Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak vypadal Manhattan před 400 lety, když byl džunglí

aktualizováno 
Zatímco dnešní Manhattan, srdce New Yorku, bije v rytmu mrakodrapů, Wall Street, obchodů a restaurací, před 400 lety tu byla divočina. V hustých lesích se toulali vlci a medvědi, v moři plavaly velryby, občas byl vidět kouř z indiánských stanů. Vizualizace amerických expertů ukazují, jak vypadal Manhattan v roce 1609.

USA, New York. Počítačová vizualizace, jak vypadal Manhattan před 400 lety ve srovnání s dneškem. Snímek zabírá Manhattan z jihu přes Battery Park a čtvrť zvanou Financial District | foto: Profimedia.cz

Společnost na ochranu a zachování divoké přírody v čele s krajinným ekologem Ericem Sandersonem nedávno představila výsledky svého desetiletého výzkumu, který mapoval s pomocí nejmodernějších počítačových technologií život na Manhattanu před 400 lety.

Fotografie vizualizací s komentáři, které byly nedávno vystaveny v Muzeu města New Yorku, vás navrátí do doby, kdy anglický kapitán Henry Hudson v holandských službách poprvé spatřil Manhattan. Tehdy to ovšem nebyl Manhattan, ale Mannahatta neboli Ostrov mnoha kopců, jak ho nazývali indiáni kmene Lenape, kteří zde žili.

Byl teplý, jasný den 12. září roku 1609, když Henry Hudson s malou posádkou námořníků, během hledání cesty do Číny narazili na Mannahattu. Ten den na ostrově nezastavili, ale kdyby tak učinili, viděli by úzký zelený ostrov zařezávající se do mohutné řeky, se spoustou hustě zalesněných kopců. Podél pobřeží se mezi místy, kde dnes leží Battery Park a 42. ulice, rozprostíraly písečné pláže. Mezi nimi byla vklíněna přílivová slaniska, se zelenými a žlutými stébly trávy.

Námořnící by spatřili přílivové kanály a stružky klikatící se napříč močály, aby se nakonec vlily do řeky Hudson. Celkem by se na Mannahatta napočítalo na 106 kilometrů různých říček a drobných toků, napájených přírodními prameny a proplétajících se mezi kopci.

USA, New York. Počítačová vizualizace Manhattanu před 400 lety

Pohled na Manhattan z jihu přes Battery Park a čtvrť zvanou Financial District

Kdyby postupovali ostrovem dále, všimli by si přílivových jezírek podél skalnatého pobřeží na severu Manhattanu, kde jsou dnes Washington Heights, a poté výběžku zvaného Jeffrey´s Hook, kde dnes stojí Most George Washingtona. Kdyby tu zkusili zakotvit, zjistili by, že voda má hloubku téměř 49 metrů.

Dále na severu by viděli potok Spuyten Duyvil obtékající kolem nejsevernějšího cípu ostrova, a pak by pluli dál kolem Riverdale v Bronxu až k Yonkers.

55 ekosystémů

tip na knihu

Pokud vás zajímá historie New Yorku, nedávno vyšla právě pod záštitou Společnosti na ochranu a zachování divoké přírody kniha s názvem "Mannahatta: A Natural History of New York City". Zatím je k dispozici pouze v anglické verzi,

Hudsonův první důstojník Robert Juet psal lodní deník, který se zachoval do dnešní doby jako téměř jediný doklad z této dávné cesty. Juet hovoří o obřím rejníku, který byl tak obrovský, že ho z vody museli tahat čtyři muži. Indiáni Lenope prý tehdy běžně lovili ústřice dlouhé 30 centimetrů a velké jako jídelní talíř, a humry dlouhé téměř půl metru.

V tehdejších vodách, s tím, jak se tu sbíhaly mořské proudy se sladkovodními říčními toky, žilo na 85 druhů ryb včetně jeseterů, pstruhů, úhořů, sleďů,... V přístavu se běžně vyskytovaly velryby, tuleni, delfíni a občas i mořské želvy.

Vědci zjistili, že před 400 lety se na Mannahatta vyskytovalo 55 rozmanitých ekosystémů, vzájemně propojených a žijících vedle sebe v naprosté harmonii. Byla zde mnohem větší koncentrace původních rostlin než je třeba v Yosemitech, více ekosystémů než má Yellowstone a víc ptáků než v Národním parku Great Smokey Mountains... Žilo zde tehdy víc než 400 druhů zvířat včetně vlků, pum, černých medvědů, norků, vyder...

USA, New York. Počítačová vizualizace, jak vypadal Manhattanu před 400 lety - na snímku East River tekoucí směrem k Brooklynu, uprostřed Roosevelt Island

Počítačová vizualizace, jak vypadal Manhattanu před 400 lety - na snímku East River tekoucí směrem k Brooklynu, uprostřed Roosevelt Island

Směna zboží s indiány

Badatelé dnes vědí, že námořníci směnili s indiány Lenape někde na pobřeží zboží, pravděpodobně poblíž přechodu řeky zvaného Sapokanikan (v překladu Divoký tabák) na jihozápadním cípu ostrova, poblíž dnešní Gansevoort Street. Lenape rovněž obchodovali s lidmi na druhém břehu řeky Hudson, v New Jersey.

Další indiánské osady byly podle archeologů kolem jezírka Collect Pond v místech, kde je dnes náměstí Foley Square. Jedna pak byla také v místech dnešní 90. ulice na Upper East Side.

Celkem tehdy na Mannahatta žilo 300 až 600 indiánů, což je počet lidí, kteří dnes v rušném odpoledni projdou během chvíle kolem jednoho bloku domů v centru.

Manhattan je dnes jedním z míst, které se během pár set let na této planetě změnily téměř k nepoznání. "Dnes ale začínáme hledat nové pohledy na život ve městě a zjišťujeme, že i ve městě se dá žít v mnoha ohledech v souladu s přírodou," říká Eric Sanderson. "To je pro mě skutečné poselství Mannahatty. Tohle místo v sobě má obrovský přírodní potenciál, který můžeme buď zcela zlikvidovat, nebo zachovat a snažit se udržet. Posledních 400 let jsme hlavně ničili, nyní nastal čas jít opačným směrem," zdůrazňuje Sanderson.

USA, New York. Počítačová vizualizace, jak vypadal Manhattan před 400 lety ve srovnání s dneškem. Snímek zabírá Počítačová vizualizace, jak vypadal před 400 lety. Snímek zabírá Manhattan ze severu směrem od Harlemu

Počítačová vizualizace, jak vypadal před 400 lety. Snímek ukazuje Manhattan ze severu směrem od Harlemu

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Francouzský park povolal opeřené uklízeče, nedopalky zničí letka havranů

Ve francouzském zábavním parku budou sbírat odpadky havrani. Ilustrační snímek

V zábavním parku Puy du Fou na západě Francie bude o pořádek pečovat šestice havranů. Ptáci byli vycvičeni na sbírání...

Najdete na iDNES.cz