Pestrá nabídka kantonských knedlíčků podávaných přímo v napařovacích miskách

Pestrá nabídka kantonských knedlíčků podávaných přímo v napařovacích miskách | foto: Libor Budinský, pro iDNES.cz

Nejšílenější knedlíky se dělají v Číně, ty nejlepší u moravské babičky

  • 34
Kdo by to byl řekl, že pokud někde leží království knedlíků, pak to bude v Číně, respektive v její provincii Kanton. Neboť právě tam jsou knedlíky plněné kdečím. Ale knedlíky milují i Gruzínci a Arméni. A samozřejmě Bavoři, Rakušané či Maďaři.

Dim sum vypadají jako naše kulaté knedlíky, ale nemusí být vždy úplně kulaté, často jsou spíše hranaté. Mají nespočet tvarů a velikostí a především se liší desítkami různých náplní, které odhalíte, až když se do nich pustíte. Uvnitř může být všechno možné - vajíčko, kousky kuřete, pečené vepřové se zeleninou, párky, slanina, fantazii se meze nekladou.

Tip na výlet

Vydejte se ochutnat gastronomické speciality do zahraničí nebo do Čech. Raketa.cz vám přináší víkendové pobyty s ochutnávkou místních specialit.

Knedlíčky se podávají ve zvláštních krabičkách, v nichž se udržují teplé a kde také neokorají. Na dim sum se chodí do speciálních "knedlíkáren" a většinou se konzumují tak, že si rodina či skupina přátel objedná více krabiček najednou a pak je navzájem sdílejí, takže na každého vyjde třeba pět šest knedlíků s různou náplní.

Dim sum vznikly jako malé odpolední jídlo určené pro zahnání hladu u odpoledního čaje. Dnes se ale běžně nabízejí k obědu a dokonce i k snídani. A to nejen v Kantonu. Dim sum jsou oblíbené třeba na Hong Kongu, ke jsou často plněné mořskými plody (třeba výtečnými krevetami – ostatně tuto specialitu ve vybroušené gurmánské podobě si podle našeho receptu můžete také doma připravit) a v malých bistrech se podávají od šesti hodin ráno až do pozdního odpoledne. A zkušení gurmáni tvrdí, že zdejší knedlíčky jsou ještě lepší než ty v Kantonu.

A ještě jedna zajímavá věc – podle některých historiků gastronomie se podávání knedlíčků dim sum v Hong Kongu stalo základní inspirací pro zrození tradice slavných brunchů, kdy se spojuje pozdní snídaně s obědem. Poprvé se takové servírování objevilo zhruba před 200 lety.

Měšce plněné mletým

Knedlíky najdeme dokonce i na divokém Kavkaze – v gruzínské kuchyni můžete ochutnat jakési taštičky či spíše měšce nazývané khinkali, které jsou plněné mletým masem a jsou oblíbené hlavně v obyčejných hospůdkách v Tbilisi (a zatímco dim sum se zapíjejí čajem, khinkali se zapíjejí hlavně vodkou).

Naopak v Arménii se konzumují knedlíky plněné masem, kterým se říká manti a servíruje se k nim jogurt a hovězí vývar. Na zvláštní verzi knedlíků narazíte třeba v africké Ghaně, nazývají se fufu a jí se v polévce.

Ale pojďme se přesunout do střední Evropy, kde mají knedlíky dlouhou tradici. Ovšem i tady najdeme velké rozdíly.

Tak třeba hladový Rakušan si většinou nemůže objednat naší oblíbenou omáčku se šesti, neboť nejčastěji ho na talíři čeká jen jeden, byť obrovský kulatý knedlík.

"Existují samozřejmě výjimky, třeba slavná a hojně rozšířená rakouská specialita v podobě ragú z lišek se většinou podává s houskovým knedlíkem, který je stejně jako u nás nakrájen na plátky, ale ve většině případů dostanete na talíři jen jeden velký, kulatý knedlík," vysvětluje odlišnost rakouských a českých knedlíků milovník dobrého jídla Jan Stach. 

Pokud chce Stach podobný knedlík ochutnat v Praze, zamíří do vyhlášené malostranské restaurace Kočár z Vídně, která se soustředí na rakouskou, především vídeňskou kuchyni. "Místní šéfkuchař zde připravuje famózní, byť v Česku poněkud opomíjený pajšl na smetaně a k tomu podává právě tento velký kulatý knedlík," dodává Jan Stach.

Hodovní knedlík z Lednice

Tradici jednoho knedlíku ovšem najdete i v některých vesnicích jižní Moravy, kde je součástí slavného hodovního jídla. Tím je kachna podávaná s křenovou omáčkou a jedním kulatým a krásně nadýchaným knedlíkem. Znalci tvrdí, že právě tento knedlík v podání moravských babiček je tím nejlepším knedlíkem na světě.

Posoudit to můžete i v případě, že zrovna nemáte po ruce moravskou babičku, neboť kachnu s křenovou omáčkou a kulatým knedlíkem je možné ochutnat v restauraci Grand Moravia lednického My hotelu, která se soustředí na moderní prezentaci tradičních jihomoravských jídel.

A na závěr ještě jeden tip na zvláštní knedlík, do kterého se přidává zase perník. Unikátní "perníkový" knedlík s králíkem na smetaně má v jarní nabídce restaurace Kaskáda v Liběchově. Jaké knedlíky nejvíce chutnají vám? Napište nám v diskusi.

Recept na knedlíčky dim sum s krevetami

Před několika měsíci připravoval exotické knedlíčky dim sum šéfkuchař Hergetovy cihelny Marek Raditsch. Slavné knedlíčky plnil krevetami. Recept sice není příliš náročný, ale potřebujete spoustu ingrediencí.

Plněné knedlíky dim sum z čínského kantonu

Nejprve si musíte vyrobit těsto: na čtyři porce smíchejte 65 mililitrů vody s jednou lžící rozpuštěného vepřového sádla, směs zahřejte, přidejte 60 gramů hladké mouky, lžíci solamylu a vypracujte hladké těsto. Upravte těsto do tvaru válečku, zabalte do potravinářské fólie a nechte v chladu odpočinout nejméně 2 hodiny.

Mezitím si připravte náplň do knedlíčků, ke které potřebujete:

200 gramů očištěných ocásků z krevet
1 lžíci sladkého rýžového vína
1 lžíci limetové šťávy
1 lžíci rybí omáčky
1 lžíci nasekaného koriandru
¼ lžíce najemno nakrájených chilli papriček
¼ lžíce najemno nakrájeného zázvoru
2 stroužky najemno nakrájeného česneku

Ocásky z krevet nasekejte nadrobno a dochuťte pomocí ostatních ingrediencí. Z těsta vytvarujte tenké kolečka o velikosti zhruba 6 centimetrů v průměru. Na každé kolečko položte takové množství směsi z krevet, aby šlo těsto uzavřít do podoby malého měšce. Okraje těsta spojte prsty. Hotové knedlíčky dejte na krátkou dobu do lednice, aby ztuhly a pak je vařte v páře po dobu zhruba 10 minut. Po uvaření zlehka omastěte sezamovým olejem. Podávejte s čerstvým koriandrem a omáčkou hoi sin.

, pro iDNES.cz