Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaké státy budou řídit svět za dvacet let? Amerika, Asie, Rusko

  15:30aktualizováno  15:30
Za dvacet let bude svět stejný, a přece jiný. Spojené státy budou stále v čele pelotonu nejsilnějších světových hráčů. Impéria se vždy jednou zhroutí - ale Ameriku něco takového v příštích dvaceti letech rozhodně nečeká. Myslí si to ti, kteří by měli věci rozumět: podle shodného mínění všech třinácti dotázaných odborníků na mezinárodní vztahy budou USA i kolem roku 2020 jasnou světovou jedničkou. Pouze jedenkrát se v žebříčcích ocitly až na druhém místě. Umístil je tam známý francouzský politolog Jacques Rupnik.

Spojené státy budou stále dominovat politicky, ekonomicky, vojensky - ale už zřejmě nebudou takovou supervelmocí, sólovým tanečníkem, jakým jsou dnes. Za nimi se, jak vyplývá z žebříčků sestavených politology, budou tlačit skoro tytéž státy jako dnes - avšak jejich tlak bude větší. Také pořadí bude jiné. Pokud by se měly odhady vyplnit, bude svět složen ze stejných hráčů, jen siločáry mezi nimi budou jiné.

Za dvacet let narostou svaly Asii. Čína, Japonsko i Indie se v žebříčku nevýznamnějších zemí posunou kupředu. A nejen to. Za nimi, už mimo první desítku, budou podle odborníků přešlapovat další asijské země dychtivé prorazit mezi elitu, především Indonésie, Thajsko a možná i sloučená Korea. Takové nakupení asijských zemí může znamenat potíže pro Spojené státy, neboť přinese postupné oslabení jejich vlivu.

Mocenské změny předvídá už dlouho řada stratégů a analytiků. Odpovědi na dotazníky MF DNES je celkem potvrzují. Čína získala ze 130 možných bodů 104 a ocitla se v mocenském tandemu s USA. Připomíná to úvahy washingtonského politologa Eliota Cohena v prosincovém čísle časopisu Foreign Affairs, jenž radí Bushově vládě, aby zbavila americké vojenské síly ducha studené války a připravila je na příští konflikt s Čínou. Konflikt nemusí být přímý - rovněž to plyne z odpovědí v anketě.

Čína má podle ní být druhou mocností světa, sousední Japonsko třetí a rovněž sousední Indie sedmou. To všechno jsou pro Čínu, zemi hladovějící po vlivu a považující samu sebe za regionální supervelmoc, rivalové, kteří se budou cítit ohroženi. Budou proto hledat přirozené spojenectví a ochranu u Spojených států.

Pokud jde o Rusko, další zemi v sousedství, znovu je zřejmé, že nikdo neví, zda bude na vzestupu, nebo na ústupu. Rusko v hlasování oscilovalo od předních po poslední místa žebříčku. Ale nakonec si v úvahách expertů uchovalo páté místo, což lze považovat za signál víry v to, že obnoví své síly a stane se významným hráčem snažícím se znovu obhájit své velmocenské postavení.

A co Evropa? Z hlasování plyne, že možné je všechno. Mnozí politologové byli dokonce na pochybách, zda počítat jakousi Evropskou federaci, či jen jednotlivé státy. To celkovému hodnocení kontinentu uškodilo a zřejmě jeho vliv bude větší, než ukazuje předpokládané umístění.

Významné jsou však jiné věci: v hlasování se objevují jména jako Austrálie, Kanada, Mexiko, Saúdská Arábie či Írán. Je to předzvěst toho, že větší roli budou hrát státy na periferii, pokud mají schopnost stát se vůdčí silou svého regionu či pokud mají ideologické poselství, lidi nebo suroviny. Promítneme-li si žebříčky na mapu, zjistíme, že svět v roce 2020 by měl být tvořen pěti mocenskými centry: USA, Evropou, Ruskem, Čínou a Indií. Tato centra by pak mezi sebou udržovala rovnováhu a dohadovala by mír - nebo také války. Uzavírala by spolu strategická společenství podle dlouhodobých zájmů, ale také dočasná spojenectví podle momentálních potřeb. Je to možná jakýsi návrat k metternichovskému systému "koncertu mocností", jenž by přišel po bipolárním světě studené války a éře jediné supervelmoci, jež začala v 90. letech. Anebo také oprášení myšlenky Franklina D. Roosevelta o "čtyřech světových policistech". Teď by jich bylo ovšem pět.

Co může ovlivnit význam země ve světě

Státy, které budou aspirovat na umístění mezi deseti nejvýznamnějšími zeměmi planety, budou muset být nejen vojenskými a ekonomickými obry, ale také brát ohledy i na další podmínky dané celkovým světovým vývojem. K těm patří:

* Trvalý růst poptávky po palivech a stále větší spotřeba elektřiny mohou výrazně zasáhnout do ekonomického vývoje jednotlivých oblastí. V roce 2020 bude poptávka po ropě představovat 117,4 milionu barelů. Hlavním zdrojem elektřiny zůstane uhlí, třetinu spotřeby v Asii budou zajišťovat atomové elektrárny.

* Zvýhodněny budou ty státy, které včas investovaly do vývoje nových technologií. Tak například může všechny evropské státy výrazně předčít Island. Ten se totiž podle všeho stane prvním státem světa, jehož ekonomika nebude závislá na fosilních palivech, ale bude využívat vodík.

* V mnoha průmyslově rozvinutých státech poklesne počet obyvatel a změní se jejich struktura. Zemí s nejstaršími obyvateli se stane v roce 2020 Japonsko - na ostrovech bude více než třicet procent lidí starších 60 let. Podobnému problému bude čelit i Indie. Evropská unie pocítí výrazný nedostatek pracovních sil - až o třicet milionů.

* Hrozí nedostatek vody v některých regionech - v severovýchodní Africe, na Blízkém východě, ve Střední Americe, USA, ale i na řadě míst Asie a jižní Evropy. Pesimistické odhady nevylučují ani války o vodu.

* Nebezpečí válek patří, co se týče budoucnosti lidstva, k těm nejtíživějším. Podle jedné prognózy zpracované pro Pentagon hrozí rozsáhlé konflikty mezi Indií, Čínou a Pákistánem. Výsledkem by mohl být nový indický superstát, dominant Asie, blízký spojenec Spojených států.

* Tvář planety může změnit i nová vlna terorismu. Vlády řady zemí budou muset vynakládat mnohem větší množství financí na ochranu civilního obyvatelstva, než je tomu dnes. Podle amerických expertů se počet teroristických činů v příštích dvaceti letech bude zvyšovat o 15 procent ročně a dojde při nich k nasazení chemických a biologických zbraní.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

OBRAZEM: Jezdí po světě a maluje 3D. Leon Keer lidi baví i nutí přemýšlet

Nic k proclení, Aruba: Kombinovaná malba na podlahu a zeď vznikla na ostrově...

Leon Keer je světový umělec pouličního 3D umění. Do povědomí ho vystřelila malba Lego terakotové armády, kterou...

Začínají Bratislavské městské dny 2018, nabídnou videomapping i ostrov Sihoť

Bratislavský hrad je po právu hlavní dominantou.

Oblíbené Bratislavské městské dny, které každoročně přilákají do ulic hlavního města Slovenska tisíce lidí, se konají...

Najdete na iDNES.cz