Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaké to je na trzích v Camden Town

  13:57aktualizováno  13:57
Camden Town patří díky svým trhům k nejatraktivnějším a nejrušnějším čtvrtím Londýna. I když jsou zdejší trhy otevřené také přes týden, ten pravý mumraj nastává o sobotách a nedělích - trávení volného času v Camdenu patří k oblíbeným víkendovým činnostem mnoha Londýňanů. Nabízím Vám po místních trzích malou procházku - třeba pro případ, abyste věděli, co můžete očekávat, až se v Camdenu sami při návštěvě Londýna zastavíte (což nelze než doporučit!).

Trhy se rozprostírají mezi stanicemi metra Camden Town a Chalk Farm. Obvyklým startovacím bodem odpolední camdenské anabáze je právě stanice Camden Town (mimochodem, tato stanice je o nedělích díky přijíždějícím davům pouze stanicí výstupní). Když se po výstupu z metra ocitnete na rušné ulici Camden High Street, hned jakoby na vás dýchla charakteristická bohémská atmosféra Camdenu.

V těsné blízkosti stanice metra se nachází krytý trh Electric Ballroom - v těchto prostorách funguje pod stejným jménem o víkendových nocích klub, který se zaměřuje nejenom na progresivní, ale i na poněkud starší taneční hudbu. Trh je zde pouze v neděli - prodává se hlavně retro móda, secondhandové oblečení, staré desky a kazety. O kousek dál, v jedné z bočních ulic, je potravinový Inverness Street Market. Naproti němu, na druhé straně Camden High Street, jsou stánky původního trhu Camden Market. Stánků je určitě stovka a prodává se zde hlavně oblečení. Tento trh je oblíbený u mladých lidí, toužících po módních kouscích - zde totiž mohou najít levné alternativy k dražším značkovým oblečkům.

Ulice Camden High Street je však také zajímavá svými obchody - pozornost upoutají fasády vyvedené v křiklavých barvách a obohacené o tak netradiční prvky (ze stavebního hlediska) jako je například obří bota či model letadla. Po této ulici lze dojít až k mostu přes Regent's Canal, za kterým se nachází tzv. Camden Lock Market. Tady už lze najít všechno možné - umělecké a řemeslné předměty, starožitnosti, knížky, oblečení, desky, atd.

Jenom o kousek dál směrem ke stanici Chalk Farm, začíná tzv. Stables Market. Největší trh v Camdenu. Slovo ''stables'' znamená ''stáje'' - v charakteristických budovách i v prostranstvích mezi nimi se podle mě odehrává to nejlepší z camdenského trhování. Pokud jde o oblečení, svoje si tu vyberou vyznavači všech možných stylů. S jistou nadsázkou se dá říct, že zde můžete najít to, co se ještě nestačilo stát všeobecně rozšířeným…

Starožitnosti, dekorativní předměty, obrázky, ozdoby, svíčky, vonné tyčinky, knížky, plakáty, deskové hry, o nichž jste netušili, že existují, bubny, všelijaké drobné módní doplňky, a já nevím co ještě…to vše se tu dá koupit. Některé obchůdky jsou skutečně unikátní. Tak například Cyberdog - jste-li ''clubbeři'', můžete si zde připadat jako v ráji. Nepřeberné množství převážně kyberneticky pojatých oblečků, ve kterých určitě nezůstanete nepovšimnuti - a to nejen pro ''vzrostlé'' vyznavače takovéhoto stylu oblékání, ale i pro jejich případné malé ratolesti.

Váháví zákazníci se mohou nechat přesvědčovat všudypřítomnými prodavači, kteří jsou samozřejmě zároveň živými modely toho, jak lze v takovém oblečení vypadat. Vše doprovází progresivní taneční hudba - ta přichází z přední části obchodu, která je vlastně takovým malým barem či improvizovaným mini klubem. Raritkou je DJ pouštějící muziku a zároveň prodávající cédečka. Chcete-li si vybrané cédéčko poslechnout, musíte se postavit pod sluchátky vybavenou kuklu, která vypadá jako hlava nějakého mimozemšťana - ta se vám spustí na hlavu a vy můžete nerušeně poslouchat.

Podstatnou část trhu Stable Market tvoří obchůdky s dřevěným nábytkem a všelijakými interiérovými doplňky. Ceny nebývají nízké, ale zato shání-li někdo určitý stylově vyhraněný či unikátní kousek, má zde šanci, že si něco vybere.

Jelikož nakupujícím, okukujícím či jen tak se potulujícím návštěvníkům trhu určitě vždy vyhládne, uživí se i stánky s jídlem. Převažuje asijská kuchyně. Častou a oblíbenou taktikou zdejších návštěvníků je věnovat se jídlu k večeru, když se schyluje k uzavření celého trhu. To všichni prodavači ve snaze doprodat vše, co je navařeno, totiž snižují ceny.

V Londýně je řada venkovních trhů a všechny určitě stojí za návštěvu (Portobello Road Market, Spitalfields Market, Greenwich a další). Trhy v Camdenu jsou však určitě nejrozsáhlejší, nejenom počtem návštěvníků, ale i širokou škálou všeho nabízeného zboží. Víkend co víkend Camden přitahuje davy lidí a strávit zde například nedělní odpoledne bývá příjemné, i když zrovna nepovažujete za nutné něco si koupit. Bohatá směsice různých typů lidí a všeho nabízeného zboží opravdu stojí za to.

Obchody na Camden Hig Street.

Hlavní vstupní brána trhu Stables market.

Pohled na část trhu Stables market.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Genocida z blbosti. V roce 2025 budou nosorožci v Africe minulostí

V roce 2017 zabili pytláci v Jižní Africe 1 028 nosorožců. Vyfoceno v rezervaci...

Lidé v Asii stále věří, že prášek z rohů nosorožců má léčivé účinky. Údajně pomáhá od rakoviny i kocoviny. Ve...

Najdete na iDNES.cz