Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak vypadají šatny fotbalových bohů. Prohlídka stadionu v Manchesteru

aktualizováno 
Sídlí tu 3. nejlepší fotbalový klub světa. Režisér Guy Ritchie tady natočil scény z nového filmu "Sherlock Holmes", který se objeví v našich kinech už tento čtvrtek. K tomu úžasné památky, hospody, obchody i muzea. Není divu, že Manchester je hned po Londýně druhým nejnavštěvovanějším městem Anglie.

Velká Británie, Manchester. Old Trafford - stadion klubu Manchester United - Čelní pohled na budovu, u vsupu na podstavci socha Matta Busbyho, manažerské legendy klubu. Ke koloritu patří i historické taxíky | foto: Libuše Tomanová, iDNES.cz

Old Trafford, Divadlo snů

I kdybyste nepatřili k vášnivým fanouškům fotbalu, tak domácí stadion klubu Manchester United, vítěze předloňské Ligy mistrů, rozhodně musíte během návštěvy Manchesteru vidět.

Už samotné prosklené průčelí vstupní budovy stadionu Old Trafford ve východním křídle vypadá impozantně. Pojďte dál, jakoby kynul příchozím Matt Busby, úspěšný a zbožňovaný trenér klubu, zvěčněný jako socha na podstavci přímo nad vchodem. Na druhou stranu přes silnici kynou stadionu jako "svatá trojice" George Best, Denis Law a Bobby Charlton, legendární hráči, kteří dovedli Manchester United k řadě prestižních vítězství.

Právě Charlton, který mimochodem později objevil pro klubovou fotbalovou školu např. Davida Beckhama, nazval stadion Divadlem snů (Theatre of Dreams).

Velká Británie, Manchester. Old Trafford - stadion klubu Manchester United a zároveň i muzeum

A jako ve snu se tu také budete cítit. Stačí zaplatit vstupné (dospělý 12,5 liber, studenti 8,50, nižší sazby pro rodiny a skupiny) a můžete s průvodcem vyrazit na prohlídku. Atmosféra stadionu, který pojme téměř 80 tisíc diváků a je po londýnském Wembley druhým největším v Británii co do kapacity, vás brzy pohltí.

Velká Británie, Manchester. Old Trafford - stadion klubu Manchester United

Sametový trávníček. Starají se o něj jak speciální ohřívače pod povrchem hřiště, tak světla, urychlující růst trávy

Velká Británie, Manchester. Old Trafford - stadion klubu Manchester United

Pravidla pro návštěvníky jsou přísná - na stadion jen bez alkoholu a dokonce bez žvýkačky

Asi největším zážitkem je průchod "Bránou borců", kde se některým fanouškům až zalesknou oči, a prohlídka šaten hráčů. Docela překvapí, že místnost je relativně malá, žádný luxus zhýčkaných fotbalových primadon, jen obyčejné dřevěné lavice s háčky a čísly jednotlivých hráčů, na kterých visí dresy. Vpředu pak je vestavěný monitor a projekční tabule s rozdělenými poli hřiště, sloužícími k analýze zápasu, chyb i promýšlení taktiky.

Zajímavá je také Síň slávy, na elitním seznamu hráčů tu figuruje i bývalý český reprezentant Karel Poborský, který působil v Manchester United v letech 1996-1998.

Velká Británie, Manchester. Old Trafford - stadion klubu Manchester UnitedVelká Británie, Manchester. Old Trafford - stadion klubu Manchester United

manchester united F.C.

Založen: 1878
2008/2009: 1. místo Premier League (Liga Mistrů)
Trenér: Alex Ferguson
Stadion: Old Trafford, otevřen v roce 1910, navrhl ho skotský architekt Archibald Leitch.

Působivá je exkurze na jižní tribunu (South End). Vstupenky sem jsou ty nejžádanější, právě odsud je nejlepší výhled na hřiště, tady sledují zápasy všichni VIP hosté a zázemí tu mají i všechny hlavní televizní štáby včetně BBC.

Tunel vedoucí k tribuně je prakticky to jediné, co z původního stadionu z roku 1910 zbylo, většina sportoviště byla zničena během bombardování za druhé světové války.

Tunel se od roku 2008 jmenuje Mnichovský (Munich Tunnel), na památku 50. výročí letecké katastrofy v Mnichově. Tehdy, 6. prosince roku 1958, se letadlu British European Airways nepodařilo ani na třetí pokus vznést ze sněhem a břečkou pokryté ranveje západoněmeckého letiště a havarovalo. Při katastrofě na místě zahynulo 20 ze 44 pasažérů, další tři později v nemocnici. O život přišlo 8 hráčů klubu, dva trenéři, novináři a další.

Velká Británie, Manchester. Old Trafford - stadion klubu Manchester UnitedVelká Británie, Manchester. Old Trafford - stadion klubu Manchester United

Mnichovský tunel je memorandem těchto smutných událostí, panely na stěnách plné fotografií a dokumentů zachycují detailně celou tragédii. Dozvíte se o hrdinném kousku brankáře Harryho Gregga, který vytáhl z hořícího letounu svoje spoluhráče jako např. Bobbyho Charltona či Dennise Violetta. Nemohoucím, kteří přežili, pomáhal ven i trenér Busby, sám vážně zraněný.

Připomínkou leteckého neštěstí jsou i hodiny nad jižní tribunou, které stále měří čas od data tragédie.

Na konci Mnichovského tunelu vás však nakonec čeká i pověstné světlo, když sledujete znovuzrození klubu po tragédii a jeho pozvolný vzestup a nové úspěchy.

Velká Británie, Manchester. Old Trafford - stadion klubu Manchester UnitedVelká Británie, Manchester. Old Trafford - stadion klubu Manchester UnitedVelká Británie, Manchester. Old Trafford - stadion klubu Manchester United

Tip pro skalní fanoušky

Prohlídku stadionu můžete absolvovat osobně přímo s některými bývalými hráči, jako jsou např. Denis Irwin, Norman Whiteside či Frank Stapleton. Poplatek je 90 liber. Rozvrh těchto speciálních prohlídek v angličtině ZDE.

Po prohlídce stadionu si vyhraďte několik hodin i na muzeum, kde můžete obdivovat všechny poháry a nablýskané trofeje za celou více než 130letou historii klubu od jeho založení v roce 1878.

Příjemnou tečkou pro příznivce Rudých ďáblů (Red Devils), jak se fotbalistům Manchester United přezdívá, je obchod se suvenýry. Vybírat můžete z dresů hráčů, triček, čepic, šál, hrnků, odznaků... O tom, že je ale třeba fotbalisty vychovávat už od kolébky, svědčí i dupačky, bryndáky či dudlíky - vše s logem klubu.

Velká Británie, Manchester. Old Trafford - stadion klubu Manchester United

Sherlock Holmes umí i bojová umění

Milovníci příběhů Sherlocka Holmese musí v Manchesteru zamířit do centra na Albert Square. Právě tady, v městské radnici z roku 1877, se odehrály některé scény z nejnovější filmové verze Sherlocka Holmese. Film s názvem "Sherlock Holmes", který natočil známý režisér Guy Ritchie, exmanžel Madonny, bude mít premiéru v českých kinech 14. ledna 2010.

Sherlock Holmes, kterého ztvárnil Robert Downey Jr., se opět předvede jako excentrický detektiv, tentokrát však ne pouze na poli brilantního intelektu. Slavný detektiv poprvé v historii dokáže, že když přijde na spiknutí, které má zničit svět, výjimečné jsou i jeho bojové schopnosti. V roli věrného kolegy Watsona zazáří Jude Law a krásnou Irenu Adlerovou, která udržuje s detektivem bouřlivý vztah, si zahraje Rachel McAdams.

Nový film Sherlock Holmes - na snímku Robert Downey Jr. jako detektiv, Jude law jako WatsonNový film Sherlock Holmes - na snímku Robert Downey Jr. jako slavný detektivNový film Sherlock Holmes. Na snímku Robert Downey Jr. jako slavný detektiv a Rachel McAdams v roli Irene Adlerové - jediné ženy, která získala nad Holmesem převahu a udržuje s ním bouřlivý vztah

Radnice je oblíbeným místem filmařů, tradičně totiž supluje londýnský Westminsterský palác, kde se natáčet nesmí. V přízemí budovy si tak můžete prohlédnout okno, za kterým ve filmu teče Temže; jiným oknem v dalším záběru vypadává hořící mrtvola.

I kdybyste ale nepatřili k filmovým příznivcům Sherlocka Holmese, radnice stojí za návštěvu v každém případě. Nádherná budova, navržená architektem Alfredem Waterhousem, je typickým příkladem obrody viktoriánské gotiky. Ve své době to byl architektonický skvost, který se jako jeden z prvních mohl pochlubit plynovým topením a osvětlením.

Velká Británie, Manchester, radniceVelká Británie, Manchester, radniceVelká Británie, Manchester, radnice

Odkud jsou manšestráky

Nemálo Čechů se domnívá, že manšestrové kalhoty či jiné oděvy se šijí z látky zvané manšestr. Kdybyste tohle řekli obyvateli Manchesteru, docela by se pobavil. Pozoruhodné město na severozápadě Anglie sice světu dalo látku, kterou my máme za tzv. manšestr a dokonce to uvádějí i některé české slovníky. Pro Angličany je to však cord nebo corduroy.

V době, kdy se radnice postavila, byla budova perlou uprostřed bezedné bídy, upozornila však také průvodkyně. V centru města, ve kterém tehdy vzkvétal textilní průmysl, vznikla honosná budova vyzdobená uvnitř mramorem a zlatem. Na druhém konci města ale zatím živořili dělníci ve sklepích, bez základní hygieny, kdy se na devíti metrech čtverečních mačkalo i 12 lidí.

Symboly textilních továren, které vyšvihly Manchester do čela evropské průmyslové revoluce, jsou i bavlníkové květy a včely na úžasně propracovaných podlahových mozaikách radnice.

Velká Británie, Manchester, radniceVelká Británie, Manchester, radnice

Město s geniem loci a muzea, odkud se nechce domů

Ačkoli hlavním turistickým magnetem Anglie je Londýn, čím dál víc návštěvníků míří i na zdánlivě odlehlý severozápad země do Manchesteru. Svědčí o tom i statistiky, které uvádějí za loňský rok 6 a půl milionu přenocování, jak informoval list Manchester People. Prastaré město položené u řek Irwell a Mersey je tak druhým nejnavštěvovanějším v Anglii.

Lidi sem táhne i zvláštní kouzlo, které město mostů a starých viaduktů, kanálů a doků vyzařuje.

Po návštěvě některých místních galerií a muzeí pak získáte pocit, že tu budete muset trávit každý víkend - jsou interaktivní, zajímavá, se spoustou lákavých akcí. Na všechny exponáty se můžete podívat zblízka, na mnohé z nich si sáhnout, aniž byste se báli, že vás uzemní nějaký hlídač, jako je zvykem u nás. Rájem pro děti je např. Muzeum vědy a průmyslu, které nabízí i jízdy parním vláčkem, výstavy robotů,...

Velká Británie, Manchester, Castlefield Urban Heritage Park

Castlefield Urban Heritage Park - tady najdete spoustu klubů, restaurací a muzeí

Velká Británie, Manchester. Muzeum vědy a průmyslu

Muzeum vědy a průmyslu, kde se baví i ti, kterým matematika ve škole moc nešla

Jo, a všechna muzea jsou zdarma, dotovaná státem. Po zrušení vstupného se prý jejich návštěvnost zvedla 4x.

Sečteno a podtrženo, není divu, že se výrazně zvedá i návštěvnost Manchesteru.

může se hodit

Jak se sem dostat
Letiště Manchester International je 3. největším ve Velké Británii v počtu odbavených cestujících. Z Prahy sem létá většina leteckých společností; z nízkonákladových, u kterých za zpáteční letenku zaplatíte od 1500 Kč i s poplatky např. bmibaby, od dubna pak nabídne lety z Prahy do Manchesteru i Jet2. Případně se dá letět do Liverpoolu např. s WizzAir, a poté se dopravit do Manchesteru např. autobusem.

Ubytování
K výběru je celá řada od levnějších po luxusní jako např. Radisson Edwardian. Parádní 'letecký' výhled z vyšších pater v ceně.

Tip - nejlepší výhled na Manchester
Zkuste vyhlídkový bar v hotelu Hilton, kde je z nejvyššího patra proskleného baru panoramatický výhled na celé město. Vaše peněženka přitom nemusí vykrvácet - alkoholické nápoje si dáte cca od 4 liber.

Nákupy
V Manchesteru je řada vyhlášených nákupních center. Jedním z největších je např. Trafford Center, kam nedoporučujeme chodit s naditou peněženkou. Je totiž riziko, že zde vše utratíte. A opravdu platí to, co už se delší dobu říká - totiž že ceny jsou ve srovnání s českými podstatně nižší, a to často za kvalitnější zboží. Za dva krásné flaušové zimní kabáty z obchodu Dorothy Perkins dala autorka článku celkem 110 liber (cca 3300 Kč).

Užitečný web
www.visitbritain.cz - vše o Británii, památkách, ubytování, dopravě, nákupech - v češtině

Mapy © Google

Nejčtenější

Petrova bouda v Krkonoších už zvenčí opět vypadá jako horská chalupa...
VIDEO: Krkonošská Petrovka už vypadá jako horská bouda, je pod střechou

Petrova bouda na hřebenech Krkonoš, kterou před šesti lety zničil požár, už znovu vypadá jako horská chalupa. Přes léto dostala dřevěná okna a střechu. Zima...  celý článek

Tak samozřejmě, polévání slečen v bikinách šampaňským je přesně to, o čem muži...
Ostrov bude plný sexu, drog a alkoholu, láká na svou dovolenou agentura

Neomezený sex, dvě dívky denně, vstřícný postoj k drogám, alkoholu a jídla, co hrdlo ráčí. Čarokrásné pláže, party na jachtě. Ony čtyři dny na soukromém...  celý článek

Tisíc vojáků se střetlo u Slavkova u Brna. Připomněli si rok 1805, kdy...
Kde se psala historie. Procházka za bitvou tří císařů v okolí Slavkova

V dalším díle seriálu Cesty kulturní krajinou jsme tentokrát zamířili do krajiny okolo Slavkova u Brna. Na komentovanou procházku s ruční kamerou jsme se...  celý článek

V Kerkyře na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě
VIDEO: Káva a letadla nad hlavou. Pohodová atrakce na řeckém ostrově

Na Korfu je jedna z nejmenších přistávacích ranvejí v jižní Evropě. Piloti musí mít speciální výcvik, neboť z jedné strany je moře a z druhé nejvyšší hora...  celý článek

Sedlo Zbojská
Divoký výlet do historie. Malý Slovenský ráj zbojníka Jakuba Surovca

Ve stínu legendárního Juraje Jánošíka působil v 18. století na Slovensku zbojník nemilosrdného jména Jakub Surovec. Jeho domovským rajonem byla oblast...  celý článek

Další z rubriky

Pohled z Ostré na hřeben mezi Ostrou a Zadnou ostrou
Podzimní ráj bez lidí. Projděte si nejhezčí celodenní túru ve Velké Fatře

Slovenské pohoří Velká Fatra je opravdu velké. Naplánovat tady jednodenní výšlap, který by ukázal tyto pusté a divoké hory v celé své kráse není jednoduché....  celý článek

Hasiči se vzhledem k výšce plamenů a nebezpečí zhroucení věže nemohli po...
Shořela oblíbená vyhlídková Goethova věž ve Frankfurtu nad Mohanem

Největší a nejstarší dřevěnou vyhlídkovou věž ve Frankfurtu nad Mohanem zcela zničil požár. Informovala o tom agentura DPA. Příčiny požáru Goethovy věže...  celý článek

Japonští turisté před bazilikou Sacré-Couer
Čekají Paříž z filmů a realita je šokem. Japonci z toho i zvracejí

Paříž, město lásky a světel, je především díky filmům a seriálům známá jako jedno z nejromantičtějších míst na světě. Ovšem pro některé turisty je realita tak...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.