatel a skoro 300 tisíc jich žije tady. Toto číslo se každoročně zvyšuje. Jako všude na světě, i tady mladí opouštějí tradiční styl života a sestěhovávají se do měst. Náporu přistěhovalců se Jakutsk musí nějak postavit. Na každém kroku tady člověk vidí, jak staré, dřevěné domy i sruby, jaké známe z pohádky Mrazík, ustupují moderní výstavbě bytových domů.

Celý Jakutsk je ukázkou místa, kde se potkává staré a nové, moderní a historické.

Běžná výbava, nad kterou se v Česku ani nepozastavíme, je tady projevem technologické dovednosti. "Tekoucí voda se na kratší vzdálenosti rozvádí tak, že se vede teplá a studená v rourách nad zemí vedle sebe. A tak se roury navzájem ohřívají a nezamrzají," vysvětluje Ajtalija Ivanovna.

Rozvody na větší vzdálenosti pak zajišťuje sputnik: oběhový systém horké vody, která pak ohřívá vše, co je vedeno ve stejném kolektoru. "Pak občas nastává opačný problém, že máte ve vodovodu doma horkou vodu, ale se studenou nepochodíte. Má klidně přes 40 stupňů."

Lednička na balkoně

"Používáte ledničku?" ptám se a odkládám další vrstvu oblečení. V přetopeném bytě je osmadvacet stupňů. Zatímco v tropech je ukázkou komfortu a pohodlí místnost, kterou klimatizace vymrazí až do mlhy, tady se každý rád pochlubí tím, že má doma hic. Ajtalija mě přesto vede do kuchyně, kde ledničku má.

V mrazáku je minus 17 °C, což znamená, že je tam momentálně o pět stupňů tepleji než venku. Zrak mi padne na zasklenou lodžii a hrnu se tam. Ajtalia mě posunkem zastaví, abych zbytečně nevětral. Tam je stejný mráz jako venku a připadá mi, že je otázkou prestiže raději zapojit chladničku. Na podlaze lodžie nevidím žádné stopy po skladování.

Tak toto je prodej masa na ulici, lednice není třeba.

Tady staví Brňák!

Jak se dá do zmrzlé půdy postavit základ pro panelový dům? Lámu si nad tím hlavu a obhlížím pozemní prostory celého panelákového bloku. Pravdou je, že přes léto tady bývá i plus pětatřicet, ale podle všech materiálů je jen pár metrů pod povrchem věčně zmrzlá půda neboli permafrost.

"Hlavní je nekopat do země. Když se staví, je potřeba nekopat. Tím se změní tepelná skladba podloží, posune se hranice permafrostu a stavba se začne hýbat. A to je samozřejmě špatně. Technologie se musí striktně dodržovat," vysvětluje mi o pár hodin později stavitel z Moravy, rodilý Brňák Rudolf Tomaševič. "Jsem tu už dvacet let. Když jsem sem poprvé přijel, ty nádherné dřevěné domy mě uhranuly a okamžitě jsem věděl, že tady chci žít."

Pan Tomaševič mě naložil do auta a ukazuje mi úplně jiný pohled na zajímavé město. "Všechno je třeba stavět na mikropiloty. Podívejte se sem." Ukazuje na odkrytý základ celého bloku bytových domů. Osmipodlažní stavba jakoby levitovala ve vzduchu. Piloty 30 na 30 cm ji oddělují od země. Vidím jen, jak se ze země zvedá široká roura "sputniku" a zavádí do budovy životodárné sítě.

Každý cestuje po svém.

Dřevěné domy ustupují moderní výstavbě bytových domů.

Zastavujeme před krásně zrekonstruovanou budovou národní knihovny. "Tady jsme měli za úkol zachránit historický dům, který však byl postavený přímo na zemi. Podloží se hýbalo a hrozilo nebezpečí, že se všechno zřítí. A tak jsme museli celou stavbu podkopat a postupně ji vynést opět na mikropiloty."

Prohlížím si ostatní vysoké domy a dozvídám se, že hloubka, do které se musí dům kotvit, je obvykle deset, jedenáct metrů. Ale ani šestnáctimetrové vrty nejsou výjimkou.

"Podívejte se tady, připadá vám ten dům něčím zvláštní?" Dívám se na zdobenou stavbu z dob, kdy si car ukládal vybrané daně. Nic pozoruhodného kromě historické hodnoty mě nenapadá. "Dům původně stál tam, kde je dnes křižovatka. Aby se památka zachránila, rozřezali jsme ji na dvacet kusů a přemístili o padesát metrů vedle. Nejmenší kus vážil 11 tun a největší měl 25. Teď už je jen potřeba, aby uživatelé striktně dodržovali režim větrání a vlhkosti. Vlhkost tady dokáže velké věci."

Dvě tváře modernosti

Poslední slova pana Tomaševiče mi běží hlavou, když usínám v pronajatém pokoji a dívám se, jak plastová eurookna, která svou dokonalou izolací znemožňují přirozenou ventilaci ve spárách, mají ve svém uchycení trhliny. Asi se budou postupem let zvětšovat...

Expedice na "pól chladu"

Čeští polárníci Václav Sůra a Petr Horký jsou na cestě na "pól chladu", nejchladnější obydlené místo zeměkoule, do vesnice Ojmjakon. Z cesty posílají reportáže pro iDnes.cz. Mimochodem, pokud máte pocit, že jaro v Česku nastupuje pomalu, představte si, že na Sibiři je minus čtyřicet.

Polárníci Václav Sůra (vpravo) a Petr Horký

Celý Jakutsk je ukázkou místa, kde se potkává staré a nové, moderní a historické. Vedle nádherných dřevěných srubů, které pamatují cara, se vztyčují bytové areály.

Jen v centru města je postaven "Stary Gorod", staré město s rekonstruovanými dřevěnicemi a s novostavbami podobného vzhledu. Lidé na ulicích jsou slušní a kultivovaní, zapomeňte na nějaké klišé o věcně opilých Rusech. Jakuti takoví nejsou.
Přitom ale jejich hrdost a pýcha na vlastní zem a její bohatství je taková, že i místní popová hvězda Juliana používá motivy z lidových skladeb a hraje na "chomus", tradiční hudební nástroj. Místní omladina její písničky poslouchá na ipodech a má je i jako zvonění svých chytrých mobilů.

Tato láska k vlastní tradici zatím funguje jako přirozená hráz rozpínavosti developerů. Přemýšlím o podobné brzdě u nás a říkám si, jestli by třeba Čechomor neměl něco natočit s Karlem Gottem a Lucií Bílou.

Jakutsk

Jakutsk

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.3 19:21

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Světové legendy lenošení. Seznamte se s nejkrásnějšími termály světa

16. března 2024

Po celém světě bychom napočítali přes šest tisícovek termálních pramenů, ale koupat se dá jen v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kapverdy jsou perla uprostřed Atlantiku. Bílé pláže, ferraty i život pod sopkami

11. března 2024

Premium Sopečné peklo, zelený ráj a tisíce lidí v dírách v zemi. Kapverdské ostrovy nabízejí rozmanité...

Až tři metry sněhu. Rakouská střediska, kde si prodloužíte lyžařskou sezonu

14. března 2024

Letošní zimní sezona v Alpách pokračuje. A to bez ohledu na teploty, které v posledním měsíci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemství přehrad: Slapy jsou ikonou našich vodních děl

17. března 2024

Seriál Tajemství přehrad nás dnes zavede k jednomu z nejznámějších vodních děl u nás, na Slapy. Třetí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

OBRAZEM: Kde se natáčí Survivor. Ostrov Hispaniola je rájem i peklem

19. března 2024

Nejnovější série reality show Survivor Česko & Slovensko se natáčí v Dominikánské republice na...

Amsterdam v boji proti zlým turistům přitvrzuje a nasadil kvíz

18. března 2024  17:22

Amsterdam v průběhu let vyzkoušel různé způsoby, jak potlačit nepříjemný cestovní ruch, od...

Pozoruhodné botanické zahrady světa zrcadlí džungle, pouště i velehory

18. března 2024

Byť jde primárně o respektované badatelské instituce, návštěva jejich areálů suchopárná rozhodně...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.3 19:21

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...