Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak vyzrát na falešné průvodce v Maroku

aktualizováno 
Nebuďte paranoidní. Já nejsem průvodce. Jen mám s vámi stejnou cestu, tvrdí Abdul, když odmítáme jeho pomoc kousek od autobusového nádraží v severomarockém Tetuánu. "Bydlím u hotelu, kam chcete jít," nabízí se a my se necháme ukecat. Je to chyba, nalétli jsme mu.

Maroko, písečné duny poblíž Merzouga - Maroko, písečné duny poblíž Merzouga | foto: Profimedia.cz

Za chvíli od nás Abdul chce za své služby 100 dirhamů (necelých 300 Kč). Tolik nedostane, ale máme co dělat, abychom se ho vůbec zbavili. Na deset dirhamů, které dostal, se tváří zkroušeně, ale i tak si polepšil až moc.

Maroko je proslulé vtíravými chlapíky, kteří se pokoušejí přivydělat si jako nelegální průvodci západních turistů. Čekají na ně jako šelma na kořist u autobusových nádraží a v několika světových jazycích nabízejí své služby: zavedou vás do toho nejlevnějšího hotelu, ukážou vám obchod s koberci s nejlepšími cenami, prodají vám ten nejkvalitnější hašiš, ukážou vám restauraci, kde se vaří ten nejchutnější kuskus, seženou tu nejlepší projížďku na velbloudu a tak dále a tak dále.

Další jejich kolegové se ometají kolem hlavních památek, kde nabízejí svůj odborný výklad o historii města. Nebojte se, není jich tolik, abyste je museli ze sebe setřásat. Mimo hlavní turistické trasy se nevyskytují skoro vůbec, a pokud se v některém z měst zdržíte déle, potenciální průvodci si vás „otestují“ hned první den vašeho pobytu, a jsou-li neúspěšní, druhý den se už s obtěžováním nenamáhají.

Většinu z nich stačí jednou odmítnout a dají pokoj, někteří „černí“ průvodci jsou však vytrvalejší a jen tak odbýt se nenechají. Mají na turisty své prověřené finty.

Připlešatělý padesátník se složeným deštníkem (údajně učitel francouzštiny) se k nám v Tetuánu připlete pod záminkou, že si s námi chce procvičit svoji angličtinu. Jiní se snaží vypočítáváním svých dětí vyvolat lítost turisty ze Západu, třeba z něj nějaký ten dirham kápne.

Nebo od vás vyzvídají, odkud jste. Když se jeden z týpků dozví, že jsme z České republiky (někteří z nich umějí dokonce češtinu rozeznat na poslech), hned spustí: „Tam mám v Praze moc dobré kamarády Martina a Ivanu.“ Vzpomíná pravděpodobně na některé ze svých posledních „obětí“ z řad českých turistů. Můžete se spolehnout, že 95 procent těch, kteří vás osloví, nechce pomoci cizinci v nouzi, ani si s ním neprahne vyměnit názory o válce s terorismem, ale přeje si z něj vytřást několik drobných.

Jak na ně?

A jak na vlezlé průvodce bez licence vyzrát? Když se na vás někdo obrátí se svou nabídkou, odpovězte slušně, ale rozhodně „Non, merci“ a pokračujte v chůzi. Když se ztratíte, nečekejte, až se vám někdo nabídne s pomocí. Radši se na cestu zeptejte sami - nejlépe uniformovaného policisty nebo stánkaře, který nemůže svoji živnost opustit. Máte tak velkou šanci, že vám poradí, aniž za to bude chtít peněžitý bakšiš.

Nebo si dopředu můžete za službu dojednat cenu, ale není to vždy stoprocentní. V Tangeru mně a kamarádovi kníratý čtyřicátník nabídl prohlídku starého města, dohodli jsme se na velmi slušné ceně deset dirhamů (30 Kč) na osobu. Po hodině informacemi nabitém výkladu v angličtině nám poděkoval za pozornost a chtěl vybrat svoji gáži: deset eur na osobu (300 Kč).

Když mu je nechceme dát s tím, že jsme se dohodli na platbě v marocké měně, rozčiluje se (skvělá herecká etuda), že jsme lakomí podvodníci, že ho chceme ožebračit, že musí živit svou rodinu a kdesi cosi.

„Chcete mít problém,“ začíná dokonce dosud velmi přátelský Arab vyhrožovat a mává před sebou klíčem, jako by to byl nůž. Po konfliktu samozřejmě netoužíme, ale deset eur na jednoho je opravdu přespříliš. Pustíme se tedy, jak je v arabských zemích zvykem, do smlouvání. S konečnou cenou pět eur na osobu jsou nakonec spokojeny obě strany. Náš průvodce ale přece jen víc.

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Z Machu Picchu vykázali evropské turisty, fotili se s odhaleným pozadím

Machu Picchu v Peru

Správa archeologické památky Machu Picchu vyloučila z areálu tři evropské turisty, kteří se na místě fotografovali s...

Nekomentujte politiku, vzkazuje Británie svým občanům v Rusku

Moskva. V popředí věže Kremlu, v pozadí monumentální budova Lomonosovovy...

Británie dnes vyzvala své občany, kteří cestují do Ruska, aby se tam kvůli zvýšenému napětí mezi oběma zeměmi vyhýbali...

Najdete na iDNES.cz