Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak vypadají šatny fotbalových bohů. Prohlídka stadionu v Manchesteru

aktualizováno 
Sídlí tu 3. nejlepší fotbalový klub světa. Režisér Guy Ritchie tady natočil scény z nového filmu "Sherlock Holmes", který se objeví v našich kinech už tento čtvrtek. K tomu úžasné památky, hospody, obchody i muzea. Není divu, že Manchester je hned po Londýně druhým nejnavštěvovanějším městem Anglie.

Velká Británie, Manchester. Old Trafford - stadion klubu Manchester United - Čelní pohled na budovu, u vsupu na podstavci socha Matta Busbyho, manažerské legendy klubu. Ke koloritu patří i historické taxíky | foto: Libuše Tomanová, iDNES.cz

Old Trafford, Divadlo snů

I kdybyste nepatřili k vášnivým fanouškům fotbalu, tak domácí stadion klubu Manchester United, vítěze předloňské Ligy mistrů, rozhodně musíte během návštěvy Manchesteru vidět.

Už samotné prosklené průčelí vstupní budovy stadionu Old Trafford ve východním křídle vypadá impozantně. Pojďte dál, jakoby kynul příchozím Matt Busby, úspěšný a zbožňovaný trenér klubu, zvěčněný jako socha na podstavci přímo nad vchodem. Na druhou stranu přes silnici kynou stadionu jako "svatá trojice" George Best, Denis Law a Bobby Charlton, legendární hráči, kteří dovedli Manchester United k řadě prestižních vítězství.

Právě Charlton, který mimochodem později objevil pro klubovou fotbalovou školu např. Davida Beckhama, nazval stadion Divadlem snů (Theatre of Dreams).

Velká Británie, Manchester. Old Trafford - stadion klubu Manchester United a zároveň i muzeum

A jako ve snu se tu také budete cítit. Stačí zaplatit vstupné (dospělý 12,5 liber, studenti 8,50, nižší sazby pro rodiny a skupiny) a můžete s průvodcem vyrazit na prohlídku. Atmosféra stadionu, který pojme téměř 80 tisíc diváků a je po londýnském Wembley druhým největším v Británii co do kapacity, vás brzy pohltí.

Velká Británie, Manchester. Old Trafford - stadion klubu Manchester United

Sametový trávníček. Starají se o něj jak speciální ohřívače pod povrchem hřiště, tak světla, urychlující růst trávy

Velká Británie, Manchester. Old Trafford - stadion klubu Manchester United

Pravidla pro návštěvníky jsou přísná - na stadion jen bez alkoholu a dokonce bez žvýkačky

Asi největším zážitkem je průchod "Bránou borců", kde se některým fanouškům až zalesknou oči, a prohlídka šaten hráčů. Docela překvapí, že místnost je relativně malá, žádný luxus zhýčkaných fotbalových primadon, jen obyčejné dřevěné lavice s háčky a čísly jednotlivých hráčů, na kterých visí dresy. Vpředu pak je vestavěný monitor a projekční tabule s rozdělenými poli hřiště, sloužícími k analýze zápasu, chyb i promýšlení taktiky.

Zajímavá je také Síň slávy, na elitním seznamu hráčů tu figuruje i bývalý český reprezentant Karel Poborský, který působil v Manchester United v letech 1996-1998.

Velká Británie, Manchester. Old Trafford - stadion klubu Manchester UnitedVelká Británie, Manchester. Old Trafford - stadion klubu Manchester United

manchester united F.C.

Založen: 1878
2008/2009: 1. místo Premier League (Liga Mistrů)
Trenér: Alex Ferguson
Stadion: Old Trafford, otevřen v roce 1910, navrhl ho skotský architekt Archibald Leitch.

Působivá je exkurze na jižní tribunu (South End). Vstupenky sem jsou ty nejžádanější, právě odsud je nejlepší výhled na hřiště, tady sledují zápasy všichni VIP hosté a zázemí tu mají i všechny hlavní televizní štáby včetně BBC.

Tunel vedoucí k tribuně je prakticky to jediné, co z původního stadionu z roku 1910 zbylo, většina sportoviště byla zničena během bombardování za druhé světové války.

Tunel se od roku 2008 jmenuje Mnichovský (Munich Tunnel), na památku 50. výročí letecké katastrofy v Mnichově. Tehdy, 6. prosince roku 1958, se letadlu British European Airways nepodařilo ani na třetí pokus vznést ze sněhem a břečkou pokryté ranveje západoněmeckého letiště a havarovalo. Při katastrofě na místě zahynulo 20 ze 44 pasažérů, další tři později v nemocnici. O život přišlo 8 hráčů klubu, dva trenéři, novináři a další.

Velká Británie, Manchester. Old Trafford - stadion klubu Manchester UnitedVelká Británie, Manchester. Old Trafford - stadion klubu Manchester United

Mnichovský tunel je memorandem těchto smutných událostí, panely na stěnách plné fotografií a dokumentů zachycují detailně celou tragédii. Dozvíte se o hrdinném kousku brankáře Harryho Gregga, který vytáhl z hořícího letounu svoje spoluhráče jako např. Bobbyho Charltona či Dennise Violetta. Nemohoucím, kteří přežili, pomáhal ven i trenér Busby, sám vážně zraněný.

Připomínkou leteckého neštěstí jsou i hodiny nad jižní tribunou, které stále měří čas od data tragédie.

Na konci Mnichovského tunelu vás však nakonec čeká i pověstné světlo, když sledujete znovuzrození klubu po tragédii a jeho pozvolný vzestup a nové úspěchy.

Velká Británie, Manchester. Old Trafford - stadion klubu Manchester UnitedVelká Británie, Manchester. Old Trafford - stadion klubu Manchester UnitedVelká Británie, Manchester. Old Trafford - stadion klubu Manchester United

Tip pro skalní fanoušky

Prohlídku stadionu můžete absolvovat osobně přímo s některými bývalými hráči, jako jsou např. Denis Irwin, Norman Whiteside či Frank Stapleton. Poplatek je 90 liber. Rozvrh těchto speciálních prohlídek v angličtině ZDE.

Po prohlídce stadionu si vyhraďte několik hodin i na muzeum, kde můžete obdivovat všechny poháry a nablýskané trofeje za celou více než 130letou historii klubu od jeho založení v roce 1878.

Příjemnou tečkou pro příznivce Rudých ďáblů (Red Devils), jak se fotbalistům Manchester United přezdívá, je obchod se suvenýry. Vybírat můžete z dresů hráčů, triček, čepic, šál, hrnků, odznaků... O tom, že je ale třeba fotbalisty vychovávat už od kolébky, svědčí i dupačky, bryndáky či dudlíky - vše s logem klubu.

Velká Británie, Manchester. Old Trafford - stadion klubu Manchester United

Sherlock Holmes umí i bojová umění

Milovníci příběhů Sherlocka Holmese musí v Manchesteru zamířit do centra na Albert Square. Právě tady, v městské radnici z roku 1877, se odehrály některé scény z nejnovější filmové verze Sherlocka Holmese. Film s názvem "Sherlock Holmes", který natočil známý režisér Guy Ritchie, exmanžel Madonny, bude mít premiéru v českých kinech 14. ledna 2010.

Sherlock Holmes, kterého ztvárnil Robert Downey Jr., se opět předvede jako excentrický detektiv, tentokrát však ne pouze na poli brilantního intelektu. Slavný detektiv poprvé v historii dokáže, že když přijde na spiknutí, které má zničit svět, výjimečné jsou i jeho bojové schopnosti. V roli věrného kolegy Watsona zazáří Jude Law a krásnou Irenu Adlerovou, která udržuje s detektivem bouřlivý vztah, si zahraje Rachel McAdams.

Nový film Sherlock Holmes - na snímku Robert Downey Jr. jako detektiv, Jude law jako WatsonNový film Sherlock Holmes - na snímku Robert Downey Jr. jako slavný detektivNový film Sherlock Holmes. Na snímku Robert Downey Jr. jako slavný detektiv a Rachel McAdams v roli Irene Adlerové - jediné ženy, která získala nad Holmesem převahu a udržuje s ním bouřlivý vztah

Radnice je oblíbeným místem filmařů, tradičně totiž supluje londýnský Westminsterský palác, kde se natáčet nesmí. V přízemí budovy si tak můžete prohlédnout okno, za kterým ve filmu teče Temže; jiným oknem v dalším záběru vypadává hořící mrtvola.

I kdybyste ale nepatřili k filmovým příznivcům Sherlocka Holmese, radnice stojí za návštěvu v každém případě. Nádherná budova, navržená architektem Alfredem Waterhousem, je typickým příkladem obrody viktoriánské gotiky. Ve své době to byl architektonický skvost, který se jako jeden z prvních mohl pochlubit plynovým topením a osvětlením.

Velká Británie, Manchester, radniceVelká Británie, Manchester, radniceVelká Británie, Manchester, radnice

Odkud jsou manšestráky

Nemálo Čechů se domnívá, že manšestrové kalhoty či jiné oděvy se šijí z látky zvané manšestr. Kdybyste tohle řekli obyvateli Manchesteru, docela by se pobavil. Pozoruhodné město na severozápadě Anglie sice světu dalo látku, kterou my máme za tzv. manšestr a dokonce to uvádějí i některé české slovníky. Pro Angličany je to však cord nebo corduroy.

V době, kdy se radnice postavila, byla budova perlou uprostřed bezedné bídy, upozornila však také průvodkyně. V centru města, ve kterém tehdy vzkvétal textilní průmysl, vznikla honosná budova vyzdobená uvnitř mramorem a zlatem. Na druhém konci města ale zatím živořili dělníci ve sklepích, bez základní hygieny, kdy se na devíti metrech čtverečních mačkalo i 12 lidí.

Symboly textilních továren, které vyšvihly Manchester do čela evropské průmyslové revoluce, jsou i bavlníkové květy a včely na úžasně propracovaných podlahových mozaikách radnice.

Velká Británie, Manchester, radniceVelká Británie, Manchester, radnice

Město s geniem loci a muzea, odkud se nechce domů

Ačkoli hlavním turistickým magnetem Anglie je Londýn, čím dál víc návštěvníků míří i na zdánlivě odlehlý severozápad země do Manchesteru. Svědčí o tom i statistiky, které uvádějí za loňský rok 6 a půl milionu přenocování, jak informoval list Manchester People. Prastaré město položené u řek Irwell a Mersey je tak druhým nejnavštěvovanějším v Anglii.

Lidi sem táhne i zvláštní kouzlo, které město mostů a starých viaduktů, kanálů a doků vyzařuje.

Po návštěvě některých místních galerií a muzeí pak získáte pocit, že tu budete muset trávit každý víkend - jsou interaktivní, zajímavá, se spoustou lákavých akcí. Na všechny exponáty se můžete podívat zblízka, na mnohé z nich si sáhnout, aniž byste se báli, že vás uzemní nějaký hlídač, jako je zvykem u nás. Rájem pro děti je např. Muzeum vědy a průmyslu, které nabízí i jízdy parním vláčkem, výstavy robotů,...

Velká Británie, Manchester, Castlefield Urban Heritage Park

Castlefield Urban Heritage Park - tady najdete spoustu klubů, restaurací a muzeí

Velká Británie, Manchester. Muzeum vědy a průmyslu

Muzeum vědy a průmyslu, kde se baví i ti, kterým matematika ve škole moc nešla

Jo, a všechna muzea jsou zdarma, dotovaná státem. Po zrušení vstupného se prý jejich návštěvnost zvedla 4x.

Sečteno a podtrženo, není divu, že se výrazně zvedá i návštěvnost Manchesteru.

může se hodit

Jak se sem dostat
Letiště Manchester International je 3. největším ve Velké Británii v počtu odbavených cestujících. Z Prahy sem létá většina leteckých společností; z nízkonákladových, u kterých za zpáteční letenku zaplatíte od 1500 Kč i s poplatky např. bmibaby, od dubna pak nabídne lety z Prahy do Manchesteru i Jet2. Případně se dá letět do Liverpoolu např. s WizzAir, a poté se dopravit do Manchesteru např. autobusem.

Ubytování
K výběru je celá řada od levnějších po luxusní jako např. Radisson Edwardian. Parádní 'letecký' výhled z vyšších pater v ceně.

Tip - nejlepší výhled na Manchester
Zkuste vyhlídkový bar v hotelu Hilton, kde je z nejvyššího patra proskleného baru panoramatický výhled na celé město. Vaše peněženka přitom nemusí vykrvácet - alkoholické nápoje si dáte cca od 4 liber.

Nákupy
V Manchesteru je řada vyhlášených nákupních center. Jedním z největších je např. Trafford Center, kam nedoporučujeme chodit s naditou peněženkou. Je totiž riziko, že zde vše utratíte. A opravdu platí to, co už se delší dobu říká - totiž že ceny jsou ve srovnání s českými podstatně nižší, a to často za kvalitnější zboží. Za dva krásné flaušové zimní kabáty z obchodu Dorothy Perkins dala autorka článku celkem 110 liber (cca 3300 Kč).

Užitečný web
www.visitbritain.cz - vše o Británii, památkách, ubytování, dopravě, nákupech - v češtině

Mapy © GoogleNejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Co se stovkami krokodýlů? Západní břeh Jordánu děsí zkrachovalá atrakce

Týden obrazem

Měla to být atrakce pro turisty, ale teď je to noční můra pro místní. Na farmě v osadě Petzael na Západním břehu...

Další z rubriky

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

Francouzský park povolal opeřené uklízeče, nedopalky zničí letka havranů

Ve francouzském zábavním parku budou sbírat odpadky havrani. Ilustrační snímek

V zábavním parku Puy du Fou na západě Francie bude o pořádek pečovat šestice havranů. Ptáci byli vycvičeni na sbírání...

Najdete na iDNES.cz