Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak zvládnout sněžné safari

aktualizováno 
- Kolem hlavy ostře hvízdá vítr a sedadlo rozechvívá silný motor. Zakuklení jezdci sviští zasněženou krajinou a zanechávají za sebou širokou stopu. Safari na sněžném skútru je především oslavou rychlého pohybu a v posledních letech se stává oblíbenou kratochvílí v rámci zimních radovánek.
Každý, kdo si však chce dopřát podobnou zábavu, by měl znát několik důležitých pravidel. Tak především nelze přijít do některého horského střediska, půjčit si drahý stroj a bezhlavě si vřítit do lesa. Jak se tedy k "formuli 1" na sněhu nejlépe dostat?
Sněžné safari je většinou nejschůdněji dostupné při pobytu na horách, kdy si ho lze objednat v rámci fakultativního výletu. V ceně potom většinou bývá instruktáž, průvodce, zapůjčení stroje i nezbytné výbavy. Zatímco v tuzemsku není podobná nabídka ještě příliš rozšířená (pohyb na skútrech je rovněž přísně vymezen), ve světě - a hlavně ve skandinávských zemích - jde o záležitost zcela běžnou. A protože je tím pádem velká pravděpodobnost, že na sněžné safari narazíte hlavně v zahraničí (a výklad absolvujete v cizím jazyce), zde jsou základní zásady:
Pokud se jede v konvoji, je třeba dodržovat dostatečnou vzdálenost mezi jednotlivými stroji. Pokud jezdec před vámi zvedne ruku, znamená to stát. V takovém případě po zastavení skútru dáte totéž znamení jezdci za vámi a tak se to opakuje až na konec konvoje. Signálem pro opětovnou jízdu je "zapumpování" vzpaženou rukou směrem dolů.
Na samotném řízení skútru není nic složitého. Jedinými ovládacími prvky jsou brzda a plyn (obojí je přímo na řídítkách) a zatáčí se podobně jako na motorce se sajdkárou - tedy otáčením řídítky a nikoli nakláněním. Vzhledem k tomu, že pár předních řídících lyží má poměrně široký rozchod, je k zatočení potřeba alespoň minimální rychlosti. Nemá tedy cenu prát se s řídítky na místě.
A pro vlastní bezpečnost je zapotřebí mít na paměti dvě věci. Za jízdy především nespouštět nohy ze stupaček a před startem si vždy připínat na kombinézu bezpečnostní lanko, které v případě pádu ze skútru samočinně zastaví motor.
Autor:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Další z rubriky

Krokodýli v chrámu a jednorožci v kavárně. Skrytá tajemství Bangkoku

Wat Traimit najdete snadno, už do dáli září zlatem.

Rušná, obrovská, se spoustou turistických, ale i méně nápadných míst - taková je thajská metropole Bangkok. Jedno z...

Z očí do očí horským gorilám. To nejlepší, co Rwanda dává světu

Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro

Vlastně byste se jim do očí vůbec neměli dívat, protože je to může vyprovokovat k útoku. Někdy se tomu ale nelze...

Nekomentujte politiku, vzkazuje Británie svým občanům v Rusku

Moskva. V popředí věže Kremlu, v pozadí monumentální budova Lomonosovovy...

Británie dnes vyzvala své občany, kteří cestují do Ruska, aby se tam kvůli zvýšenému napětí mezi oběma zeměmi vyhýbali...

Najdete na iDNES.cz