Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaké kolo koupit, na co si dát pozor?

  13:39aktualizováno  13:39
Zdá se to být jednoduché a svým způsobem skutečně je. Stačí mít nějaké kolo a vyjet. Ale... Když kolo není, je třeba ho koupit. Vybrat si z dnešní nabídky je často slušný rébus, a proto se vyplatí poradit se s odborníky. Tak tedy alespoň pár obecných rad pro začátek. Kdo chce jezdit na výlety po krajině, po silničkách, polních a lesních cestách, měl by sáhnout po kole krosovém či trekingovém. To má větší kola než horské, užší pláště a subtilnější rám. Na dobrém povrchu udělá lepší službu než kolo horské, protože snadněji a rychleji pojede. Po kole horském by se měl poohlédnout ten, kdo už chce opravdu vyrážet na sportovnější, agresivnější jízdy do divočejšího terénu.
Kolik investovat?

Pokud vyjedete pětkrát do roka na krátký výlet, stačí možná i kolo levné od tří do pěti tisíc korun. Odborník ho však nikdy nedoporučí, to proto, že komponenty, kterými je osazeno, nemyjí životnost. Kdo chce jezdit častěji, chce mít z jízdy trochu požitek a chce, aby mu kolo nevrzalo, nechrastilo a vydrželo roky, měl by hledat tak od 8000 Kč výš.

Je nutná přední odpružená vidlice?

Pro pohodovou jízdu na silničkách a dobrých cestách ne. Čím těžší terén, tím jízdu zlepší a usnadní. Ale musí být už dobrá, a taková stojí tolik co levné kolo.

Vyplatí se koupit celoodpružené kolo?

Je to trochu podobné jako s vidlicí. Pro běžné výlety ani lehce sportovní jízdu v terénu vhodné není. Vyplatí se až pro velmi agresivní jízdu v těžkých, náročných podmínkách. Aby dobře sloužilo, mělo by být už hodně dobré, s aretací tlumení pro jízdu do kopce a na rovném terénu. Takové přijde na desítky tisíc korun.

Jaké doplňky?

Nejdůležitější je bezpečnost. Proto je absolutně nutná helma, která dobře sedí. Slušné rukavice bez prstů při pádu aspoň trochu ochrání dlaně. Vyplatí se i věnovat pozornost sedlu. Kdo jezdí hodně, měl by si udělat pohodlí a sáhnout po gelovém nebo s gelovou výstelkou. Co vzít na výlet? Určitě pumpičku, náhradní duši se základním nářadím, aby šla vůbec vyměnit. Pak lahev s vodou, pláštěnku a nějaké malé občerstvení.

Jak kolo udržovat?

Nikdy nenechávat kolo zablácené a špinavé. Občas ho promazat, nejméně jednou za rok - po sezoně nebo před ní - nechat kolo seřídit v servisu.

Na co si dát pozor?

Na prvním místě musí být bezpečnost vaše i ostatních cyklistů, řidičů i chodců. Hodně frekventovaným silnicím je dobré se úplně vyhnout. Jinak na silnicích platí jezdit vpravo, ne vedle sebe, ale za sebou a opatrně kdekoli tam, kde je nepřehledná situace. Třeba ve vesnici může kdykoli vyběhnout pod kola pes.
Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

OBRAZEM: Jezdí po světě a maluje 3D. Leon Keer lidi baví i nutí přemýšlet

Nic k proclení, Aruba: Kombinovaná malba na podlahu a zeď vznikla na ostrově...

Leon Keer je světový umělec pouličního 3D umění. Do povědomí ho vystřelila malba Lego terakotové armády, kterou...

Marx, kachničky a hrníčky. Suvenýry kritika kapitalismu jsou skvělý byznys

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi...

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi dobrého byznysu. Suvenýry s jeho...

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

Najdete na iDNES.cz